• Szkolny Klub Wolontariatu

      19.03.2021

      Wczoraj, wraz z kilkoma przedstawicielkami Szkolnego Klubu Wolontariatu odwiedziłyśmy Gminne Schronisko dla psów w Wielogłowach z małą niespodzianką dla tamtejszych piesków, jaką były zebrane przez naszą szkołę karmy, smakołyki oraz smycze. Przy okazji miałyśmy możliwość poznać wspaniałych mieszkańców tego miejsca, warunki w jakich mieszkają, ich zwyczaje oraz dowiedziałyśmy się jak prawidłowo należy dbać o swoich pupili. Pieski są bardzo przyjaźnie nastawione do gości i czekają na dobre duszyczki, które zechcą je przygarnąć do siebie, dlatego zachęcamy każdego kto chce mieć psa o wizytę w tym miejscu, gdyż na pewno znajdzie tutaj przyjaciela dla siebie. Mamy nadzieję, że to nie była jedyna nasza wizyta tutaj w czasie pandemii i chcemy nadal wspierać schronisko zarówno materialnie jak i poprzez różnego rodzaju działania.

     • KONSULTACJE Z WYSZKOLENIA STRZELECKIEGO KLAS BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

      18.03.2021

      W dniu 17 marca 2021 r. dzięki uprzejmości i wydatnej pomocy pana Krzysztofa z LOK w Nowym Sączu, uczniowie klas 1b i 2b LO im. Władysława Orkana w Marcinkowicach o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE uczestniczyli w konsultacjach z wyszkolenia strzeleckiego, mających na celu przygotowanie uczniów do zawodów strzeleckich i wyłonienie reprezentacji do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, który jest organizowany przez Szkołę Policji w Pile.

      Konsultacje odbywały się przy zachowaniu reżimu sanitarnego w związku z trwającą epidemią coronawirusa.

      Warto przypomnieć, iż uczniowie klas o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE uczestniczyli już siedem razy
      w eliminacjach do wspomnianego turnieju, a pięciokrotnie zakwalifikowali się do ścisłego finału tego turnieju. Niestety w ubiegłym roku pomimo wygrania kwalifikacji, finał turnieju nie odbył się.

      Konsultacje z wyszkolenia strzeleckiego odbyły się na strzelnicy Ligii Obrony Kraju w Nowym Sączu przy ul. Tarnowskiej. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe informacje z zakresu budowy broni, zasad bezpieczeństwa obowiązujących na strzelnicach podczas strzelania, a także praktycznie odbyć strzelania z karabinków i pistoletu.

      Konsultacje wykorzystano do wręczenia uczniom aktów nadania stopni uczniowskich. Dla niewtajemniczonych należy przypomnieć, iż po każdym semestrze, na podstawie oceny z zachowania (minimum ocena dobra)
      i średniej ze wszystkich ocen (minimum średnia 3.00), uczniom nadawany jest stopień uczniowski według zasad określonych w „Regulaminie klas o profilu Bezpieczeństwo Publiczne”. Opracowany system awansu uczniowskiego w tych klasach odzwierciedla w ogólnym zarysie sens i „zasady awansu w Policji”, które mają na celu zmotywowanie uczniów do nauki-pracy i ukazanie, iż tak jak w Policji, osiągane wyniki mają wpływ na możliwość uzyskania w każdym semestrze wyższego stopnia. Po każdej kwalifikacji semestralnej uczeń podlega takiej ocenie i na podstawie oceny z zachowania i średniej z wszystkich ocen z przedmiotów szkolnych otrzymuje on akt nadania stopnia, który podpisuje Dyrektor Szkoły, Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu
      i prowadzący zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej.

      Przed pandemią akty nadania kolejnego stopnia uczniowskiego były wręczane uroczyście w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Niestety obecna sytuacja wymusiła na nas zmianę trybu przeprowadzania tej uroczystości.

      Nie mniej jednak serdecznie gratulujemy Wszystkim wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych osiągnięć.      

     • DZIEJE SIĘ W MARCINKOWICACH!!!

      16.03.2021

      W dniu 15 marca bieżącego roku uczniowie klasy pożarniczej Naszego liceum uczestniczyli szkoleniach z zakresu BHP oraz z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (LPR). Zajęcia te zostały zorganizowane w ramach Szkolenia Podstawowego Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanego przez wspierającą nas od 12 lat Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Szkolenia prowadzone były przez mł. bryg. mgr inż. Piotra Wysowskiego – Naczelnika Wydziału Kadr Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu. Pan brygadier od wielu lat wspiera naszą klasę prowadząc charytatywnie szkolenia z zakresu BHP. Jego działalność na rzecz szkoły,
       a w szczególności na rzecz klasy pożarniczej zawsze była doceniana przez młodzież oraz przez dyrekcję. W związku z tym Dyrekcja Zespołu Szkół im Władysława Orkana w Marcinkowicach postanowiła uhonorować Pana mł. bryg. mgr inż. Piotra Wysowskiego okolicznościowym listem gratulacyjnym, który został wręczony przez Panią Dyrektor Iwonę Sikorską przy gromkich oklaskach uczniów klasy pożarniczej.

      Szkolenia zakończyły się pozytywnym zaliczeniem przez wszystkich uczniów biorących udział w zajęciach.

      mł. bryg. Arkadiusz Nosal

     • Biologia w praktyce

      16.03.2021

      W ramach konsultacji stacjonarnych realizowanych w czasie pandemii odbyły się w naszej szkole zajęcia praktyczne z mikroskopowania oraz lekcja anatomii człowieka. Konsultacje były bardzo ciekawe. Uczniowie posługiwali się nowoczesnymi mikroskopami, dzięki którym mogli zajrzeć w głąb tkanek roślinnych. Uwagę przykuwał szczególnie mikroskop z ekranem LCD - zamiast okularu występującego w tradycyjnych mikroskopach świetlnych. Obraz powiększonego preparatu można było obserwować na ekranie laptopa podłączonego do mikroskopu.

      Uczniowie byli również zaciekawieni modelem anatomicznym człowieka w który wyposażona jest nasza szkoła.  Mogli wyjąć i z bliska przyjrzeć się narządom występującym w jamie brzusznej człowieka.

      mgr inż. Paweł Rogodziński

     • DZIEJE SIĘ W MARCINKOWICACH!!!

      16.03.2021

      W dniu 12 marca bieżącego roku uczniowie klasy pożarniczej naszego liceum udali się w podróż do Krakowa. Celem podróży był Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, który jest wyposażony w obiekt potocznie nazywany „Komora Dymowa”. Uczniowie klasy pożarniczej uczestniczą w Szkoleniu Podstawowym Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanym przez wspierającą nas od 12 lat Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Warunkiem koniecznym ukończenia szkolenia i otrzymania dokumentów upoważniających strażaków do podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych w prawdziwych zdarzeniach jest pozytywne zaliczenie testów
      w komorze dymowej. Zatem równo o godzinie 7.30 nasi uczniowie wyjechali do Krakowa ,gdzie pod okiem mł. bryg. mgr inż. Arkadiusza  Nosala, asp. sztab w stanie spoczynku Tomasza Pamuły oraz st. asp. Marcina Górki przystąpili do testów. Test podzielony był na dwie części:

      - pierwsza część – test wydolnościowy, polegający na zaliczeniu czterech ćwiczeń – bieg na bieżni (prędkość 9 km/h czas trwania 6 minut),  podciąganie młota o ciężarze 35 kg (20 udźwignięć), jazda na ergometrze (rowerek), oraz przejście po drabinie samobieżnej (na wysokość 25 metrów). Całość ćwiczeń nasi uczniowie musieli wykonać w pełnym umundurowaniu bojowym oraz w aparacie powietrznym na plecach.

      - druga część – zaliczenie testu w komorze dymowej – jest to pomieszczenie, w którym zainstalowano tor przeszkód, pomieszczenie jest całkowicie zadymione dymem dyskotekowym. Tor przeszkód należało pokonać w ciemności, przy włączonych dźwiękach imitujących odgłosy pożaru.

      Po kilku godzinach wszyscy uczniowie klasy pożarniczej pokonali wszystkie trudności
      i pozytywnie ukończyli wszystkie ćwiczenia. Efektem ćwiczeń w komorze dymowej jest dopuszczenie naszych uczniów do egzaminu końcowego który odbędzie się już niebawem.

       

                                                                                                    mł. bryg. mgr inż. Arkadiusz Nosal

     • Czarna taktyka…

      11.03.2021

       

      Poznajemy podstawy taktyki czarnej, zasady poruszania się w budynkach, wchodzenia do pomieszczeń.

      Przy wykorzystaniu replik ASG szkolimy się z zakresu strzelania dynamicznego do celów stacjonarnych.

     • 1 marca 2021 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      11.03.2021

      Kształcenie młodzieży z klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach odbywa się w duchu wartości patriotycznych.

      Uczniowie z wielkim zaangażowaniem biorą aktywny udział w rozmaitych uroczystościach dając świadectwo, że Polska jest dla nich niezwykle ważna. Taką okazją jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca.

      Uczestnicząc w marszu oraz symbolicznym apelu przy pomniku Pamięci Walczących o Niepodległość Polski w Zawadce, uczniowie oddali hołd tym, którzy poświęcili swe życie za wolną Polskę.

      Serdeczne podziękowania dla Lucjana Kantora, Mariusza Jopa, Marii Zając i Ks. Sebastiana Musiała za zorganizowanie tej niezwykłej, żywej lekcji historii.

     • Nowi partnerzy… nowe możliwości…

      15.03.2021

      W 25 lutego 2021 roku w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu sfinalizowane zostały kilkutygodniowe rozmowy dotyczące podjęcia współpracy z Grupą Krynicką GOPR oraz Sądeckim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Umowę partnerską podpisali Starosta Nowosądecki pan Marek Kwiatkowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach pani Iwona Sikorska, pan Marcin Deja prezes Zarządu Grupy Krynickiej Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Michał Słaboń naczelnik Grupy Krynickiej GOPR oraz Dariusza Gerhardt – prezes Zarządu Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wspólne działania pozwolą na zwiększenie potencjału dydaktycznego naszej placówki, a przede wszystkim wspólne szkolenie z profesjonalistami. Naszym celem jest umożliwienie młodzieży uczęszczających do klas mundurowych nabycie dodatkowych uprawnień z zakresu: ratownictwa górskiego, ratownictwa narciarskiego, ratownictwa wodnego, kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Foto: M.Olszowska