• Przewodnik psów służbowych...

      30.11.2022

      W dniu 30.11.2022 roku uczniowie klasy 3b LO o profilu Bezpieczeństwo Publiczne uczestniczyli w ramach przedmiotu Podstawy Kryminalistyki i Kryminologii, w spotkaniu z przewodnikiem psów służbowych w Policji. Gośćmi naszej szkoły byli asp. sztab. Łukasz Rydzyk i st. sierż. Adam Wnęk z Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką służby policjantów i psów służbowych. Mieli też możliwość obserwacji tropienia psa wyszkolonego do wyszukiwania narkotyków oraz pracy psa patrolowego. Składamy serdeczne podziękowania Panu Komendantowi Miejskiemu Policji w Nowym Sączu insp. dr. Krzysztofowi Dymurze za możliwość przeprowadzenia zajęć, a policjantom za profesjonalne przeprowadzenie zajęć.

     • Lekcja wychowawcza w Zakładzie Karnym...

      30.11.2022

      Lekcja wychowawcza w Zakładzie Karnym

      W ramach prowadzonych zajęć, przedstawiona została specyfika funkcjonowania jednostki penitencjarnej, w tym zasad bezpieczeństwa stosowanych na terenie jednostki. Młodzież naszej szkoły, miała możliwość poznać pracę funkcjonariusza Służby Więziennej. Omówione zostały zasady i warunki odbywania kar pozbawienia wolności, prawa i obowiązki osadzonych przebywających w Zakładzie Karnym.

      Prowadzone zajęcia profilaktyczno - wychowawcze, miały za zadanie wzbudzić pewne refleksje i pokazać, konieczność brania większej odpowiedzialności za siebie i swoje wybory. Należy pamiętać, że czasem jeden błąd, może zaważyć na całym naszym życiu.

      Za profesjonalne przeprowadzenie zajęć dziękujemy panu mjr Dariuszowi Janikowi

      Rzecznikowi Prasowemu Zakładu Karnego w Nowym Sączu.

       

     • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?

      29.11.2022

      29 listopada spotkaliśmy się w zabytkowej kaplicy dworskiej na wspólnym czytaniu II cz. Dziadów Adama Mickiewicza.

      W przedstawieniu wystąpili nauczyciele:

      Guślarz – pan Paweł Rogodziński

      Aniołek – pani Aneta Próchnicka

      Widmo – pan Mariusz Jop

      Kruk / Starzec – pani Paulina Darecka

      Sowa – pani Anna Sarecka

      Zosia – pani Iwona Sikorska

      Chór – pani Elżbieta Gibas, pani Maria Zając i wyżej wymienieni nauczyciele.

      Dziękujemy pani Elżbiecie Gibas za reżyserię tego wyjątkowego przedstawienia, dzięki któremu nasza szkoła uczciła Rok Romantyzmu Polskiego.

      Dziękujemy także Jakubowi Bodzionemu, Mateuszowi Cięciwie, Robertowi Maurkowi i Jakubowi Placie z kl. II ac za wsparcie techniczne.

      Zdj. Mateusz Cięciwa, Jakub Plata

     • Klasa policyjna w Zakładzie Karnym...

      28.11.2022

      W dniu 24 listopada klasa 2b Bezpieczeństwa Publicznego gościła w murach Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Uczniowie, dzięki pani mł. chor. Agnieszce Pantera mogli poznać specyfikę zawodu psychologa penitencjarnego. Pani Agnieszka bardzo przejrzyście i ciekawie przekazała uczniom zarówno plusy jak i minusy tego zawodu. Nakreśliła sylwetkę kandydata na to stanowisko oraz wskazała z jakimi problemami lub niebezpieczeństwami wiąże się ten zawód. Uczniowie słuchali uważnie i z zaciekawieniem czego dowodem były pytania końcowe, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

      Dziękujemy za tą ciekawą i popartą realiami życia lekcję.

     • Nie tylko dzieciaki lubią pluszaki

      24.11.2022

      Podobno 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

      Któż z nas nie miał w dzieciństwie ulubionego pluszaka?

      Do zabawy, przytulania, spania i podróżowania...

      W te ponure, chłodne, listopadowe wieczory, pluszaki umilają także czas wychowankom naszego internatu

      A jutro... tak dla koloru i poprawy humoru...,

      każdy, kto ma w sobie radość dzieciaka,

      niech spakuje miśka do plecaka :)

     • Wielkie otwarcie Hali Sportowej ze Strzelnicą w Marcinkowicach  

      22.11.2022

      21 listopada 2022 r. to dzień przełomowy w historii naszej Szkoły. Po dwóch latach intensywnych prac budowlanych, zaangażowaniu armii życzliwych, zdeterminowanych i pracowitych osób, powstał imponujący, nowoczesny i doskonale wyposażony obiekt sportowy, dzięki któremu młodzież naszej szkoły i całego powiatu będzie mogła rozwijać swoje sportowe zdolności.

      Uroczystości rozpoczął koncert znakomitej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

      Następnie pan Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki przywitał przybyłych gości oraz przedstawił prezentację multimedialną na temat procesu powstawania obiektu.

      Symboliczne otwarcie hali nastąpiło poprzez 10 strzałów do bramki w wykonaniu „strzelców honorowych” wybranych przez Pana Starostę. W roli bramkarza wystąpił Michał Weber, uczeń klasy III b, na co dzień piłkarz lokalnego Klubu Sportowego LKS Zamczysko. Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał Ksiądz Tadeusz Celusta – Proboszcz Parafii Marcinkowice.

      Wydarzenie uświetniły występy i pokazy,  w tym program artystyczny przygotowany przez uczniów klas mundurowych naszej szkoły - pod przewodnictwem pani polonistki Elżbiety Gibas, występ zespołów tanecznych Alibi i UPS z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, pokaz akrobatyczny grupy  Screamo Trickz z  Nowego Sącza  oraz pokaz sztuk walki szkolnej grupy „Forever Young” prowadzonej przez pana Lucjana Kantora. 

      W roli kibiców wystąpili energiczni młodzi sportowcy – Liga Orlików i Skrzatów LKS Zamczysko z Marcinkowic.

      Na zakończenie uroczystości, po okolicznościowych przemówieniach, pan Starosta Nowosądecki zaprosił Gości na słodki poczęstunek w postaci „sportowego tortu”. Wszyscy otrzymali także pamiątkowe upominki.

      Dziękujemy Panu Staroście Markowi Kwiatkowskiemu, Zarządowi i Radzie Powiatu Nowosądeckiego za wszelką życzliwość oraz wsparcie w realizacji naszych marzeń.

      Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej niezwykłej uroczystości. 

      Życzymy wszystkim dużo „sportowej” energii i motywacji.

      Fot. Uczniowie ZS Marcinkowicach

       

      Szczegółowa relacja z wydarzenia:

      https://nowosadecki.pl/pl/juz-jest-hala-sportowa-ze-strzelnica-zostala-uroczyscie-otwarta

      https://rdn.pl/142741/hala-sportowa-ze-strzelnica-w-marcinkowicach-jest-juz-otwarta-zdjecia/

       

       

     • Konferencja naukowa...

      17.11.2022

      17 listopada br. uczestniczylisśmy w niezwykle ciekawej Międzynarodowej Konferencji naukowej pt. "Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie".

      Organizatorami Wydarzenia byli:

      Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji - Region Nowy Sącz oraz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

      W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele instytucji samorządowych, służb mundurowych, uczelni i szkół.

      Naszą Szkołę reprezentowali: uczniowie klasy I b i II b o profilu Bezpieczeństwo Publiczne, pan Grzegorz Kalina oraz pani Dyrektor Iwona Sikorska.

      Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i cenne wykłady.

     • Wojskowa Gra Terenowa

      11.11.2022

      Narodowe Święto Niepodległości to dzień szczególny dla młodych patriotów z klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach. Dlatego dzień 11 listopada świętowaliśmy wyjątkowo intensywnie - uczestnicząc w wielu wydarzeniach o charakterze patriotycznym: Uroczystości w kościele parafialnym i na Cmentarzu Legionistów w Marcinkowicach, Piknik Patriotyczny w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu i Wojskowa Gra Terenowa w Zakopanem.

      Relację z tego ostatniego wydarzenia przedstawia pan Paweł Rogodziński, opiekun drużyny w składzie: Agata Cużytek, Dawid Pawlik, Klaudia Tarchała, Oliwia Winczowska, Nikola Racięga, która reprezentowała Szkołę w zawodach.

      Chciałeś od zawsze spróbować swoich sił w typowo wojskowych konkurencjach, ale nigdy nie miałeś ku temu okazji? Uczniowie klas mundurowych naszej szkoły skorzystali z tej okazji i godnie uczcili Narodowe Święto  11 listopada. Zostali zaproszeni do udziału w Wojskowej Grze Terenowej – zawodach społeczno-obronnych, a organizatorem tej imprezy z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej było Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z siedzibą w Warszawie. Zawody odbyły się w Kościelisku – Kirach na terenie ośrodka biathlonowego. Młodzież uczestniczyła w quizie historycznym, zajęciach z topografii, udzielania pierwszej pomocy na polu walki, rzucała granatem typu obronnego i budowała prowizoryczne schronienie. Program obejmował również strzelectwo, maskowanie i określanie zawartości plecaka żołnierskiego.

      Dodatkowo podczas gry dostępny był wojskowy rekruter, z którym uczestnicy mogli porozmawiać o nowych formach pełnienia służby wojskowej.

      Sądząc po minach uczestników byłao to dla nich świetne i pouczające przedsięwzięcie.

      Dziękujemy panu Pawłowi Rogodzińskiemu za opiekę i motywację oraz uczniom klasy Ia i Ib za reprezentowanie Szkoły w zawodach.

      Skłądamy także wyrazy wdzięczności panu ppłk Henrykowi Kiełbasie - Szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu za nieocenione wsparcie w organizacji wyjazdu.

     • Piknik Patriotyczny

      11.11.2022

      Delegacja uczniów klas mundurowych naszej Szkoły uczestniczyła dzisiaj w Pikniku Patriotycznym w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. W programie uroczystości znalazły się m.in.: prezentacja i patriotyczny przejazd zabytkowych pojazdów, śpiewanie pieśni patriotycznych, koncert Orkiestry Dętej OSP z Piwnicznej – Zdroju, występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Piątkowioki”, inscenizacja wjazdu Marszałka Piłsudskiego w asyście Legionistów, uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego i wciągnięcie flagi państwowej w asyście uczniów ZS Marcinkowice, rekonstrukcje historyczne, kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, warsztaty dla dzieci i inne atrakcje.

      Poczet Flagowy, Poczet Sztandarowy, stoisko promocyjne oraz wsparcie techniczne zapewnili niezawodni uczniowie klas wojskowych, pożarniczych i policyjnych naszej Szkoły.

      Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i gościnę.

      Młodzieży dziękujemy za zaangażowanie, reprezentowanie szkoły i wzorową postawę.

      Dziękujemy także paniom: Annie Sareckiej i Marii Zając za opiekę i ogromne wsparcie.

     • Niech żyje Niepodległa!

      11.11.2022

      11 listopada br. przedstawiciele szkolnej Społeczności uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości w kościele parafialnym w Marcinkowicach rozpoczęły się niezwykłym programem artystycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej z Marcinkowic.  Następnie udaliśmy się na apel okolicznościowy połączony z modlitwą i złożeniem wieńców na miejscowym Cmentarzu Legionistów.

      Szkołę reprezentowali uczniowie: Jakub Plata, Nikodem Bałuszyński, Bartłomiej Gałysa, Karol Plata, Kacper Paciorek, Natalia Słaby, Jadwiga Wójs, Szymon Zajączkowski oraz pani Dyrektor Iwona Sikorska i pani Elżbieta Gibas.

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i piękną postawę.

     • #SzkołaDoHymnu

      10.11.2022

      10 listopada br. Społeczność Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyła w akcji organizowanej przez MEiN pn. #SzkołaDoHymnu.

      W trakcie uroczystego apelu, uczniowie klasy II b LO pod przewodnictwem pani Anny Sareckiej przedstawili patriotyczny program artystyczny.

      Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy.

      Apel zakończono pamiątkową fotografią "z lotu ptaka".

      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

      Zdj. Krzysztof Nowak, Wikotria Szwarc, Arkadiusz Wojtas

     • Szkolenie strzeleckie...

      10.11.2022

      W dniu 9 listopada 2022 roku kolejne klasy o profilu Bezpieczeństwo Publiczne z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach (2b i 3 b), uczestniczyły w strzelaniu programowym na obiekcie LOK w Nowym Sączu przy ul. Tarnowskiej. Wśród uczniów znajdowały się osoby, które miały pierwszy raz kontakt z bronią i pomimo to, zaskoczyły wszystkich swoimi wynikami. Należy zaznaczyć, iż wyszkolenie strzeleckie uczniów jest jednym z najważniejszych elementów w trakcie realizacji innowacji pedagogicznej.
      Tekst: pan G. Kalina

     • Dzień Języków Obcych...

      10.11.2022

      W miniony poniedziałek tj. 7 listopada świętowaliśmy w Naszej Szkole Dzień Języków obcych. Uczniowie pod okiem nauczycieli języków obcych przygotowali różne atrakcje, aby uczcić ten wyjątkowy dzień. Na początku odbyła się prezentacja multimedialna na temat krajów anglojęzycznych, następnie sprawdziliśmy wiedzę uczniów w quizie na popularnej platformie kahoot. Z każdej klasy został wyłoniony zwycięzca, który został nagrodzony. Uczniowie przygotowywali również plakaty o krajach anglojęzycznych oraz na temat dlaczego warto uczyć się języków obcych. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Losowaliśmy ciekawostki na temat Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło także smakołyków, których każdy mógł skosztować w nagrodę za aktywny udział w grach i zabawach przygotowanych przez uczniów.Dziękujemy za świetną zabawę i zapraszamy do udziału za rok!

      Tekst: p. D.Wróbel