• AWANSE UCZNIÓW KLAS O PROFILU BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE

      28.09.2022

      W dniu 28 września 2022 roku, uczniowie klas 1b, 2b, 3b LO o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE uczestniczyli w uroczystej zbiórce.

      Wyróżniającym się uczniom w roku szkolnym 2021/2022, Dyrektor ZS im. Władysława Orkana w Marcinkowicach pani mgr Iwona Sikorska w obecności prowadzącego zajęcia z innowacji Pedagogicznej BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE mgr. Grzegorza KALINY wręczyli akty nadania kolejnego stopnia uczniowskiego.

      Przypomnijmy, że w trakcie prowadzonej przez trzy lata innowacji pedagogicznej, uczniowie po zakończeniu każdego semestru i roku szkolnego, na podstawie uzyskanej średniej ocen z wszystkich przedmiotów uzyskują kolejne stopnie uczniowskie. Jednak podstawowym warunkiem otrzymania tego wyróżnienia jest otrzymanie oceny dobrej z zachowania. Opracowany system umożliwia awansowanie uczniów w trakcie wszystkich semestrów nauki.

      Akt nadania stopnia podpisują: Dyrektor ZS w Marcinkowicach, Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu i prowadzący zajęcia z Bezpieczeństwa Publicznego.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim awansowanym!

     • DZIEŃ OTWARTY ODDZIAŁU PREWENCJI POLICJI W KRAKOWIE - MY TAM BYLIŚMY!

      26.09.2022

      W dniu 26 września 2022 r. uczniowie klasy 1b i 2 b LO profilu Bezpieczeństwo Publiczne ZS w Marcinkowicach uczestniczyli w dniach otwartych Oddziału Policji w Krakowie pod hasłem „POZNAJ NAS! III MAŁOPOLSKIE SPOTKANIA Z MUNDUREM, POLICJA 2022”. Już na wstępie należy zaznaczyć, iż to kolejna wizyta uczniów naszej szkoły w OPP Kraków.

      W ramach dni otwartych uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w ślubowaniu nowoprzyjętych policjantów w ramach uroczystego apelu. W ślubowaniu brało udział trzech absolwentów naszej szkoły, którzy ukończyli profil Bezpieczeństwo Publiczne w Marcinkowicach.

      Następnie uczniowie zwiedzali „Miasteczko Policyjne, w ramach którego eksponowano sprzęt i wyposażenie małopolskiej Policji, w tym również Samodzielnego Pododdziału Kontrterrystycznego Policji w Krakowie. Uczestniczyli również w prelekcjach poświęconych problematyce uzależnień i cyberzagrożeń.

      Możliwość zapoznania się z różnymi aspektami policyjnego rzemiosła, pozwoliła uczniom wzbogacić swoją wiedzę na temat Policji i pogłębić szacunek dla policyjnego munduru.

       

     • OBCHODY 30-LECIA REGIONU IPA NOWY SĄCZ

      25.09.2022

      W dniu 24 września 2022 r. uczniowie klasy 2 b i 3b ZS im. Władysława Orkana w Marcinkowicach o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE, reprezentowali naszą szkołę w obchodach 30-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA – Region Nowy Sącz. W składzie Zarządu Regionu IPA Nowy Sącz jest bowiem mgr Grzegorz Kalina, który jest nauczycielem naszej szkoły. Uroczystość odbyła się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. Aleje Wolności 40 z udziałem pocztów sztandarowych Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Polska. Aula PWSZ gościła zaproszonych przedstawicieli władz Miasta Nowego Sącza, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, IPA Polska z Prezydentem IPA Polska Piotrem Wójcikiem na czele, Policji oraz delegacji zagranicznych policji z Albanii, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Serbii, Macedonii. Po części oficjalnej odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

      Dziękujemy uczniom za promocję Naszej szkoły.

     • Próbna ewakuacja

      16.09.2022

      16 września społeczność naszej szkoły uczestniczyła w próbnej ewakuacji na wypadek zagrożenia pożarem. Dziękujemy panu mł. bryg. Arkadiuszowi Nosalowi za profesjonalny nadzór i sprawne przeprowadzenie akcji. Dziękujemy uczniom klas pożarniczych za "techniczne" wsparcie.

      Ponadto, podczas krótkiego apelu, pan Grzegorz Kalina oraz pan por. Stanisław Badowski zwrócili uwagę na dyscyplinę i regulaminy obowiązujące uczniów klas mundurowych. 

      Pani dyrektor Iwona Sikorska podziękowała uczniom klas wojskowych reprezentującym szkołę podczas uroczystości w Lipnicy Wilelkiej, a także wyróżniła uczennice klasy III b o profilu Bezpieczeństwo Publiczne: Natalię Bielak, Darię Chramęgę i Dominikę Hełmecką, które za kilkanaście dni będą reprezentowały naszą szkołę, a zarazem województwo małopolskie w finale krajowym zawodów strzeleckich  "O Srebrne Muszkiety".

      Powodzenia!

     • Uroczystość w Lipnicy Wielkiej

      15.09.2022

      15 września uczniowie klas mundurowych wraz z panią dyrektor Iwoną Sikorską oraz panią Elżbietą Gibas reprezentowali naszą szkołę na uroczystościach upamiętniających brytyjską pomoc wojskową dla walczącej Polski w czasie II Wojny Światowej.

      Apel Poległych odbył się w Lipnicy Wielkiej przy pomniku brytyjskich pilotów zestrzelonych przez niemieckie lotnictwo w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 r.

      W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, pan ambasador dr Stanisław Smoleń,

      nauczyciele i uczniowie z lokalnych szkół podstawowych, członkowie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - 1 PSP AK, a także zagraniczni goście:

      płk Tom Blythe z Królewskiej Piechoty Morskiej, Attaché Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, żołnierze brytyjscy kontyngentu stacjonującego w Polsce, pani Rosemary Edmeats - córka sierżanta Johna Fredericka Rae, który zginął wraz z dwoma innymi pilotami w katastrofie samolotu zestrzelonego przez niemieckie lotnictwo w rejonie Lipnicy Wielkiej w 1944 r. Składamy serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej uroczystości.

      Dziękujemy uczniom za wzorowe reprezentowanie naszej Szkoły.

      Brawo:

      Anita Bugajska, Martyna Chrobak, Emilia Ściegienny, Franciszek Smajdor,

      Nikodem Bałuszyński, Jakub Plata, Patryk Siołkowski, Paweł Tadych, Przemysław Łabuz, Krzysztof Nowak.

     • Integracja...

      15.09.2022

      Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego... 🤺💪😀

      Dzisiejszy dzień w szkole to czas pełen wrażeń - dzięki pani Monice, naszej pani psycholog.

      Już wiemy, że każdy z nas jest inny i wnosi do naszej klasy różne doświadczenia, zainteresowania czy normy zachowania. W ramach zajęć integracyjnych uczuliliśmy się siebie nawzajem. Już wiemy jak rozwiązywać konflikty, rozmawiać ze sobą i zachowywać się asertywnie. A przede wszystkim wiemy, że wspólnie jesteśmy w stanie pokonać wszystkie trudności.

      Gotowi na nowe wyzwania??? My tak 💪💪💪

     • Nastolatki, a prawo...

      12.09.2022

      12 września zorganizowano w naszej szkole zebranie z rodzicami.

      W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Pani podkom. Barbara Leśniak z Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu, poprowadziła prelekcję dla rodziców na temat, odpowiedzialności prawnej nieletnich. Serdecznie dziękujemy!

      Drogim rodzicom, dziękujemy za obecność. Mamy nadzieję na bardzo dobrą współpracę w nowym roku szkolnym. Naszym uczniom, dziękujemy za niezawodne wsparcie techniczne na szkolnych parkingach.

     • Apel

      12.09.2022

      W dniu 9 września społeczność Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyła w pierwszym, wrześniowym szkolnym apelu. 

      Pani dyrektor Iwona Sikorska oraz panowie mł. bryg. Arkadiusz Nosal i por. Stanisław Badowski  przypomnieli młodzieży zasady obowiązujące w szkole i w internacie.

      Wszystkim życzymy dobrego roku szkolnego 2022/2023, pełnego sukcesów i niezapomnianych przygód! 

     • Internat - opłaty

      08.09.2022

      Szanowni Rodzice wychowanków internatu,

      Przypominamy o obowiązku  terminowej wpłaty za pobyt dziecka w internacie  w kwocie 110,00 zł za miesiąc – płatne do 10 dnia miesiąca (10 września – sobota).

      Proszę nie dokonywać nadpłat za pobyt na dalsze miesiące.

      Płatności za żywienie (kwoty wskazane przez szkołę pod koniec miesiąca ) – dokonujemy w następnym miesiącu, tj. do dnia 10 października – za miesiąc wrzesień.

      Prosimy nie dokonywać wpłat za żywienie wcześniej, bez uzgodnienia należnej kwoty.

      Pozostałe informacje dostępne tutaj: https://zsmarcinkowice.edupage.org/a/internat

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      06.09.2022

      1 września 2022 r., w otoczeniu cudownie kwitnących hortensji, uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość miała wyjątkowy charakter, bo połączona była z otwarciem internatu w naszej szkole. Z wielką radością gościliśmy przedstawicieli Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Rady Powiatu Nowosądeckiego, Służb Mundurowych, Przyjaciół i Sympatyków Szkoły.

      Swą obecnością zaszczycili nas:

      Pana Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki

      Pan Antoni Koszyk – Wicestarosta Nowosądecki

      Pani Zofia Nika – Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego

      Pan Marian Dobosz - Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego

      Pan Roman Potoniec – Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego

      Panie i Panowie Radni Powiatu Nowosądeckiego

      Pan Bernard Stawiarski - Wójt Gminy Chełmiec

      Pan Wiesław Szołdrowski - Przewodniczący Rady Gminy Chełmiec

      Pan Tadeusz Lis - Radny Gminy Chełmiec

      Pan Rafał Kasieczka - Radny Gminy Chełmiec

      Ksiądz Tadeusz Celusta – Proboszcz Parafii Marcinkowice

      Pani Małgorzata Bochenek – Skarbnik Powiatu Nowosądeckiego

      Pani Bożena Mynarek – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

      Pani Justyna Tokarczyk – Dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

      Pan insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejskiego Policji w Nowym Sączu

      Pan st. bryg. Waldemar Kuźma - Komendant Miejski PSP w Nowym Sączu

      Pan ppłk SG Tomasz Wójs – Naczelnik Wydziału Łączności i Informatyki,  reprezentujący Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w NS gen. bryg Stanisława Laciugę

      Pan kpt. Marcin Berdychowski – przedstawiciel Zakładu Karnego w Nowym Sączu

      Pana mjr Cezary Pązik – Przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu

      Pan por. Stanisław Badowski – reprezentujący p.o. Dowódcę 6 batalionu dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski w Krakowie - kpt. Agatę Wilgę

      Chor. Dariusz Wandas – przedstawiciel 6 batalionu dowodzenia w Krakowie

      Pani Lucyna Dybiec – Dyrektor Bursy Szkolnej w Starym Sączu

      Pan Krzysztof Szewczyk – Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu

      Przedstawiciele Rady Rodziców, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji  i Obsługi Szkoły.

       

      Uroczysty program przygotowali uczniowie klasy III b LO pod przewodnictwem Pani Elżbiety Gibas:

                                                                                    (...)

      Dzisiejszy dzień to radosne spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacyjnym wypoczynku, ale przede wszystkim niezwykły dzień i wielkie przeżycie dla nowo przyjętych uczniów naszej szkoły.

      To ich właśnie witamy szczególnie w szkolnej społeczności.

      Życzenia samych sukcesów kierujemy w szczególności do uczniów klas maturalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów dojrzałości. Oby matura okazała się dla was prosta i przystępna i żeby ten ostatni rok w naszej szkole był nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą. Wierzymy, że wszyscy rozpoczniecie wymarzone studia czy podejmiecie pracę, która da Wam satysfakcję   i będziecie mile wspominać lata spędzone w naszej szkole.

      Mamy nadzieję, że pozostali uczniowie tez nie spoczną na laurach i będą brać aktywny udział w życiu szkoły, w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach,  że rozsławią imię naszej szkoły. Na pewno pomoże nam w tym nowoczesna Hala sportowa, która powstaje na terenie naszej szkoły i już niedługo zostanie otwarta.

      Dla nauczycieli dzień 1 września oznacza początek ciężkiego, pełnego pracy roku. Życzymy Wam, by współpraca z nami, uczniami, układała się jak najlepiej i abyście osiągali sukcesy na polu zawodowym.

      Przed nami  rok szkolny 2022/2023. Przeżyjemy w tym czasie  mnóstwo wspólnych chwil, więc :

      1. Patrzmy w przyszłość z optymizmem,

      2. Bądźmy pełni radości i czerpmy energię do pracy z wakacyjnych przygód.

      3. Niech ten rok będzie obfity w marzenia, które nabierają realnych kształtów.

      4. Niech każdy będzie sobą.

      5. Niech każdy z nas rozwija swoje pasje i talenty.

      6. Niech każdy będzie uważny na drugiego człowieka.

      7. Niech nie będzie w tym roku zmarnowanych dni.

      8. Niech nasza szkoła będzie czymś więcej.

      9. Niech każdy odnajdzie tutaj bezpieczną przystań, w której będzie mógł się rozwijać.

       

      Dzisiaj w kalendarzu widnieje 1 września. Ten dzień, to nie tylko rozpoczęcie nowego roku szkolnego. To smutna rocznica, o której nie możemy zapomnieć. W czasie tych kilku minut pomyślmy o historii, bo przecież ona jest nauczycielką życia. Nie zapominajmy o tym, że codziennie jesteśmy na służbie, w tym służbie pamięci o tych, którzy byli tu przed nami.

      Pamiętamy o przeszłości, czcimy pamięć o bohaterach, staramy się być wiernymi wobec tych wartości, za które oni oddawali życie. Walczyli jednak o to, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju, byśmy cieszyli się z tej wolności, w obronie której ginęli. Dlatego kolejną część akademii chcemy poświęcić na pokazanie naszego świata. Może nie jest on doskonały, może popełniamy błędy, nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać stawianym nam wymaganiom. Żyjemy na pewno wygodniej niż nasi rodzice, ale też przeżywamy lęki, mierzymy się z pandemią, wojną, samotnością. O tym opowiada piosenka zespołu Kwiat jabłoni. 

      Dziś późno pójdę spać

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat bez wojny,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym mogę wyrażać swoje zdanie,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym czuję się akceptowany,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym otoczony jestem miłością,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym istnieje przyjaźń,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym mogę spełniać marzenia,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym mam prawo nie tylko do osiągania sukcesów, ale też do popełniania błędów,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym szanuje się przyrodę,

      Świat, w którym się nie boję spać, to świat, w którym jest miejsce na prawdę, dobro i sprawiedliwość.

      Do tego, abyśmy czuli się bezpieczni, potrzebny jest dom, przysłowiowy dach nad głową, miejsce, w którym czujemy się zaopiekowani, ważni, potrzebni, miejsce, w którym możemy się uczyć, bawić, spać spokojnie, przeżywać pierwsze i drugie miłości, przyjaźnie… Właśnie takie miejsce zostało stworzone w naszej szkole.

      Z dobrego serca i bardzo szczodrej ręki Pana Starosty Marka Kwiatkowskiego, dzięki ogromnej pracy trudnej do zliczenia liczby osób, powstał nowy, piękny, wspaniale wyposażony Internat.

      Chcemy wyrazić wdzięczność i uznanie za powstanie tego obiektu. Wierzymy, że w tym miejscu będziemy czuć się jak w domu. Będziemy się nie tylko uczyć, ale też marzyć i bezpiecznie śnić o świecie, w którym nikt nie boi się spać.”

       

      Relacja z wydarzenia dostępna także tutaj:

     • Odpis - żywienie internat

      05.09.2022

      Odpis:

      W przypadku uzasadnionej nieobecności (choroba, wycieczka, zdarzenie losowe) można wykreślić wychowanka z żywienia.

      Wykreślenie z wyżywienia w przypadku nieobecności wychowanka następuje na podstawie zgłoszenia tej nieobecności u wychowawcy lub mailowo (internat.zsmarcinkowice@gmail.com) do godz. 10.00 dnia roboczego poprzedzającego odpis.