• „Ukochałem lud biedny ponad miarę,
      Bom się jego pieśnią wykołysał.
      Ukochałem zwyczaje i gwarę,
      Którem jako dziecko z piersi matki wyssał…”

Wł. Orkan, Przygrywka.

Szkolna Izba Regionalna

We współczesnym świecie pełnym pośpiechu, stresu, wyzwań często zapominamy o Małej Ojczyźnie  - miejscu, które jest punktem wyjścia dla każdego człowieka.
      Właśnie dlatego staramy się w naszej szkole  pielęgnować pamięć o lokalnej historii i tradycji. Od kilku lat organizujemy Festiwale Regionalne pt. „Regionalizm-to jest to !” Mają one formę rajdów szkolnych, gier terenowych czy spotkań. Oprócz społeczności szkolnej biorą w nich udział zaproszeni goście.
      Dopełnieniem tych działań jest powstała niedawno Izba Regionalna, będąca integralną częścią Szkolnego Muzeum Historycznego. Znalazły się w niej przede wszystkim eksponaty pieczołowicie gromadzone przez śp. pana profesora Józefa Gościeja. Uzupełniają je przedmioty sztuki ludowej wykonane przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
      Zobaczyć w niej można przedmioty codziennego użytku, m.in. gliniane garnki i talerze, dwojaczki dla kosiarzy, różnej wielkości niecki i słomiane kosze do wypieku chleba, drewniane kieliszki czy praczki zwane często tarami.
      Są również części dawnej garderoby: lniane  koszule, wyszywane kamizelki, kolorowe chusty czy kierpce. Wszystkie schowane w drewnianej bieliźniarce, obok której stoi drewniany piesek służący do ściągania butów.
      W Izbie, oprócz wymienionych eksponatów, znajdują się też narzędzia gospodarskie, ciesielskie, tkackie. Na ścianach wiszą ozdobione kolorowymi kwiatami z bibuły święte obrazki i fragment przydrożnej kapliczki , przedstawiającej Jezusa Frasobliwego.
      Odwiedzająca Izbę młodzież może się dowiedzieć jak wyglądało dawne wnętrze mieszkalne chłopów, a także używane przez nich  narzędzia. Jednocześnie poznaje historię ,tradycję i uczy się szacunku dla dokonań przodków.
      Eksponaty są na bieżąco gromadzone i uzupełniane.

mgr Paulina Darecka
                                                                                                             mgr Adriana Jakubczak