• Wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu

6 grudnia to dzień niezwykle ważny dla naszej szkolnej społeczności. Wspólnie z zaproszonymi Gośćmi świętowaliśmy w tym dniu 107. Rocznicę Bitwy Marcinkowickiej.

Swą obecnością zaszczycili nas Przedstawiciele Instytucji Państwowych, Służb Mundurowych, Parafii Marcinkowice, Rady Rodziców i Przyjaciele Szkoły:

Pan Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki

Ksiądz Tadeusz Celusta – Proboszcz Parafii Marcinkowice

Pani Agnieszka Jędrzejek - Wizytator Delegatury Małopolskiego Kuratora Oświaty w Nowym Sączu

Pan ppłk Henryk Kiełbasa - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Sączu

Pan mjr Leszek Zabrzeński - Przedstawiciel Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu

Pan asp. Zygmunt Pasiut - Kierownika Rewiru II Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu

Pan mjr Dariusz Janik - Przedstawiciel Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Pani Elżbieta Ciurka - Kierownik Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Starym Sączu

Pani Urszula Łabuda – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rdziostowie

Pan Adam Wojtas  - Prezes zarządu VIP Security System w Łącku

Pan Tadeusz Lis - Radny Gminy Chełmiec

Przedstawiciele Rady Rodziców: Pani Kinga Plata, Pan Robert Mastalski, Pan Tomasz Ruchałowski.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Ks. Sebastiana Musiała, który jest Pomysłodawcą, Scenarzystą i Reżyserem spektaklu pt. „Zostać wolności bohaterem”. W spektaklu wystąpiła młodzież z Szkolnej Grupy Teatralnej. Wsparcie w przygotowaniu całości zapewniły niezawodne panie nauczycielki: Aneta Próchnicka, która zadbała o piękną scenografię i dekorację, Anna Sarecka, która czuwała nad zespołem tanecznym i Maria Zając, która zapewniła wsparcie techniczne i logistyczne.

Dalsza część uroczystości odbywała się na miejscowym Cmentarzu Legionistów. Zaproszeni Goście, społeczność Zespołu Szkół w Marcinkowicach oraz Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach oddała cześć poległym żołnierzom uczestnicząc w Apelu Pamięci. Przedstawiciele Instytucji Państwowych i Służb Mundurowych złożyli symboliczne wiązanki kwiatów na grobach Legionistów.

Wieczorem, Szkolna Grupa Teatralna wystąpiła ponownie dla lokalnej społeczności. Obecni byli także rodzice naszych młodych artystów. Ku naszej radości, publiczność wyraziła wzruszenie i szczere uznanie dla uczniów i nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie spektaklu.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tej niezapomnianej lekcji historii, patriotyzmu, kultury i sztuki – serdecznie dziękujemy. Gratulujemy talentów! Jesteśmy dumni z naszej młodzieży!

Szczególne słowa uznania i wdzięczności kierujemy do Ks. Sebastiana Musiała za ogrom pracy i nadzwyczajną dbałość o pielęgnowanie wartości wśród młodego pokolenia.