Odpowiedzialność prawna nieletnich.
W dniu 18 maja 2022 roku odbyły się zajęcia dla uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego prowadzone przez panią asp. sztab. Barbarę Leśniak przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
W trakcie zajęć uczniowie zostali zapoznani z informacjami z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich w świetle obowiązujących przepisów oraz zagadnieniami związanymi z cyberprzemocą.
Odpowiedzialność karna...
W ramach zajęć profilaktycznych prowadzonych przez panią Joannę Janczy radcę prawnego, omówione zostały kwestie dotyczące zdolności prawnej, odpowiedzialności karnej czy praw konsumentów. Uczniowie mieli także okazję zadawać pytania, rozwiązać przykładowe problemy.
Radca prawny, adwokat, prokurator czy sędzia?
Uczniowie klasy II ac i II b uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez radcę prawnego – panią Joannę Jańczy, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła młodzieży zawody prawnicze oraz zagadnienia związane z prawem.
Cyberbezpieczeństwo kontra cyberprzestępstwo...
Uczniowie klas drugich Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w zajęciach dotyczących cyberprzemocy prowadzonych przez funkcjonariusza Zespołu do walki z przestępczością komputerową Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Omówione zostały kwestie związane z cyberprzemocą i cyberbezpieczeństwem, zwrócona została uwaga na zagrożenia płynące z użytkowania social mediów.Młodzież miała możliwość skorzystać z porad specjalisty:
- jak zabezpieczyć swoje urządzenia?,
- jak odpowiedzialnie korzystać z social mediów?,
- jakie działania profilaktyczne podjąć, aby zminimalizować ryzyko cyberataku?,
- gdzie szukać pomocy, jak przeciwdziałać cyberprzemocy?.Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach projektu Cyberbezpieczenstwo kontra Cyberprzestępstwo realizowanego przez Stowarzyszenie dla Sądeckiej Ziemi w ramach konkursu Bezpieczne Sądeckie.
Za zorganizowanie zajęć dziękujemy paniom: Dorocie Jaśkiewicz i Anecie Mordarskiej.
„Problemy prawa? – prosta sprawa”
Uczniowie klasy policyjnej wzięli udział w programie edukacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości „Problemy prawa? – prosta sprawa”. W ramach prowadzonych zajęć, młodzież została zapoznana z tematyką cyberprzemocy.
Spotkanie z przedstawicielem uczelni
Uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w spotkaniu z panem Wiesławem Popardą pracownikiem Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
W ramach prowadzonych zajęć, zaprezentowana została oferta edukacyjna uczelni. Młodzież miała możliwość poznać bazę dydaktyczną, kierunki kształcenia oraz uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące dalszej możliwości kształcenia.
Pomoc postpenitencjarna
W dniu 16 listopada uczniowie klas policyjnych wzięli udział w warsztatach dotyczących pomocy postpenitencjarnej organizowanych przez pana Krzysztofa Jasińskiego - wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
W ramach zajęć odbyło się spotkaniu online z byłymi więźniami - mieszkańcami Ośrodka Readaptacyjnego Fundacji Pomost w Zabrzu, założonej w 2012 roku z inicjatywy Edwarda Szeligi, byłego więźnia. Fundacja wspiera osoby opuszczające zakłady karne i ich rodzin.
Próbna ewakuacja szkoły
W dniu 19 listopada 2021 roku pod kierownictwem mł. bryg. Arkadiusza Nosala funkcjonariusza Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Celem tych ćwiczeń było sprawdzenie procedur działania w sytuacji zagrożenia.
Spotkanie z ciekawym człowiekiem
Mieliśmy przyjemność poznać pana majora Wojciecha Władykę, absolwenta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, pilota, który ma za sobą ponad 10 000 lotów i 4000 godzin spędzonych w powietrzu. W trakcie spotkania podzielił się z nami swoją pasją do latania.
Promocja honorowego krwiodawstwa
W dniu 28 października 2021 roku dla uczniów klas maturalnych zajęcia promujące krwiodawstwo poprowadził mjr SG Zbigniew Tomaszek, funkcjonariusz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Głównym celem zajęć była promocja idei honorowego krwiodawstwa wśród uczniów oraz chęć uświadomienia młodym ludziom potrzeby dzielenia się najcenniejszym darem jakim jest krew.
Zostań żołnierzem
W dniu 27 października 2021 roku odbyły się zajęcia z panem ppor. Danielem Sroką, Oficerem Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu.
W ramach prowadzonej prelekcji uczniowie klas maturalnych zostali zapoznani z tematyką dotyczącą możliwości podjęcia studiów na uczelniach wojskowych oraz kontynuacji swojej kariery zawodowej w Wojsku Polskim.
Więcej o służbie wojskowej:
Poznajemy tajniki pracy kuratora
W dniu 26 października 2021 roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach z panią Beatą Starzyk kuratorem II Zespołu Kuratorów Zawodowych ds. Rodzinnych w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu.
W ramach zajęć uczniowie poznali tajniki pracy kuratora sądowego, omówione zostały kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Mediacja
W dniu 4 października 2021 roku uczniowie klasy policyjnej wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez mediatorów Sądeckiego Centrum Mediacji panią Alinę Dziewięcką i panią Ewę Kuklę. Przekazane zostały informacje, czym jest mediacja, w jakich sytuacjach możemy z niej skorzystać. W ramach prowadzonych warsztatów, uczniowie wzięli udział w mediacji, próbując w obecności mediatorów, wypracować satysfakcjonującego obie strony rozwiązanie sporu. Celem prowadzonych zajęć było zachęcenie młodzieży, aby w sytuacjach konfliktowych korzystała z mediacji jako formy rozwiązywania sporów.
Szkolenie z WOPR
4 października 2021 na Posterunku Alarmowym Sądeckiego WOPR w Bartkowej Posadowej gościła przebywająca na obozie nad Jeziorem Rożnowskim młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Uczniowie w ramach prowadzonych zajęć poznanali techniki ratownictwa wodnego, oraz odbyli szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Rób to co kochasz
Międzynarodowa konferencja...
W dniu 23 września uczniowie klas II i III liceum o profilu Bezpieczeństwo Publiczne wraz z panią dyrektor Iwoną Sikorską oraz panią Marią Zając uczestniczyli w niezwykłej międzynarodowej konferencji pn. "Bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny w okresie pandemii - zagrożenia i wyzwania organizacyjne".
Organizatorami wydarzenia byli:
Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie IPA - Sekcja Polska i Region Nowy Sącz.
Zaproszeni goście wysłuchali bardzo ciekawych wystąpień przedstawicieli służb mundurowych, medycznych, pracowników naukowych, samorządowych i innych jednostek szczególnie zaangażowanych w walkę z pandemią.
Dbamy o środowisko...
W trakcie obozów, uczymy się wspólnie działać. Tym razem rozwijając postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne, zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do sprzątania...