• "Śmierć żołnierska jest święta”

"Śmierć żołnierska jest święta” – słowa te, widniejące na jednym z beskidzkich cmentarzy wojennych, stały się hasłem przewodnim wycieczek szkolnych organizowanych przez Zespół Szkół w Marcinkowicach.

W ramach akcji MEiN #SzkołaPamięta, której celem jest  zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności, uczniowie naszej Szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych w latach I Wojny Światowej w Ropicy Górnej, Banicy i Smerekowcu. Młodzież uczciła również polskich lotników zestrzelonych w 1944 roku przez niemiecki myśliwiec nad miejscowością Krzywa. Na co dzień uczniowie klas mundurowych wraz z nauczycielami historii „opiekują się” Grobami Legionistów na miejscowym cmentarzu wojennym w Marcinkowicach.

To niezwykła lekcja historii i pokory dla młodego pokolenia.

Fot. Maria Zając, Anna Sarecka

• Lista galerii