• Dzień Edukacji Narodowej

      14.10.2021

      13 października wolontariusze z klas policyjnych i wojskowych wraz z Panią Katarzyna Mróz odwiedzili emerytowanych nauczycieli z naszej szkoły, aby złożyć Im życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz wręczyć drobny upominek. 

      Odwiedzilismy także "naszą Panią Marysię", która pracowała w naszej Szkole 42 lata...

      Wszyscy byli bardzo miło zaskoczeni i serdecznie podziękowali za ten gest przekazując pozdrowienia oraz najlepsze życzenia dla całej społeczności szkolnej z Panią Dyrektor na czele.

      Katarzyna Mróz

     • Dzień Edukacji Narodowej 2021

      14.10.2021

      Idź drogą swą…

      Te piękne słowa stanowiły przesłanie uroczystego Apelu zorganizowanego w dniu 13 października 2021 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Marcinkowicach. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Iwona Sikorska, która powitała zacnych gości. Swą obecnością zaszczycili nas: Bożena Mynarek - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu st. bryg. Waldemar Kuźma - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, ppłk Henryk Kiełbasa - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Sączu, mjr Zbigniew Tomaszek - Przedstawiciel Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, nadkom. Waldemar Górowski - Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, mjr Dariusz Janik - Przedstawiciel Zakładu Karnego w Nowym Sączu, Adam Wojtas - Prezes zarządu VIP Security System w Łącku, Dariusz Gerhardt - Prezes Sądeckiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego, ks. Tadeusz Celusta - Proboszcz parafii Marcinkowice, por. Stanisław Badowski - Przedstawiciel 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski w Krakowie oraz nauczyciel prowadzący klasy wojskowe w naszej Szkole, mł. bryg. Arkadiusz Nosal - Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego PSP w Nowym Sączu oraz nauczyciel prowadzący klasy pożarnicze w naszej Szkole, Grzegorz Kalina - nauczyciel prowadzący klasy policyjne w naszej Szkole, Tadeusz Lis – Radny Gminy Chełmiec, Joanna Zajączkowska - Przewodnicząca Rady Rodziców, a także Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi, Przedstawiciele Rodziców i Uczniowie klas pierwszych.

      Uczniowie klasy III b LO, pod opieką Pani Pauliny Dareckiej oraz Elżbiety Gibas, przygotowali piękny program artystyczny. O atrakcyjną dekorację zadbała Pani Aneta Próchnicka.

      W dalszej części uroczystości uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania, które profesjonalnie poprowadził pan Grzegorz Kalina – nauczyciel Bezpieczeństwa Publicznego. Na twarzach naszych pierwszoklasistów zaobserwować można było radość, powagę i wzruszenie…

      Pani dyrektor, w imieniu własnym i całej szkolnej społeczności złożyła uczniom życzenia: „Życzę Wam nieustannej wiary we własne siły, idźcie przez życie z młodzieńczym zapałam i entuzjazmem. Poszukujcie, pytajcie, rozwijajcie swoje pasje, poszerzajcie horyzonty, a przy niepowodzeniach nigdy się nie poddawajcie! Życzę Wam, byście odnaleźli w naszej Szkole prawdziwych przyjaciół, ale także mentorów. Niech spełniają się Wasze oczekiwania, nadzieje i marzenia. Okazujcie szacunek i wdzięczność swoim rodzicom i pedagogom”.

      Święto Edukacji Narodowej to także okazja by wyrazić słowa szczególnej wdzięczności dla nauczycieli za ich pracę, zaangażowanie i osiągnięcia. Pani dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom i pracownikom Szkoły dziękując za pracę, poświęcenie, motywację, inicjatywy podejmowane na rzecz rozwoju szkoły oraz wzajemne wsparcie.

      Głos zabrała także pani dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek, która w imieniu własnym, Pana Starosty Nowosądeckiego – Marka Kwiatkowskiego oraz Zarządu Powiatu Nowosądeckiego podziękowała całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i trud nauczania. Słowa uznania i życzliwości przekazali także przedstawiciele jednostek patronackich, Przyjaciele Szkoły, przewodnicząca Rady Rodziców oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

      Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był dla nas wyjątkowy. Gratulujemy sukcesów. Życzymy dużo zdrowia, pogody ducha i radości z codziennych drobiazgów, jakie przynosi nam życie zawodowe i osobiste.

      Fot: Barbara Gródek, Maria Zając

     • Uczniowie Klas Pożarniczych "w akcji"

      12.10.2021

      Dnia 8.10.2021 r. uczniowie klas o profilu Pożarnictwo z elementami ratownictwa medycznego wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa technicznego i używania narzędzi hydraulicznych i pneumatycznych.

      Do dyspozycji naszych uczniów były aż 4 wraki samochodów, oddane do użytku przez właściciela Auto-Złomu w Tęgoborzy.

      W wyjeździe brały udział wszystkie klasy pożarnicze, na czele z mł. bryg. Arkadiuszem Nosalem oraz wychowawcami klas. Dodatkowo na miejsce dotarł też zastęp GCRt ratownictwa technicznego z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Sączu, który był "do dyspozycji" uczestników zajęć.

      Młodzież została podzielona na dwie grupy, klasa 3c ćwiczyła na wrakach pojazdów przy użyciu narzędzi hydraulicznych pod opieką brygadiera, a klasa 3a w tym czasie, pod opieką st. ogniomistrza T. Badowskiego, uczyła się obsługi i działania zestawu pneumatycznego. Potem obie grupy zamieniły się stanowiskami.

      Dla wszystkich uczestników było to niezapomniane doświadczenie i bardzo praktyczna lekcja ratownictwa technicznego.

      Tekst: Adrian Nosidlak z kl. 3c LO

      Fot. Maria Zając

     • Obóz szkoleniowy

      11.10.2021

      Rozwijasz się jako człowiek jedynie wtedy, gdy znajdujesz się poza własną sferą komfortu. 

      Scott Jurek

       

      Obóz klas policyjnych i wojskowych w Bartkowej-Posadowej niewątpliwie był okazją, by wyjść poza sferę komfortu, by zmierzyć się z własnymi słabościami, odkryć w sobie mocne strony, przezwyciężyć trudnosci
      i uwierzyć w swoje możliwości.

      Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów i trenerów ćwiczyli musztrę, bieg na orientację, strzelanie, rozbrajanie ładunków wybuchowych, koordynację i równowagę na słupach, udzielanie pierwszej pomocy, sterowanie łodziami wiosłowymi, obsługę broni i wiele innych.Pokonując własne slabosci, ćwiczyli silną wole, wytrwałość, kondycję, umiejętność współpracy grupowej i działania pod wpływem stresu. Nauczyli się pełnić wartę, zgłębili tajniki strzelectwa dynamicznego. 

      W czasie pięciu dni obozu, przeszli szkołę życia, po której stali się silniejsi, bardziej zintegrowani, świadomi swoich sił i możliwości.

      Elżbieta Gibas

       

      Serdecznie dziękujemy za niezwykłe zaangażowanie dla opiekunów i instruktorów obozu: Stanisław Badowski Grzegorz Kalina Daniel Lesiewicz Karol Tokarz, Aneta Hajduga, Kamil Malicki, Elżbieta Gibas, Anna Sarecka, Mariusz Jop, Lucjan Kantor.

     • Zajęcia praktyczne klas pożarniczych

      12.10.2021

      W dniu 1 października w naszej szkole pojawił się samochód Specjalny Ciężki Ratownictwa Technicznego (SCRt) z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Wizyta nieprzypadkowa, bo związana z zajęciami z zakresu ratownictwa technicznego. Jak wiadomo uczniowie najstarszych klas pożarniczych co roku uczestniczą w szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP, podczas którego należy pozyskać wiedze również z tematyki związanej z ratownictwem technicznym. Dzięki niezawodnemu wsparciu procesu edukacji młodzieży z klasy pożarniczej które zostaje jest nam udzielane przez Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu, mogliśmy w praktyce ćwiczyć  z wykorzystaniem hydraulicznego i pneumatycznego sprzętu ratowniczego. Mogliśmy zobaczyć jak bardzo ważnym sprzętem w działaniach ratownictwa drogowego i technicznego są te zestawy. Nasze działania prowadzone były pod okiem naszego wykładowcy mł. bryg. Arkadiusza Nosala oraz asp. Krzysztofa Krzyśko z JRG nr 1 PSP w Nowym Sączu. Swoją wiedzą w przedmiotowej materii podzielili się również absolwenci naszej klasy pożarniczej – sekc. Michał Mól z KM PSP Kraków oraz druhowie Grzegorz Jodłowski z OSP Olszana i Michał Śledź z OSP Naszacowice, którzy przejechali aby wesprzeć zajęcia swoimi wiadomościami i wiedzą.

      Wszystkim którym na sercu leży wsparcie działalności naszej klasy pożarniczej serdecznie dziękujemy i oczywiście prosimy o więcej!!!

      mł. bryg. mgr inż. Arkadiusz Nosal

     • Licealiada Młodzieży 2021/22.

      01.10.2021

      Wielkie brawa i gratulacje dla uczniów Zespołu Szkół z Marcinkowic. Sukces chłopców -I miejsce i dziewcząt - II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Nowosądeckiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych - Licealiada Młodzieży 2021/22.

      Podziękowania dla nauczycieli wychowania fizycznego - panów: Krzysztofa Pierzchały i Mariusza Jopa za przygotowanie młodzieży.

     • Europejski Dzień Języków Obcych

      27.09.2021

      Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie poznali wiele faktów i ciekawostek na temat języków europejskich oraz mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości flag, idiomów oraz odgłosów zwierząt w różnych językach. Kolejną atrakcją była krótka nauka języka rosyjskiego z szczególnym naciskiem na cyrylicę, zakończona quizami, które uczniowie rozwiązywali na tablicy interaktywnej. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy byli nagradzani pysznymi babeczkami z flagą państw europejskich. Dodatkowym elementem był krótki Konkurs wiedzy o językach, którego wyniki poznamy już niebawem. Na zakończenie dzisiejszych obchodów chętni uczniowie oraz nauczyciele wykonali wspólny taniec belgijski, tzw. „belgijkę”. Mamy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom uda nam się zachęcić młodych ludzi do nauki języków obcych, które stanowią niezbędny element funkcjonowania w dzisiejszym świecie.
      Poniżej link do dzisiejszej prezentacji na temat języków obcych oraz do strony Europejskiego Dnia Języków Obcych.

     • Święto Spadochroniarzy

      27.09.2021

      W dniu 24 września uczniowie klas o profilu Przysposobienie Wojskowe Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli w uroczystościach  z okazji Święta 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Uroczystości połączone były z rocznicą JW - 6 batalionu logistycznego oraz 80. rocznicą utworzenia Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

      W programie znalazły się m.in.: uroczysty apel,  defilada, wspólny poczęstunek oraz zwiedzanie Izby Pamięci Spadochroniarzy przy siedzibie 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.Uczniowie naszej Szkoły mieli również okazję zamienić kilka słów w języku angielskim z naszymi sojusznikami zza "wielkiej wody".Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie. Dziękujemy także panu por. Stanisławowi Badowskiemu z jednostki patronackiej - 6. batalionu dowodzenia z Krakowa oraz pani Paulinie Dareckiej za organizację wyjazdu, a także wszystkim nauczycielom - opiekunom za wsparcie i zaangażowanie.

      Cieszy nas fakt, że wielu absolwentów naszej Szkoły to czynni żołnierze zawodowi, studenci Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jesteśmy z nich bardzo dumni, życzymy żołnierskiej wytrwałości i odwagi.

      Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, obecni uczniowie klas mundurowych "zamienią" szkolne mundury na te profesjonalne i tym samym zasilą szeregi zawodowych żołnierzy WP.

      Zdj. L. Kantor

     • Międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa w okresie pandemii

      27.09.2021

      W dniu 23 września uczniowie klas II i III liceum o profilu Bezpieczeństwo Publiczne wraz z panią dyrektor Iwoną Sikorską oraz panią Marią Zając uczestniczyli w niezwykłej międzynarodowej konferencji pn."Bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny w okresie pandemii - zagrożenia i wyzwania organizacyjne".Organizatorami wydarzenia byli:Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie IPA - Sekcja Polska i Region Nowy Sącz.Zaproszeni goście wysłuchali bardzo ciekawych wystąpień przedstawicieli służb mundurowych, medycznych,  pracowników naukowych, samorządowych i innych jednostek szczególnie zaangażowanych  w walkę z pandemią.Dziękujemy serdecznie Organizatorom za zaproszenie. Składamy wyrazy szacunku i uznania dla służb mundurowych i medycznych za poświęcenie i trud codziennej pracy.

     • Święto Spadochroniarzy

      27.09.2021

      W ramach obchodów Święta Spadochroniarza, nasza szkoła zorganizowała szereg wydarzeń. Pierwszym z nich była prelekcja wygłoszona przez p. Grzegorza Grzywnę, instruktora największej szkoły spadochronowej w Polsce. Następnie, uczniowie odwiedzili Izbę Pamięci Spadochroniarzy przy siedzibie 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Zwieńczeniem obchodów będzie udział uczniów klas wojskowych w uroczystościach zorganizowanych przez jednostkę patronacką w Krakowie.

     • Integracja

      27.09.2021

      W ramach zajęć integracyjnych Wychowawcy  klas I ac oraz III c zorganizowali dla uczniów grę w paintball w zaprzyjaźnionym "Paintball Nowosądecki" w  Marcinkowicach. Mimo chłodnej pogody, nastroje i emocje były bardzo gorące.Młodzież usprawniła kondycję fizyczną i spostrzegawczość. Nie zabrakło też pysznej kiełbaski i ciekawych  dyskusji przy ognisku.

     • Indywidualne wyposażenie

      07.09.2021

      Dopasowanie indywidualnego wyposażenia żołnierza  jest podstawową zasadą prawidłowego przygotowania do wykonania zadania i niezbędnym elementem szybkiego dobywania broni.
      Mając na celu uporządkowanie i przypomnienie wiadomości z tego zakresu, pierwsze zajęcia w nowym roku szkolnym uczniowie klas wojskowych poświęcili na skompletowanie wyposażenia, uporządkowanie sprzętu.
      Kolejna część zajęć została poświęcona na przypomnienie zasad posługiwania się bronią, postawy strzeleckie, przećwiczono szybkie dobycie broni, wymianę magazynka, broni zapasowej.

     • Tuż przed pierwszym dzwonkiem...

      25.08.2021

      Nie próżnowaliśmy wakacyjnie... - nic a nic!

      Oto tylko niektóre efekty wakacyjnych prac remontowych i modernizacyjnych w naszej Szkole.

      Jest świeżo, nowocześnie, bezpiecznie i przyjaźnie.

      Serdeczne podziękowania dla Organu Prowadzącego Szkołę - Powiatu Nowosądeckiego - za finansowe wsparcie. 

      Wielki ukłon i podziękowanie dla dla Pracowników Obsługi Szkoły orqz dla Ekipy Remontowej za wytrwałość i niezwykle ciężką pracę.

      Działamy dla Was drodzy Uczniowie!

      Kolejne  zmiany zobaczycie "na żywo" - już za tydzień.

      Do zobaczenia!

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/21

      28.06.2021

       

      Uroczystości końcoworoczne rozpoczęliśmy Mszą św. w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach z udziałem pocztu sztandarowego naszej Szkoły.

      W dalszej kolejności, Pani Dyrektor Iwona Sikorska powitała wszystkich zebranych i podsumowała kończący się rok szkolny, który był wyjątkowo wymagający ze względu na czas pandemii.

      Pani Dyrektor wyraziła słowa uznania i wdzięczności dla Pana Dyrektora Wiesława Gródka, Grona Pedagogicznego, Rodziców, Uczniów, Pracowników i Partnerów Szkoły za niezwykłe zaangażowanie, inicjatywy i pracę na rzecz rozwoju Szkoły.

      Następnie Dyrekcja wraz z Wychowawcami wyróżniła i nagrodziła uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, stuprocentową frekwencję, działania na rzecz wolontariatu i promocji Szkoły. Nagrody zostały ufundowane przez niezawodną Radę Rodziców. W jej imieniu Pani Kinga Plata złożyła podziękowania i życzenia dla całej szkolnej społeczności.

      Nagrodzeni zostali także uczestnicy projektu e-Twinning prowadzonego przez Panią Katarzynę Mróz - w ramach wymiany międzynarodowej.

      Całość uroczystości wzbogacił nam niezwykły głos utalentowanej Anety Magdziarczyk z kl. II d LO, która pięknie wyśpiewała znane nam wszystkim słowa: „…Ważne są tyko te dni, których jeszcze nie znamy…”

      Na zakończenie, cała społeczność Szkoły wyraziła wyrazy szacunku, uznania i wdzięczności dla Pani Sekretarki Marii Mróz – która po 42 latach pracy w Zespole Szkół w Marcinkowicach z dniem 1 września  br. przejdzie na zasłużoną emeryturę.

      Cytując fragment piosenki:

      „Anioły są takie ciche… zwłaszcza te w Bieszczadach

      Gdy dotkną Cię skrzydłem…

      Już jesteś ich bratem (…)

      Dużo w nich radości i dobrej pogody…”,

      Pani Dyrektor podkreśliła, że takiego Anioła spotkaliśmy w Marcinkowicach i bardzo trudno będzie rozstać się z tak niezwykłym Człowiekiem, jakim jest „nasza Pani Marysia”.

      To ogromne szczęście i wielki zaszczyt dla nas wszystkich, że w Sekretariacie naszej Szkoły drzwi dla każdego były zawsze otwarte, a dobroć, cierpliwość, serdeczność i ciepłe słowa Pani Marysi stanowiły „bezpieczną przystań” dla wszystkich, którzy byli w potrzebie.

      Dziękujemy za niecenione wsparcie, niepoliczalne godziny pracy, miliony napisanych pism, odebranych  i wykonanych telefonów, odebranych i wysłanych wiadomości, tysiące wypisanych legitymacji, zaświadczeń i wiele innych niezliczonych obowiązków…

      Pani Marysi życzymy dużo zdrowia, pogody ducha i aby każdy dzień Pani emerytury był „kolorowy”, a dobro, którego niepoliczalną ilość pozostawia Pani w murach naszej Szkoły i w naszych sercach, niechaj wraca do Pani z wielokrotną siłą !

      Wszystkim życzymy cudownych, bezpiecznych wakacji. Dużo słońca, energii, niezapomnianych wrażeń i nade wszystko dobrego odpoczynku.

      Dbajcie o siebie i postarajcie się choć czasem bywać „offline”.

      Do zobaczenia 1 września!

     • BIAŁOGÓRA 2021

      28.06.2021

      Uczniowie klas pożarniczych z Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli w 10-dniowym obozie szkoleniowym w Białogórze.

      W programie obozu znalazły się zajęcia specjalistyczne organizowane na terenie Jednostki OSP Choczewo oraz Jeziora Choczewskiego. Były to m.in. rozwinięcia linii gaśniczych
      i operowanie prądami wodnymi, musztra, praktyka z zakresu używania Aparatów Ochrony Dróg Oddechowych, hydrauliki oraz pilarek i agregatów, ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego i chemicznego, zajęcia z gaszenia pożarów wewnętrznych, stosowania piany gaśniczej oraz inne działania z pożarnictwa i ratownictwa medycznego.

      Był też czas na rekreację w postaci wycieczki do pięknego Gdańska, spływu kajakowego rzeką Słupią, zabawy w  Aquaparku w Redzie i spotkania „oko w oko” z rekinami żarłaczami, (oczywiście przez szklaną szybę stanowiącą zabezpieczenie). Dużo emocji dostarczył młodzieży turniej siatkówki plażowej o "puchar brygadiera" i wspólne kibicowanie reprezentacji Polski w strefie kibica, zorganizowanej na terenie jednostki OSP Choczewo.

      Niezwykła lekcja historii i pokory miała miejsce podczas wizyty w Miejscu Pamięci „Pomorze Kaszuby – Cmentarz Ofiar III Rzeszy Niemieckiej Jesień 1939 – Wiosna 1940” w Lesie Piaśnickim. Młodzież, po wysłuchaniu przejmującej prelekcji wygłoszonej przez mł. bryg. mgr inż. Arkadiusza Nosala, uczciła pamięć zamordowanych Polaków zapalając symboliczny znicz.

      Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników obozu był udział w gaszeniu prawdziwego pożaru lasu w Białogórze. Uczniowie klasy II c wraz z kadrą udali się do miejsca koncentracji, gdzie poproszono ich o wykonanie przecinki w ściółce leśnej i jej przekopanie.
      Z powierzonego zadania wywiązali się wzorowo. Nad całością działań czuwała kadra oficerska i aspirancka obozu.

      Obóz zakończył się uroczystym apelem z udziałem Pani Iwony Sikorskiej – p.o. Dyrektora Zespołu Szkół w Marcinkowicach, Pana asp. Karola Wojciechowskiego -

      naczelnika OSP Choczewo, mł. bryg. mgr inż. Arkadiusza Nosala (osoba odpowiedzialna za prawidłową organizację obozu i nauczyciel przedmiotów pożarniczych), st. asp. w st. spoczynku Michała Chruślickiego, st. str. Michała Móla , dh Marka Koziała, asp. Damiana Michalika, st. ogn. Tomasza Badowskiego, st. kpt. Piotra Stokłosy, sierż. Władysława Taraska, asp. Grzegorza Taraska, asp. sztab. Marcina Piotrowskiego oraz Wychowawców Pani Marii Zając i Pani Anety Próchnickiej.

      W imieniu Starosty Nowosądeckiego Pana Marka Kwiatkowskiego, Pani Dyrektor wyróżniła Panią Anetę Próchnicką, która otrzymała „Srebrne Jabłko Sądeckie” oraz funkcjonariuszy: st. asp. w st. spoczynku Michała Chruślickiego, asp. Damiana Michalika, st. ogn. Tomasza Badowskiego wręczając „Złote Jabłka Sądeckie”  za wieloletnie, bezinteresowne wsparcie
      w  organizacji szkoleń i zajęć dla młodzieży Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

      Za szczególne zaangażowanie, Brygadier uhonorował „Nagrodą Brygadiera” uczniów klasy II c: Emilię Grzesicka, Bartosza Mastalskiego, Karola Waśko i Wiktora Wójcika.

      Wszystkim uczestnikom obozu towarzyszył dobry humor i „bagaż” niezapomnianych nadmorskich wrażeń, a zdobyta wiedza, umiejętności oraz integracja całego zespołu są na najwyższym poziomie.

       

       Uczniowie klasy II c z Wychowawcą

     • Dowodzenie to trudna sztuka

      17.06.2021

      W Zespole Szkół w Marcinkowicach wprowadzamy innowacyjne szkolenie. Uczniowie uczą się budować zespoły i kierować nimi w trudnych, codziennych warunkach i zaskakujących sytuacjach. – Zamiast typowych zajęć w "murach" szkoły mamy swego rodzaju grę terenową po środowisku dobrze nam znanym. Lecz gdy "gaśnie" światło teren nie przypomina nam już naszego "podwórka" – mówią uczniowie . A nauczyciele dodają: – Chcemy by mury naszej szkoły opuścili uczniowie którzy są liderami nie tylko w nauce ale również potrafią się odnaleźć w dorosłym życiu.
      mgr Lucjan Kantor 

     • Wycieczka na Kramarkę

      16.06.2021

      Dnia 15. 06. 2021 r. klasa 2 b wraz z wychowawczynią Panią Pauliną Darecką oraz Panem Mariuszem Jopem wybrali się na wycieczkę klasową na Kramarkę do Rytra. Nasza wycieczka rozpoczęła się na parkingu przy Bulwarze Narwiku w Nowym Sączu o godzinie 8:00. O 8:10 wyruszyliśmy do Rytra. Kiedy dojechaliśmy na leśniczówkę, mieliśmy wyruszyć od razu na Kramarkę, ale... spotkaliśmy Pana leśniczego, który zaproponował nam obejrzeć wystawę wypchanych zwierząt. Po obejrzeniu ruszyliśmy w drogę. Na miejscu byliśmy o 10:00, chwilę odpoczęliśmy i zabraliśmy się za rozpalenie ogniska. Międzyczasie wpisaliśmy się do zeszytu, który jest schowany w małej budce na drzewie. Po zjedzeniu odpoczywaliśmy. Z Kramarki wracaliśmy o 12:00. Na leśniczówce byliśmy o 12:30, gdzie czekał na nas kierowca. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tej wycieczki, również pogoda nam bardzo dopisała.

      Tekst i zdjęcia: Asia Jakubowska

     • Górskie wędrówki zielonym szlakiem

      14.06.2021

      "Ekipa policyjna"  z klasy Ib LO z wielką werwą zdobywa szczyty górskie...

      W ekspresowym tempie i z uśmiechem na twarzach dociera do Chaty Magóry - urokliwego schroniska ukrytego w Paśmie Radziejowej.

      Po wspólnym śniadaniu, niestrudzeni wędrowcy zdobywają Eliaszówkę z wieżą widokową, z której rozpościera się cudowny widok na całą okolicę, w tym na ośnieżone Tatry.

      Popołudnie spędzone na grach i zabawach integracyjnych zakończył wieczór przy ognisku.

      Następnego dnia wędrujemy dalej… zielonym szlakiem przygranicznym przez Piwowarówkę zmierzamy do Piwnicznej podziwiając cudowne widoki.

      Pięknie jest!

     • To jest przygoda!

      14.06.2021

      Uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli
      w kilkudniowym obozie szkoleniowym nad Jeziorem Rożnowskim w miejscowości Bartkowa – Posadowa. W programie szkolenia znalazły się m.in. Force Protection - przeprowadzenie treningów oraz alarmów POPL, OPChem, naruszenia ochrony obiektu, zasady bytowania
      w terenie przygodnym, budowa schronień, rozpalanie ognisk, zdobywanie pożywienia, zabezpieczenie materiałowe celem przetrwania nocy w warunkach polowych, zajęcia terenowe – izolacja uczestników obozu, podział na osobowe grupy, pozostawienie w terenie przygodnym z zadaniem przeniknięcia przez teren nieprzyjaciela i dotarcie do punktu kontaktowego.

      W ostatnim dniu obozu, młodzież uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych na Posterunku Alarmowym przez Sądeckie WOPR. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego wypoczynku na obszarach wodnych, techniki ratownictwa wodnego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Ratuj odważnie, ale rozważnie” wspieranego przez Powiat Nowosądecki.

      Oprócz zajęć taktycznych i ratowniczych był też czas na odpoczynek i integrację uczestników przy wspólnych grach i przy ognisku.

      Uczniom klas wojskowych gratulujemy żołnierskiej wytrwałości!

      Serdeczne podziękowania dla Instruktorów, Nauczycieli Opiekunów oraz dla Partnerów
      z Sądeckiego WOPR za zaangażowanie i niezapomniane przeżycia.

      Dla zainteresowanych profilem wojskowym w ZS w Marcinkowicach, więcej szczegółów dostępnych tutaj: https://zsmarcinkowice.edupage.org/a/rekrutacja

      Zapraszamy.

     • Wolontariat

      02.06.2021

      W ramach szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę słodyczy dla wychowanków z Domu Dziecka w Klęczanach. Zebrane łakocie zawieźliśmy dzisiaj wraz z naszymi wolontariuszami do placówki. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Dzięki Waszej hojności udało się nam wywołać uśmiech na twarzach tych dzieci.

      mgr Katarzyna Mróz - koordynator Klubu Wolontariatu

     • Co się kryje w ludzkiej głowie ?

      01.06.2021

      Na kolejnych ciekawych zajęciach w ramach lekcji biologii młodzież zgłębiała tajniki ludzkiej głowy. Zainteresowała się wyglądem mózgowia oraz narządami zmysłów związanych               z głową.  Każdego z nas dotyczą również profilaktyczne wizyty u stomatologa. Czy nie jest ciekawe zajrzenie do wnętrza ludzkiego zęba? Osądźcie sami…

                                                                                            mgr inż. Paweł Rogodziński

     • Szkolenie strzeleckie...

      26.05.2021

      W dniu 26 maja na strzelnicy LOK w Nowym Sączu, dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa przeprowadzono strzelanie programowe dla uczniów klasy 2d LO o profilu Bezpieczeństwo Publiczne Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.

      Uczniowie mieli możliwość strzelania z karabinka pneumatycznego i karabinka sportowego kbks. Ponadto w trakcie zajęć była możliwość wręczenia zaległych aktów nadania stopnia uczniowskiego, które z uwagi na dotychczasowe ograniczenia w prowadzeniu zajęć nie mieliśmy możliwości wręczyć uczniom.

      Przypomnieć należy, iż zajęcia na strzelnicy organizowane są obowiązkowo w trakcie każdego półrocza.

     • Klasa sportowa.

      19.05.2021

      W dniach 15-16 maja w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku odbyło się wyjazdowe posiedzenia Zarządu PZSSan połączone z naradą kadry trenerskiej sportów saneczkarskich.

      Naszą Szkołę reprezentowali Kamil Malicki oraz Mariusz Jop. W czasie spotkania omawiano najważniejsze kwestie związane z polskim saneczkarstwem w tym spawy dotyczące naszej klasy sportowej.

      Obecni działacze związku, samorządowcy oraz kadra trenerska zadeklarowali pomoc w rozbudowie szkoleniowej bazy sportowej przy Zespole Szkół w Marcinkowicach. A wszystko po to aby poziom kształcenia w klasach sportowych był na najwyższym poziomie.

     • Taktyka zielona

      14.05.2021

      Adrenalina, odwaga, sprawność, niezwykła czujność i determinacja to cechy dobrego żołnierza. Uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach odbywają zajęcia praktyczne w najróżniejszych sceneriach:
      w terenach leśnych, w budynkach, na strzelnicy, w powietrzu i w wodzie.

      Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia prowadzone w terenie leśnym czyli tzw. taktyka zielona. Uczniowie realizują takie zadania jak: formacje patrolowe, sposoby patrolowania terenu, przygotowanie oraz wyjście
      z zasadzki, pokonywanie przeszkód terenowych, poruszanie się po terenach leśnych, postawy strzeleckie,   przygotowanie wyposażenia, nawigacja, maskowanie, techniki survivalowe, tropienie, zasady obserwacji
      i identyfikacji celów, sygnały dowodzenia, komendy głosowe, prowadzenie rozpoznania, symulacja bojowa.

      Dla wszystkich młodych ludzi, którzy planują swoją przyszłość w służbach mundurowych, nauka w klasie
      o profilu wojskowym może być doskonałym wstępem do kariery wojskowej, ale także doskonałą okazją do sprawdzenia swoich możliwości.

     • Klasa policyjna to dobry wybór !

      07.05.2021

      Klasa policyjna w Zespole Szkół w Marcinkowicach to wybór dla energicznych i pełnych zapału młodych ludzi. Absolwentów klas ósmych, którzy planują przyszłość w służbach mundurowych, zapraszamy do klasy o profilu Bezpieczeństwo Publiczne. Patronat nad klasą sprawuje Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.

      Oprócz przedmiotów ogólnokształcących, uczniowie realizują zajęcia z zakresu prawa, psychologii zachowań przestępczych, kryminalistyki i kryminologii, walki wręcz i technik interwencyjnych, komunikacji interpersonalnej, pedagogiki ogólnej, mediacji
      i rozwiązywania konfliktów, szkolenia strzeleckiego, budowy i obsługi broni.

      Dodatkowo: zajęcia sprawnościowe przygotowujące do testów wymaganych przy przyjęciach w służbach mundurowych, wolontariat, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, manewry taktyczno – obronne, obozy szkoleniowe, kursy z zakresu pedagogiki zabawy, uprawnienia służby informacyjnej imprezy masowej i wiele innych.

      Więcej informacji o klasie policyjnej:

      https://padlet.com/rekrutacjazsmarcinkowice/pskg7fiuy8nacppn

      Serdecznie podziękowania dla Pana Grzegorza Kaliny – prowadzącego zajęcia
      z Bezpieczeństwa Publicznego, a także dla funkcjonariuszy z KMP w Nowym Sączu - za wsparcie w organizacji Wirtualnego Dnia Otwartego Szkoły.

      W drugiej połowie maja planujemy organizację stacjonarnego Dnia Otwartego dla uczniów szkół podstawowych, którym przybliżymy ofertę kształcenia na nowy rok szkolny  „na żywo”.

      Szczegóły niebawem na szkolnym Facebooku.

     • Klasa pożarnicza to dobry wybór !

      27.04.2021

      Uczniowie klas pożarniczych w ZS w Marcinkowicach podczas zajęć praktycznych
      nabywają i doskonalą odpowiednie umiejętności z zakresu rozwinięć gaśniczych oraz organizacji sieci łączności radiowej UKF PSP. W przyszłości zaprocentuje to zapewne podczas wykonywania obowiązków w ramach zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych lub nawet Państwowej Straży Pożarnej.

      Nad odpowiednim przygotowaniem uczniów od 12 lat czuwa mł. bryg. Arkadiusz Nosal, funkcjonariusz KM PSP w Nowym Sączu.

      Absolwent klasy pożarniczej jest przygotowany do podjęcia dalszej edukacji na uczelniach pożarniczych, otrzymuje dodatkowe punkty preferencyjne podczas naboru do służby 
      w Państwowej Straży Pożarnej. Może kontynuować naukę na uczelniach wyższych m.in.: 
      w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w Poznaniu, w PWSZ w Nowym Sączu i innych, na kierunkach:   inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo wewnętrzne, oraz wiele innych.

      Ósmoklasisto!

      Zapraszamy do klasy o profilu Pożarnictwo z elementami ratownictwa medycznego!

      Szczegóły dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 znajdziesz tutaj:

      https://zsmarcinkowice.edupage.org/a/rekrutacja 

     • Mundurowo i sportowo

      27.04.2021

      Klasa sportowa z elementami wychowania fizycznego w służbach mundurowych w Zespole Szkół w Marcinkowicach to propozycja dla wszystkich młodych osób, które chcą rozwijać się sportowo.

      Stawiamy na rozwijanie predyspozycji i uzdolnień sportowych i przygotowujemy młodzież
      do współzawodnictwa sportowego. Zapewniamy wszechstronny rozwój ukierunkowany na osiąganie sukcesów w nauce i sporcie.

      Uczniowie mają szansę nie tylko rozwijać sprawność fizyczną i uzdolnienia ruchowe, dbać o zdrowie, ale też uczestniczyć w zajęciach z zakresu: samoobrony, taktyki, technik interwencyjnych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i strzelectwa.

      Dzięki współpracy z Sądeckim WOPR uczniowie mają możliwość doskonalić umiejętności pływackie, realizować zajęcia z zakresu nurkowania oraz nabyć uprawnienia ratownika wodnego i sternika motorowodnego. Wsparcie GOPR Grupy Krynickiej pozwoli realizować zajęcia zakresu wspinaczki oraz narciarstwa.

      Klasa sportowa funkcjonować będzie pod patronatem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych oraz przy współpracy z klubami sportowymi. Trener i kadra pedagogiczna to ludzie z pasją i ogromnym doświadczeniem pedagogicznym. Będą wspierać młodzież w osiąganiu wyznaczonych celów zarówno edukacyjnych jak i sportowych.

      Zapewniamy bezpłatne obozy szkoleniowe krajowe i międzynarodowe, opiekę wykwalifikowanej kadry trenerskiej, profesjonalną bazę treningową, wyposażenie sportowe, udział w zawodach na arenie krajowej i międzynarodowej oraz nowoczesne obiekty sportowe.

      Realizujemy zajęcia z zakresu:

      • dietetyki,
      • trener personalny,
      • szkolenia strzeleckiego, obsługa broni,
      • ratownictwa medycznego - Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,
      • szkolenia z zakresu walki wręcz, technik interwencyjnych,
      • nauki pływania – możliwość uzyskania uprawnień ratownika wodnego,
      • szkolenia z użyciem technik linowych,
      • szkolenie spadochronowe - skoki spadochronowe,
      • nurkowanie, elementy ratownictwa wodnego, zajęcia na żaglówkach,
      • obozy szkoleniowe krajowe i zagraniczne.

       

      Więcej informacji:

      https://zsmarcinkowice.edupage.org/a/rekrutacja  

       

      Wielką szansę rozwoju sportowego młodzieży stworzy niezwykłe zaplecze sportowe: budowana tuż przy Szkole nowoczesna, wielobranżowa hala sportowa wraz ze strzelnicą
      i ścianką wspinaczkową, która ma zostać oddana do użytku w czerwcu 2022 r. oraz Centrum Sportu dla Powiatu Nowosądeckiego z takimi obiektami jak: pływalnia zewnętrzna, boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, pełnowymiarowy kort tenisowy, bieżnia, rzutnia lekkoatletyczna,  skocznia do skoku wzwyż i w dal.

      Zapraszamy do Zespołu Szkół w Marcinkowicach… „jest u nas niezwykle mundurowo i bardzo sportowo!”

     • Odpowiedzialność prawna nieletnich

      21.04.2021

      W dniu 21 kwietnia 2021 roku odbyły się zajęcia dla uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego prowadzone przez asp. sztab. Barbarę Leśniak przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

      W trakcie zajęć uczniowie zostali zapoznani z informacjami z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich
      w świetle obowiązujących przepisów oraz zagadnieniami związanymi z cyberprzemocą.

     • Szkolenie strzeleckie

      21.04.2021

       

       

      Uczniowie klasy wojskowej z doskonalili swoje umiejętności strzeleckie podczas szkolenia na strzelnicy taktycznej z użyciem broni AK47, M4, 9mm 45cal.

      Strzelectwo rozwija wytrwałość w dążeniu do celu, koncentrację, podnosi odporność psychiczną i uczy konsekwencji w realizowaniu postawionych przez siebie celów – mówi Lucjan Kantor, nauczyciel i instruktor sztuk walki i strzelectwa prowadzący zajęcia z uczniami. - Tematyka szkolenia obejmuje: główne zasady bezpieczeństwa na strzelnicy i z bronią, budowę i zasady działania broni używanej podczas szkolenia, podstawowe zasady strzelania, zgranie różnych przyrządów celowniczych, pracę na spuście, chwyt na broni, postawy strzeleckie, naukę wymiany magazynków.

     • Szkolny Klub Wolontariatu

      19.03.2021

      Wczoraj, wraz z kilkoma przedstawicielkami Szkolnego Klubu Wolontariatu odwiedziłyśmy Gminne Schronisko dla psów w Wielogłowach z małą niespodzianką dla tamtejszych piesków, jaką były zebrane przez naszą szkołę karmy, smakołyki oraz smycze. Przy okazji miałyśmy możliwość poznać wspaniałych mieszkańców tego miejsca, warunki w jakich mieszkają, ich zwyczaje oraz dowiedziałyśmy się jak prawidłowo należy dbać o swoich pupili. Pieski są bardzo przyjaźnie nastawione do gości i czekają na dobre duszyczki, które zechcą je przygarnąć do siebie, dlatego zachęcamy każdego kto chce mieć psa o wizytę w tym miejscu, gdyż na pewno znajdzie tutaj przyjaciela dla siebie. Mamy nadzieję, że to nie była jedyna nasza wizyta tutaj w czasie pandemii i chcemy nadal wspierać schronisko zarówno materialnie jak i poprzez różnego rodzaju działania.

     • KONSULTACJE Z WYSZKOLENIA STRZELECKIEGO KLAS BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

      18.03.2021

      W dniu 17 marca 2021 r. dzięki uprzejmości i wydatnej pomocy pana Krzysztofa z LOK w Nowym Sączu, uczniowie klas 1b i 2b LO im. Władysława Orkana w Marcinkowicach o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE uczestniczyli w konsultacjach z wyszkolenia strzeleckiego, mających na celu przygotowanie uczniów do zawodów strzeleckich i wyłonienie reprezentacji do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, który jest organizowany przez Szkołę Policji w Pile.

      Konsultacje odbywały się przy zachowaniu reżimu sanitarnego w związku z trwającą epidemią coronawirusa.

      Warto przypomnieć, iż uczniowie klas o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE uczestniczyli już siedem razy
      w eliminacjach do wspomnianego turnieju, a pięciokrotnie zakwalifikowali się do ścisłego finału tego turnieju. Niestety w ubiegłym roku pomimo wygrania kwalifikacji, finał turnieju nie odbył się.

      Konsultacje z wyszkolenia strzeleckiego odbyły się na strzelnicy Ligii Obrony Kraju w Nowym Sączu przy ul. Tarnowskiej. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe informacje z zakresu budowy broni, zasad bezpieczeństwa obowiązujących na strzelnicach podczas strzelania, a także praktycznie odbyć strzelania z karabinków i pistoletu.

      Konsultacje wykorzystano do wręczenia uczniom aktów nadania stopni uczniowskich. Dla niewtajemniczonych należy przypomnieć, iż po każdym semestrze, na podstawie oceny z zachowania (minimum ocena dobra)
      i średniej ze wszystkich ocen (minimum średnia 3.00), uczniom nadawany jest stopień uczniowski według zasad określonych w „Regulaminie klas o profilu Bezpieczeństwo Publiczne”. Opracowany system awansu uczniowskiego w tych klasach odzwierciedla w ogólnym zarysie sens i „zasady awansu w Policji”, które mają na celu zmotywowanie uczniów do nauki-pracy i ukazanie, iż tak jak w Policji, osiągane wyniki mają wpływ na możliwość uzyskania w każdym semestrze wyższego stopnia. Po każdej kwalifikacji semestralnej uczeń podlega takiej ocenie i na podstawie oceny z zachowania i średniej z wszystkich ocen z przedmiotów szkolnych otrzymuje on akt nadania stopnia, który podpisuje Dyrektor Szkoły, Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu
      i prowadzący zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej.

      Przed pandemią akty nadania kolejnego stopnia uczniowskiego były wręczane uroczyście w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Niestety obecna sytuacja wymusiła na nas zmianę trybu przeprowadzania tej uroczystości.

      Nie mniej jednak serdecznie gratulujemy Wszystkim wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych osiągnięć.      

     • DZIEJE SIĘ W MARCINKOWICACH!!!

      16.03.2021

      W dniu 15 marca bieżącego roku uczniowie klasy pożarniczej Naszego liceum uczestniczyli szkoleniach z zakresu BHP oraz z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (LPR). Zajęcia te zostały zorganizowane w ramach Szkolenia Podstawowego Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanego przez wspierającą nas od 12 lat Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Szkolenia prowadzone były przez mł. bryg. mgr inż. Piotra Wysowskiego – Naczelnika Wydziału Kadr Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu. Pan brygadier od wielu lat wspiera naszą klasę prowadząc charytatywnie szkolenia z zakresu BHP. Jego działalność na rzecz szkoły,
       a w szczególności na rzecz klasy pożarniczej zawsze była doceniana przez młodzież oraz przez dyrekcję. W związku z tym Dyrekcja Zespołu Szkół im Władysława Orkana w Marcinkowicach postanowiła uhonorować Pana mł. bryg. mgr inż. Piotra Wysowskiego okolicznościowym listem gratulacyjnym, który został wręczony przez Panią Dyrektor Iwonę Sikorską przy gromkich oklaskach uczniów klasy pożarniczej.

      Szkolenia zakończyły się pozytywnym zaliczeniem przez wszystkich uczniów biorących udział w zajęciach.

      mł. bryg. Arkadiusz Nosal

     • Biologia w praktyce

      16.03.2021

      W ramach konsultacji stacjonarnych realizowanych w czasie pandemii odbyły się w naszej szkole zajęcia praktyczne z mikroskopowania oraz lekcja anatomii człowieka. Konsultacje były bardzo ciekawe. Uczniowie posługiwali się nowoczesnymi mikroskopami, dzięki którym mogli zajrzeć w głąb tkanek roślinnych. Uwagę przykuwał szczególnie mikroskop z ekranem LCD - zamiast okularu występującego w tradycyjnych mikroskopach świetlnych. Obraz powiększonego preparatu można było obserwować na ekranie laptopa podłączonego do mikroskopu.

      Uczniowie byli również zaciekawieni modelem anatomicznym człowieka w który wyposażona jest nasza szkoła.  Mogli wyjąć i z bliska przyjrzeć się narządom występującym w jamie brzusznej człowieka.

      mgr inż. Paweł Rogodziński

     • DZIEJE SIĘ W MARCINKOWICACH!!!

      16.03.2021

      W dniu 12 marca bieżącego roku uczniowie klasy pożarniczej naszego liceum udali się w podróż do Krakowa. Celem podróży był Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, który jest wyposażony w obiekt potocznie nazywany „Komora Dymowa”. Uczniowie klasy pożarniczej uczestniczą w Szkoleniu Podstawowym Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanym przez wspierającą nas od 12 lat Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Warunkiem koniecznym ukończenia szkolenia i otrzymania dokumentów upoważniających strażaków do podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych w prawdziwych zdarzeniach jest pozytywne zaliczenie testów
      w komorze dymowej. Zatem równo o godzinie 7.30 nasi uczniowie wyjechali do Krakowa ,gdzie pod okiem mł. bryg. mgr inż. Arkadiusza  Nosala, asp. sztab w stanie spoczynku Tomasza Pamuły oraz st. asp. Marcina Górki przystąpili do testów. Test podzielony był na dwie części:

      - pierwsza część – test wydolnościowy, polegający na zaliczeniu czterech ćwiczeń – bieg na bieżni (prędkość 9 km/h czas trwania 6 minut),  podciąganie młota o ciężarze 35 kg (20 udźwignięć), jazda na ergometrze (rowerek), oraz przejście po drabinie samobieżnej (na wysokość 25 metrów). Całość ćwiczeń nasi uczniowie musieli wykonać w pełnym umundurowaniu bojowym oraz w aparacie powietrznym na plecach.

      - druga część – zaliczenie testu w komorze dymowej – jest to pomieszczenie, w którym zainstalowano tor przeszkód, pomieszczenie jest całkowicie zadymione dymem dyskotekowym. Tor przeszkód należało pokonać w ciemności, przy włączonych dźwiękach imitujących odgłosy pożaru.

      Po kilku godzinach wszyscy uczniowie klasy pożarniczej pokonali wszystkie trudności
      i pozytywnie ukończyli wszystkie ćwiczenia. Efektem ćwiczeń w komorze dymowej jest dopuszczenie naszych uczniów do egzaminu końcowego który odbędzie się już niebawem.

       

                                                                                                    mł. bryg. mgr inż. Arkadiusz Nosal

     • Czarna taktyka…

      11.03.2021

       

      Poznajemy podstawy taktyki czarnej, zasady poruszania się w budynkach, wchodzenia do pomieszczeń.

      Przy wykorzystaniu replik ASG szkolimy się z zakresu strzelania dynamicznego do celów stacjonarnych.

     • 1 marca 2021 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      11.03.2021

      Kształcenie młodzieży z klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach odbywa się w duchu wartości patriotycznych.

      Uczniowie z wielkim zaangażowaniem biorą aktywny udział w rozmaitych uroczystościach dając świadectwo, że Polska jest dla nich niezwykle ważna. Taką okazją jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca.

      Uczestnicząc w marszu oraz symbolicznym apelu przy pomniku Pamięci Walczących o Niepodległość Polski w Zawadce, uczniowie oddali hołd tym, którzy poświęcili swe życie za wolną Polskę.

      Serdeczne podziękowania dla Lucjana Kantora, Mariusza Jopa, Marii Zając i Ks. Sebastiana Musiała za zorganizowanie tej niezwykłej, żywej lekcji historii.

     • Nowi partnerzy… nowe możliwości…

      15.03.2021

      W 25 lutego 2021 roku w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu sfinalizowane zostały kilkutygodniowe rozmowy dotyczące podjęcia współpracy z Grupą Krynicką GOPR oraz Sądeckim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Umowę partnerską podpisali Starosta Nowosądecki pan Marek Kwiatkowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach pani Iwona Sikorska, pan Marcin Deja prezes Zarządu Grupy Krynickiej Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Michał Słaboń naczelnik Grupy Krynickiej GOPR oraz Dariusza Gerhardt – prezes Zarządu Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wspólne działania pozwolą na zwiększenie potencjału dydaktycznego naszej placówki, a przede wszystkim wspólne szkolenie z profesjonalistami. Naszym celem jest umożliwienie młodzieży uczęszczających do klas mundurowych nabycie dodatkowych uprawnień z zakresu: ratownictwa górskiego, ratownictwa narciarskiego, ratownictwa wodnego, kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Foto: M.Olszowska

  • Galeria zdjęć

    brak danych