• Poznajemy tajniki pracy kuratora

      26.10.2021

      W dniu 26 października 2021 roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach z panią Beatą Starzyk kuratorem II Zespołu Kuratorów Zawodowych ds. Rodzinnych w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu.

      W ramach zajęć uczniowie poznali tajniki pracy kuratora sądowego, omówione zostały kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich.

     • Dzień Edukacji Narodowej

      14.10.2021

      13 października wolontariusze z klas policyjnych i wojskowych wraz z Panią Katarzyna Mróz odwiedzili emerytowanych nauczycieli z naszej szkoły, aby złożyć Im życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz wręczyć drobny upominek. 

      Odwiedzilismy także "naszą Panią Marysię", która pracowała w naszej Szkole 42 lata...

      Wszyscy byli bardzo miło zaskoczeni i serdecznie podziękowali za ten gest przekazując pozdrowienia oraz najlepsze życzenia dla całej społeczności szkolnej z Panią Dyrektor na czele.

      Katarzyna Mróz

     • Dzień Edukacji Narodowej 2021

      14.10.2021

      Idź drogą swą…

      Te piękne słowa stanowiły przesłanie uroczystego Apelu zorganizowanego w dniu 13 października 2021 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Marcinkowicach. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Iwona Sikorska, która powitała zacnych gości. Swą obecnością zaszczycili nas: Bożena Mynarek - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu st. bryg. Waldemar Kuźma - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, ppłk Henryk Kiełbasa - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Sączu, mjr Zbigniew Tomaszek - Przedstawiciel Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, nadkom. Waldemar Górowski - Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, mjr Dariusz Janik - Przedstawiciel Zakładu Karnego w Nowym Sączu, Adam Wojtas - Prezes zarządu VIP Security System w Łącku, Dariusz Gerhardt - Prezes Sądeckiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego, ks. Tadeusz Celusta - Proboszcz parafii Marcinkowice, por. Stanisław Badowski - Przedstawiciel 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski w Krakowie oraz nauczyciel prowadzący klasy wojskowe w naszej Szkole, mł. bryg. Arkadiusz Nosal - Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego PSP w Nowym Sączu oraz nauczyciel prowadzący klasy pożarnicze w naszej Szkole, Grzegorz Kalina - nauczyciel prowadzący klasy policyjne w naszej Szkole, Tadeusz Lis – Radny Gminy Chełmiec, Joanna Zajączkowska - Przewodnicząca Rady Rodziców, a także Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi, Przedstawiciele Rodziców i Uczniowie klas pierwszych.

      Uczniowie klasy III b LO, pod opieką Pani Pauliny Dareckiej oraz Elżbiety Gibas, przygotowali piękny program artystyczny. O atrakcyjną dekorację zadbała Pani Aneta Próchnicka.

      W dalszej części uroczystości uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania, które profesjonalnie poprowadził pan Grzegorz Kalina – nauczyciel Bezpieczeństwa Publicznego. Na twarzach naszych pierwszoklasistów zaobserwować można było radość, powagę i wzruszenie…

      Pani dyrektor, w imieniu własnym i całej szkolnej społeczności złożyła uczniom życzenia: „Życzę Wam nieustannej wiary we własne siły, idźcie przez życie z młodzieńczym zapałam i entuzjazmem. Poszukujcie, pytajcie, rozwijajcie swoje pasje, poszerzajcie horyzonty, a przy niepowodzeniach nigdy się nie poddawajcie! Życzę Wam, byście odnaleźli w naszej Szkole prawdziwych przyjaciół, ale także mentorów. Niech spełniają się Wasze oczekiwania, nadzieje i marzenia. Okazujcie szacunek i wdzięczność swoim rodzicom i pedagogom”.

      Święto Edukacji Narodowej to także okazja by wyrazić słowa szczególnej wdzięczności dla nauczycieli za ich pracę, zaangażowanie i osiągnięcia. Pani dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom i pracownikom Szkoły dziękując za pracę, poświęcenie, motywację, inicjatywy podejmowane na rzecz rozwoju szkoły oraz wzajemne wsparcie.

      Głos zabrała także pani dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek, która w imieniu własnym, Pana Starosty Nowosądeckiego – Marka Kwiatkowskiego oraz Zarządu Powiatu Nowosądeckiego podziękowała całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i trud nauczania. Słowa uznania i życzliwości przekazali także przedstawiciele jednostek patronackich, Przyjaciele Szkoły, przewodnicząca Rady Rodziców oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

      Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był dla nas wyjątkowy. Gratulujemy sukcesów. Życzymy dużo zdrowia, pogody ducha i radości z codziennych drobiazgów, jakie przynosi nam życie zawodowe i osobiste.

      Fot: Barbara Gródek, Maria Zając

     • Uczniowie Klas Pożarniczych "w akcji"

      12.10.2021

      Dnia 8.10.2021 r. uczniowie klas o profilu Pożarnictwo z elementami ratownictwa medycznego wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa technicznego i używania narzędzi hydraulicznych i pneumatycznych.

      Do dyspozycji naszych uczniów były aż 4 wraki samochodów, oddane do użytku przez właściciela Auto-Złomu w Tęgoborzy.

      W wyjeździe brały udział wszystkie klasy pożarnicze, na czele z mł. bryg. Arkadiuszem Nosalem oraz wychowawcami klas. Dodatkowo na miejsce dotarł też zastęp GCRt ratownictwa technicznego z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Sączu, który był "do dyspozycji" uczestników zajęć.

      Młodzież została podzielona na dwie grupy, klasa 3c ćwiczyła na wrakach pojazdów przy użyciu narzędzi hydraulicznych pod opieką brygadiera, a klasa 3a w tym czasie, pod opieką st. ogniomistrza T. Badowskiego, uczyła się obsługi i działania zestawu pneumatycznego. Potem obie grupy zamieniły się stanowiskami.

      Dla wszystkich uczestników było to niezapomniane doświadczenie i bardzo praktyczna lekcja ratownictwa technicznego.

      Tekst: Adrian Nosidlak z kl. 3c LO

      Fot. Maria Zając

     • Obóz szkoleniowy

      11.10.2021

      Rozwijasz się jako człowiek jedynie wtedy, gdy znajdujesz się poza własną sferą komfortu. 

      Scott Jurek

       

      Obóz klas policyjnych i wojskowych w Bartkowej-Posadowej niewątpliwie był okazją, by wyjść poza sferę komfortu, by zmierzyć się z własnymi słabościami, odkryć w sobie mocne strony, przezwyciężyć trudnosci
      i uwierzyć w swoje możliwości.

      Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów i trenerów ćwiczyli musztrę, bieg na orientację, strzelanie, rozbrajanie ładunków wybuchowych, koordynację i równowagę na słupach, udzielanie pierwszej pomocy, sterowanie łodziami wiosłowymi, obsługę broni i wiele innych.Pokonując własne slabosci, ćwiczyli silną wole, wytrwałość, kondycję, umiejętność współpracy grupowej i działania pod wpływem stresu. Nauczyli się pełnić wartę, zgłębili tajniki strzelectwa dynamicznego. 

      W czasie pięciu dni obozu, przeszli szkołę życia, po której stali się silniejsi, bardziej zintegrowani, świadomi swoich sił i możliwości.

      Elżbieta Gibas

       

      Serdecznie dziękujemy za niezwykłe zaangażowanie dla opiekunów i instruktorów obozu: Stanisław Badowski Grzegorz Kalina Daniel Lesiewicz Karol Tokarz, Aneta Hajduga, Kamil Malicki, Elżbieta Gibas, Anna Sarecka, Mariusz Jop, Lucjan Kantor.

     • Zajęcia praktyczne klas pożarniczych

      12.10.2021

      W dniu 1 października w naszej szkole pojawił się samochód Specjalny Ciężki Ratownictwa Technicznego (SCRt) z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Wizyta nieprzypadkowa, bo związana z zajęciami z zakresu ratownictwa technicznego. Jak wiadomo uczniowie najstarszych klas pożarniczych co roku uczestniczą w szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP, podczas którego należy pozyskać wiedze również z tematyki związanej z ratownictwem technicznym. Dzięki niezawodnemu wsparciu procesu edukacji młodzieży z klasy pożarniczej które zostaje jest nam udzielane przez Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu, mogliśmy w praktyce ćwiczyć  z wykorzystaniem hydraulicznego i pneumatycznego sprzętu ratowniczego. Mogliśmy zobaczyć jak bardzo ważnym sprzętem w działaniach ratownictwa drogowego i technicznego są te zestawy. Nasze działania prowadzone były pod okiem naszego wykładowcy mł. bryg. Arkadiusza Nosala oraz asp. Krzysztofa Krzyśko z JRG nr 1 PSP w Nowym Sączu. Swoją wiedzą w przedmiotowej materii podzielili się również absolwenci naszej klasy pożarniczej – sekc. Michał Mól z KM PSP Kraków oraz druhowie Grzegorz Jodłowski z OSP Olszana i Michał Śledź z OSP Naszacowice, którzy przejechali aby wesprzeć zajęcia swoimi wiadomościami i wiedzą.

      Wszystkim którym na sercu leży wsparcie działalności naszej klasy pożarniczej serdecznie dziękujemy i oczywiście prosimy o więcej!!!

      mł. bryg. mgr inż. Arkadiusz Nosal

     • Licealiada Młodzieży 2021/22.

      01.10.2021

      Wielkie brawa i gratulacje dla uczniów Zespołu Szkół z Marcinkowic. Sukces chłopców -I miejsce i dziewcząt - II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Nowosądeckiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych - Licealiada Młodzieży 2021/22.

      Podziękowania dla nauczycieli wychowania fizycznego - panów: Krzysztofa Pierzchały i Mariusza Jopa za przygotowanie młodzieży.

     • Europejski Dzień Języków Obcych

      27.09.2021

      Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie poznali wiele faktów i ciekawostek na temat języków europejskich oraz mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości flag, idiomów oraz odgłosów zwierząt w różnych językach. Kolejną atrakcją była krótka nauka języka rosyjskiego z szczególnym naciskiem na cyrylicę, zakończona quizami, które uczniowie rozwiązywali na tablicy interaktywnej. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy byli nagradzani pysznymi babeczkami z flagą państw europejskich. Dodatkowym elementem był krótki Konkurs wiedzy o językach, którego wyniki poznamy już niebawem. Na zakończenie dzisiejszych obchodów chętni uczniowie oraz nauczyciele wykonali wspólny taniec belgijski, tzw. „belgijkę”. Mamy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom uda nam się zachęcić młodych ludzi do nauki języków obcych, które stanowią niezbędny element funkcjonowania w dzisiejszym świecie.
      Poniżej link do dzisiejszej prezentacji na temat języków obcych oraz do strony Europejskiego Dnia Języków Obcych.

     • Święto Spadochroniarzy

      27.09.2021

      W dniu 24 września uczniowie klas o profilu Przysposobienie Wojskowe Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli w uroczystościach  z okazji Święta 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Uroczystości połączone były z rocznicą JW - 6 batalionu logistycznego oraz 80. rocznicą utworzenia Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

      W programie znalazły się m.in.: uroczysty apel,  defilada, wspólny poczęstunek oraz zwiedzanie Izby Pamięci Spadochroniarzy przy siedzibie 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.Uczniowie naszej Szkoły mieli również okazję zamienić kilka słów w języku angielskim z naszymi sojusznikami zza "wielkiej wody".Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie. Dziękujemy także panu por. Stanisławowi Badowskiemu z jednostki patronackiej - 6. batalionu dowodzenia z Krakowa oraz pani Paulinie Dareckiej za organizację wyjazdu, a także wszystkim nauczycielom - opiekunom za wsparcie i zaangażowanie.

      Cieszy nas fakt, że wielu absolwentów naszej Szkoły to czynni żołnierze zawodowi, studenci Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jesteśmy z nich bardzo dumni, życzymy żołnierskiej wytrwałości i odwagi.

      Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, obecni uczniowie klas mundurowych "zamienią" szkolne mundury na te profesjonalne i tym samym zasilą szeregi zawodowych żołnierzy WP.

      Zdj. L. Kantor

     • Międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa w okresie pandemii

      27.09.2021

      W dniu 23 września uczniowie klas II i III liceum o profilu Bezpieczeństwo Publiczne wraz z panią dyrektor Iwoną Sikorską oraz panią Marią Zając uczestniczyli w niezwykłej międzynarodowej konferencji pn."Bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny w okresie pandemii - zagrożenia i wyzwania organizacyjne".Organizatorami wydarzenia byli:Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie IPA - Sekcja Polska i Region Nowy Sącz.Zaproszeni goście wysłuchali bardzo ciekawych wystąpień przedstawicieli służb mundurowych, medycznych,  pracowników naukowych, samorządowych i innych jednostek szczególnie zaangażowanych  w walkę z pandemią.Dziękujemy serdecznie Organizatorom za zaproszenie. Składamy wyrazy szacunku i uznania dla służb mundurowych i medycznych za poświęcenie i trud codziennej pracy.

  • Galeria zdjęć

    brak danych