• KOMUNIKAT SPORTOWY 11/2023/24

• 12.10.2023 12:33
      • Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w Szachach indywidualnych i drużynowych dziewcząt i chłopców szkół podstawowych i średnich.
        Szkoły przystępujące do współzawodnictwa muszą się zarejestrować przez system rejestracji szkół https://srs.szs.pl/ zgodnie z kalendarzem nie później niż do 23 października 2023 roku do godz. 14:00.
        TERMIN I MIEJSCE ZAWODÓW: 26.pażdziernik 2023r., Hala Sportowa w Łącko.
        Rozpoczęcie godz. 10:00. Zbiórka zawodników (9:30) pół godziny przed zawodami.

I. Uczestnictwo:
        1. Reprezentację stanowią uczniowie szkoły roczniki wg. podziału na grupy:
        I GRUPA IGRZYSKA DZIECI ROCZNIK 2011 i młodsi
        II GRUPA IGRZYSKA MŁODZIEZY SZKOLNEJ ROCZNIK 2009-2010
        III GRUPA LICEALIADA ROCZNIK 2004 i młodsi.
        2. Reprezentacja szkoły składa się z maksymalnie 6 dziewczynek oraz 6 chłopców.

• II. Informacje porządkowe:

1. Zawodnicy zobowiązani są do posiadania obuwia zastępczego ( zawody odbywają się na hali sportowej w Łącku).

2. Opiekunowie są zobowiązani do zgłoszenia wszelkich zmian na listach ( także o wykreśleniu danych uczniów ) najpóźniej do 20 min przed planowanym rozpoczęciem do stolika sędziowskiego.

3. Przed pierwszą rundą odbywa się sprawdzenie listy uczestników - na tym etapie istnieje jeszcze możliwość weryfikacji list i ewentualnej korekty ( dopisanie/wykreślenie zawodnika).
        Po tej czynności nie istnieje możliwość zmian!

4. W obszarze gry przebywają wyłącznie zawodnicy i sędziowie/organizatorzy.

Trener nie może przebywać w obrębie boiska ani komunikować się zdalnie z zawodnikami.

5. W klasyfikacji indywidualnej zawodnicy otrzymują:

1-3 miejsce – puchar (medale)

1-6 miejsce – dyplom

6. W klasyfikacji drużynowej, drużyny otrzymują:

1-3 puchar

1-6/ miejsce – dyplom

III.  Przepisy podstawowe:

-zawodnicy zasiadają przy wyznaczonym stoliku ( białe bierki posiada zawodnik wyczytany jak pierwszy z pary),

-sprawdzamy ustawienie bierek na szachownicy oraz zegar,

- po wydaniu komendy przez sędziego o rozpoczęciu danej rundy, rozpoczynamy grę poprzez podanie przeciwnikowi dłoni lub powitanie słowne. Zawodnik grający czarnymi bierkami włącza zegar, po czym białe wykonują pierwszy ruch,

- bierka dotknięta ,,idzie'' a postawiona ,,stoi'' ( chyba że ruch jest niemożliwy),

- drugi błąd kończy partię,

- zegar ,,przebijamy'' dłonią która wykonała posunięcie,

- zabrania się używania telefonów komórkowych podczas gry. W momencie, gdy telefon zadzwoni któremuś z zawodników podczas gry - zawodnik natychmiast przegrywa partię,

- w przypadku pytań  do sędziego podczas gry, uczeń ,,wstrzymuje'' zegar, podnosi rękę do góry i czeka na przyjście sędziego do stolika,

- uczniowie kończący daną partię układają bierki na szachownicy ( nastawiają zegar- jeżeli potrafią) i zgłaszają wynik do sędziego. Za zgłoszenie wyniku odpowiedzialna jest osoba wygrywająca partię.

IV. System Rozgrywek:

1. W zawodach obowiązują przepisy FIDE i PZSzach.

2. Zaleca się stosowanie w rozgrywkach kojarzenia komputerowego.

3. Prowadzenie rozgrywek odbywać się będzie systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.

4. Tempo gry - 10-15 min na zawodnika. W przypadku niewystarczającej ilości zegarów szachowych, sędzia decyduje o ich umiejscowieniu. Podczas trwania rundy sędzia decyduje także o ewentualnym ,,dostawianiu'' zegarów  do zawodników jeszcze grających  w czasie ich gry o pomniejszoną ilość czasu po równo dla obydwóch.

V. Punktacja:

W turnieju prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna i drużynowa.

Kolejność miejsc w zawodach będzie ustalona na podstawie sumy zdobytych miejsc przez uczniów i uczennic w danym przedziale wiekowym. Punktuje pierwsze 10 miejsc na turnieju według wzoru:

1 m-ce - 10 pkt.

2 m-ce - 9 pkt.

10 m-ce - 1 pkt.

W przypadku takiej samej ilości punktów o miejscu drużyny decyduje mniejsza ilość uczniów
        i uczennic punktujących z danej szkoły.

W zawodach szczebla wojewódzkiego prawo startu otrzymują szkoły z I miejsca - drużynowo.

Do ostatecznej interpretacji regulaminu upoważniony jest sędzia główny, którego decyzje są ostateczne.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

• organizator zastrzega sobie prawo ostatecznej interpretacji niniejszego Regulaminu oraz zmiany terminu zawodów w przypadku niesprzyjających warunków
        • we wszystkich sprawach nie ujętych w niniejszym Regulaminie - prawo decydowania przysługuje organizatorowi
        • startujący w zawodach uczniowie bezwzględnie dostosowują się do poleceń organizatora – za zachowanie, dyscyplinę i opiekę nad swoimi zawodnikami (uczniami) odpowiedzialni są ich opiekunowie
        • uczestnicy zawodów zobowiązani są do zachowania się zgodnie z „etyką sportowca", w przypadku niesportowego zachowania uczestników (zawodników, opiekuna) organizator ma prawo wykluczenia ich z zawodów (zawodnika lub całej drużyny)
        • zgłoszenie do zawodów jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.

Podczas zawodów opiekę nad uczestnikami sprawują ich nauczyciele (opiekunowie).

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki mogące zaistnieć podczas zawodów. Ubezpieczenie uczestników zawodów we własnym zakresie. Nauczyciele (opiekunowie) powinni posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział dziecka w zawodach. Organizator zapewnia zabezpieczenie medyczne zawodów.