• "O Srebrne Muszkiety-2022"

      04.10.2022

      Trzy uczennice z naszej szkoły brały dziś udział w 61. Zawodach Strzeleckich "O Srebrne Muszkiety-2022". Zmierzyły się z najlepszymi strzelcami w kraju. Konkurencja była ogromną. 80 zawodniczek i zawodników walczyło o podium. Strzały oddane, kontrola sędziowska pozytywnie zakończona. Czekamy na wyniki. Trzymajcie kciuki. Najlepsze strzelczynie w Małopolsce, które walczyły dziś bardzo dzielnie to: Natalia Bielak, Daria Chramęga i Dominika Hełmecka.

     • Sztafetowe Biegi Przełajowe

      03.10.2022

      Brawo dla:

      Mai Ponisz, Agnieszki Banach, Nikoli Smorońskiej, Natalii Słaby, Julii Leszko , Kingi Sądelskiej,  Natalii Rybskiej, Jacka Kazusia, Piotra Dudzika, Igora Mastalskiego, Kacpra Godawskiwgo, Filipa Kmiecika, Mateusza Kiełbasy oraz Jakuba Mastalskiego, którzy dzielnie reprezentowali dzisiaj naszą Szkołę w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Muszynie -Zapopradziu.

      Zarówno dziewczęta jak i Chłopcy zajęli V miejsce. Gratulujemy i dziękujemy!

      Biegi, w ramach Licealiady Powiatowej, zorganizował Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Nowosądeckiego w Marcinkowicach. 

     • Akcja "Sprzątamy dla Sądecczyzny"

      03.10.2022

      Akcją "Sprzątamy dla Sądecczyzny"

      W strugach deszczu, ale z pogodnymi nastrojami uczniowie klas pierwszych Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz Bezpieczeństwa Publicznego wzięli udział w akcji sprzątania terenów Sądecczyzny. Łącznie ponad 60 osób. Uczniowie objęli akcją sprzątania, tereny przyległe do szkoły, w tym Park Szkolny oraz fragment Lasu Pasternik w kierunku Cmentarza Parafialnego.

      Inicjatorem akcji jest fundacja Horyzont 360 z siedzibą w Wielgłowach.

      Służba mundurowa to przede wszystkim praca na rzecz środowiska lokalnego, w tym także dbanie o czystość naszej małej ojczyzny, Sądecczyzny. W ramach akcji udało się zgromadzić znaczna ilość śmieci, które zostaną zutylizowane przez gminny ZGKiM w Chełmcu.

      Po zakończonej akcji na uczniów czekał mini piknik przygotowana przez Fundacje Horyzont 360. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji oraz nauczycielom sprawującym opiekę.

      Koordynator akcji: Mariusz Jop

     • Survival oznacza przetrwanie!

      01.10.2022

      Trenowanie technik survivalowych to jeden z punktów programu realizowanego w klasach mundurowych.

      W ostatni piątek września takie zajęcia zorganizowali dla uczniów klasy Ia OPW pan por. Stanisław Badowski, pan pedagog Dariusz Czerwiński i wychowawca klasy pan Mariusz Jop.

      Aby przetrwać trzeba umieć znaleźć i oczyścić wodę, rozpalić ogień, zbudować i zabezpieczyć schronienie oraz znaleźć i przygotować jedzenie. Ważna jest też umiejętność nawigacji i poruszania się w terenie, szczególnie w trudnych warunkach... nocą w lesie. Wszystkie te zadania z zastosowaniem technik survivalowych uczą młodych ludzi czujności, wytrwałości i odpowiedzialnej współpracy w zespole.

      Ponadto, organizatorzy przygotowali także dla uczniów szkolenie strzeleckie, w którym wspomagał nas pan Maciej Halczak ze Strzelnicy Atut Training Center z Mochnaczki Wyżnej oraz pan Rafał Chodakowski ze Stowarzyszenia Ranger Survival Club. Dziękujemy!

      Brawo także dla: Krzysztofa Nowaka, Jakuba Platy i Pawła Tadycha za wzorowe wsparcie w organizacji zajęć.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy kondycji i determinacji!

     • Oddział Przygotowania Wojskowego

      01.10.2022

      Tymczasem w ostatni wrześniowy wieczór...

      dzielna drużyna z klasy I a – Oddział Przygotowania Wojskowego, sprawdza swoje survivalowe możliwości - pod opieką por. Stanisława Badowskiego i Dariusza Czerwińskiego oraz przy wsparciu starszych kolegów z klas wojskowych: Krzysztofa Nowaka, Pawła Tadycha i Jakuba Platy.

      Wszystkim życzymy wytrwałości i niezapomnianych wrażeń!

      Powodzenia!

     • AWANSE UCZNIÓW KLAS O PROFILU BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE

      28.09.2022

      W dniu 28 września 2022 roku, uczniowie klas 1b, 2b, 3b LO o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE uczestniczyli w uroczystej zbiórce.

      Wyróżniającym się uczniom w roku szkolnym 2021/2022, Dyrektor ZS im. Władysława Orkana w Marcinkowicach pani mgr Iwona Sikorska w obecności prowadzącego zajęcia z innowacji Pedagogicznej BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE mgr. Grzegorza KALINY wręczyli akty nadania kolejnego stopnia uczniowskiego.

      Przypomnijmy, że w trakcie prowadzonej przez trzy lata innowacji pedagogicznej, uczniowie po zakończeniu każdego semestru i roku szkolnego, na podstawie uzyskanej średniej ocen z wszystkich przedmiotów uzyskują kolejne stopnie uczniowskie. Jednak podstawowym warunkiem otrzymania tego wyróżnienia jest otrzymanie oceny dobrej z zachowania. Opracowany system umożliwia awansowanie uczniów w trakcie wszystkich semestrów nauki.

      Akt nadania stopnia podpisują: Dyrektor ZS w Marcinkowicach, Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu i prowadzący zajęcia z Bezpieczeństwa Publicznego.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim awansowanym!

     • DZIEŃ OTWARTY ODDZIAŁU PREWENCJI POLICJI W KRAKOWIE - MY TAM BYLIŚMY!

      26.09.2022

      W dniu 26 września 2022 r. uczniowie klasy 1b i 2 b LO profilu Bezpieczeństwo Publiczne ZS w Marcinkowicach uczestniczyli w dniach otwartych Oddziału Policji w Krakowie pod hasłem „POZNAJ NAS! III MAŁOPOLSKIE SPOTKANIA Z MUNDUREM, POLICJA 2022”. Już na wstępie należy zaznaczyć, iż to kolejna wizyta uczniów naszej szkoły w OPP Kraków.

      W ramach dni otwartych uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w ślubowaniu nowoprzyjętych policjantów w ramach uroczystego apelu. W ślubowaniu brało udział trzech absolwentów naszej szkoły, którzy ukończyli profil Bezpieczeństwo Publiczne w Marcinkowicach.

      Następnie uczniowie zwiedzali „Miasteczko Policyjne, w ramach którego eksponowano sprzęt i wyposażenie małopolskiej Policji, w tym również Samodzielnego Pododdziału Kontrterrystycznego Policji w Krakowie. Uczestniczyli również w prelekcjach poświęconych problematyce uzależnień i cyberzagrożeń.

      Możliwość zapoznania się z różnymi aspektami policyjnego rzemiosła, pozwoliła uczniom wzbogacić swoją wiedzę na temat Policji i pogłębić szacunek dla policyjnego munduru.

       

     • OBCHODY 30-LECIA REGIONU IPA NOWY SĄCZ

      25.09.2022

      W dniu 24 września 2022 r. uczniowie klasy 2 b i 3b ZS im. Władysława Orkana w Marcinkowicach o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE, reprezentowali naszą szkołę w obchodach 30-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA – Region Nowy Sącz. W składzie Zarządu Regionu IPA Nowy Sącz jest bowiem mgr Grzegorz Kalina, który jest nauczycielem naszej szkoły. Uroczystość odbyła się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. Aleje Wolności 40 z udziałem pocztów sztandarowych Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Polska. Aula PWSZ gościła zaproszonych przedstawicieli władz Miasta Nowego Sącza, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, IPA Polska z Prezydentem IPA Polska Piotrem Wójcikiem na czele, Policji oraz delegacji zagranicznych policji z Albanii, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Serbii, Macedonii. Po części oficjalnej odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

      Dziękujemy uczniom za promocję Naszej szkoły.

     • Próbna ewakuacja

      16.09.2022

      16 września społeczność naszej szkoły uczestniczyła w próbnej ewakuacji na wypadek zagrożenia pożarem. Dziękujemy panu mł. bryg. Arkadiuszowi Nosalowi za profesjonalny nadzór i sprawne przeprowadzenie akcji. Dziękujemy uczniom klas pożarniczych za "techniczne" wsparcie.

      Ponadto, podczas krótkiego apelu, pan Grzegorz Kalina oraz pan por. Stanisław Badowski zwrócili uwagę na dyscyplinę i regulaminy obowiązujące uczniów klas mundurowych. 

      Pani dyrektor Iwona Sikorska podziękowała uczniom klas wojskowych reprezentującym szkołę podczas uroczystości w Lipnicy Wilelkiej, a także wyróżniła uczennice klasy III b o profilu Bezpieczeństwo Publiczne: Natalię Bielak, Darię Chramęgę i Dominikę Hełmecką, które za kilkanaście dni będą reprezentowały naszą szkołę, a zarazem województwo małopolskie w finale krajowym zawodów strzeleckich  "O Srebrne Muszkiety".

      Powodzenia!

     • Uroczystość w Lipnicy Wielkiej

      15.09.2022

      15 września uczniowie klas mundurowych wraz z panią dyrektor Iwoną Sikorską oraz panią Elżbietą Gibas reprezentowali naszą szkołę na uroczystościach upamiętniających brytyjską pomoc wojskową dla walczącej Polski w czasie II Wojny Światowej.

      Apel Poległych odbył się w Lipnicy Wielkiej przy pomniku brytyjskich pilotów zestrzelonych przez niemieckie lotnictwo w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 r.

      W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, pan ambasador dr Stanisław Smoleń,

      nauczyciele i uczniowie z lokalnych szkół podstawowych, członkowie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - 1 PSP AK, a także zagraniczni goście:

      płk Tom Blythe z Królewskiej Piechoty Morskiej, Attaché Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, żołnierze brytyjscy kontyngentu stacjonującego w Polsce, pani Rosemary Edmeats - córka sierżanta Johna Fredericka Rae, który zginął wraz z dwoma innymi pilotami w katastrofie samolotu zestrzelonego przez niemieckie lotnictwo w rejonie Lipnicy Wielkiej w 1944 r. Składamy serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej uroczystości.

      Dziękujemy uczniom za wzorowe reprezentowanie naszej Szkoły.

      Brawo:

      Anita Bugajska, Martyna Chrobak, Emilia Ściegienny, Franciszek Smajdor,

      Nikodem Bałuszyński, Jakub Plata, Patryk Siołkowski, Paweł Tadych, Przemysław Łabuz, Krzysztof Nowak.

     • Integracja...

      15.09.2022

      Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego... 🤺💪😀

      Dzisiejszy dzień w szkole to czas pełen wrażeń - dzięki pani Monice, naszej pani psycholog.

      Już wiemy, że każdy z nas jest inny i wnosi do naszej klasy różne doświadczenia, zainteresowania czy normy zachowania. W ramach zajęć integracyjnych uczuliliśmy się siebie nawzajem. Już wiemy jak rozwiązywać konflikty, rozmawiać ze sobą i zachowywać się asertywnie. A przede wszystkim wiemy, że wspólnie jesteśmy w stanie pokonać wszystkie trudności.

      Gotowi na nowe wyzwania??? My tak 💪💪💪

     • Nastolatki, a prawo...

      12.09.2022

      12 września zorganizowano w naszej szkole zebranie z rodzicami.

      W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Pani podkom. Barbara Leśniak z Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu, poprowadziła prelekcję dla rodziców na temat, odpowiedzialności prawnej nieletnich. Serdecznie dziękujemy!

      Drogim rodzicom, dziękujemy za obecność. Mamy nadzieję na bardzo dobrą współpracę w nowym roku szkolnym. Naszym uczniom, dziękujemy za niezawodne wsparcie techniczne na szkolnych parkingach.

     • Apel

      12.09.2022

      W dniu 9 września społeczność Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyła w pierwszym, wrześniowym szkolnym apelu. 

      Pani dyrektor Iwona Sikorska oraz panowie mł. bryg. Arkadiusz Nosal i por. Stanisław Badowski  przypomnieli młodzieży zasady obowiązujące w szkole i w internacie.

      Wszystkim życzymy dobrego roku szkolnego 2022/2023, pełnego sukcesów i niezapomnianych przygód!