• „Razem pilnujemy Polski” - defilada

      29.04.2022

      W dniu 28 kwietnia 2022 uczniowie klas mundurowych – Przysposobienia Wojskowego, Bezpieczeństwa Publicznego i Pożarnictwa z Elementami Ratownictwa Medycznego, ZS im. Władysława Orkana w Marcinkowicach uczestniczyli w uroczystości patriotycznej w Krakowie. Nasza młodzież uczestniczyła w defiladzie szkół, gdzie funkcjonują klasy mundurowe z terenu województwa małopolskiego, pod hasłem „Razem pilnujemy Polski”. Głównymi przesłaniami imprezy było zamanifestowanie patriotyzmu młodego pokolenia w związku z wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej na Wawelu. Następnie młodzież w zorganizowanych kolumnach marszowych, na czele których znajdowały się poczty sztandarowe szkół, przeszła do Parku Miejskiego im. H. Jordana. W Parku Jordana zorganizowano punkty promocyjne organizatorów i współorganizatorów uroczystości. Młodzież mogła m. in. zapoznać się z zasadami rekrutacji do poszczególnych służb. Punktem kulminacyjnych był pokaz musztry paradnej, którą zaprezentował Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Organizatorem uroczystości była pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty. Dziękujemy Naszym uczniom za profesjonalną i odpowiedzialną postawę, która przyczyniła się do godnego zaprezentowania Naszej szkoły. Tekst: Grzegorz Kalina Zdj. Lucjan Kantor Dziękujemy niezawodnym opiekunom i koordynatorom wyjazdu: panu Grzegorzowi Kalinie, Kamilowi Malickiemu i Lucjanowi Kantorowi.

     • Regionalizm to jest to!

      27.04.2022

      W latach 30-tych XX w. w dworze Morawskich, Olga Morawska założyła szkółkę, w której wraz ze swoją mamą Antoniną Sikorską prowadziła zajęcia dla wiejskich dziewcząt.  Gromadzące się pod dachem marcinkowickiego dworu panienki uczyły się haftu, robótek ręcznych, gotowania lokalnych potraw, zapoznawały się z tradycjami swoich przodków, ale przede wszystkim uczyły się pielęgnować lokalne, tj. regionalne zwyczaje. Zwyczaje, które budowały ich codzienność, zwyczaje, które stanowiły o ich odrębności i pozwalały utożsamić się z regionem, jakim jest Sądecczyzna. Jednak ważniejszym było, to aby pomóc im w przechowaniu regionalnych zwyczajów z ziemi marcinkowickiej, które budowały tę małą ojczyznę, ten mały region, który wchodzi w skład ziemi sądeckiej.

      I właśnie dziś, tak, jak niemal przed stu laty w dworze Morawskich, gromadzimy się w Zespole Szkół w Marcinkowicach, aby uczyć się pielęgnować regionalne zwyczaje ziemi sądeckiej
      i marcinkowickiej. Chcemy dziś zanurzyć się w tym co nasze – REGIONALNE. Chcemy poczuć smak i zapach regionalnych potraw, chcemy nacieszyć nasz wzrok kolorami, haftami regionalnych strojów. Chcemy nacieszyć słuch dźwiękami muzyki i lachowskiej gwary. Chcemy poczuć, że region, w którym żyjemy jest po prostu nasz a my z nim tożsami. Dziś chcemy również pokazać, że nie wstydzimy się tego co ludowe i regionalne. Chcemy dziś zobaczyć i odkryć na nowo nasz piękny sądecki, a zarazem marcinkowicki region. Region, który różny jest od innych regionów Polski.
      I chcemy dziś poczuć się dumni, że właśnie tym naszym regionalizmem budujemy piękno naszej ojczyzny – Polski. BO REGIONALIZM TO JEST TO.

                                                                                               Ks. Sebastian Musiał

       

      Regionalizm – to jest to!

       

      26 kwietnia to dzień pełen niezwykłych wrażeń, cudownych spotkań i niezapomnianej lekcji regionalizmu dla całej szkolnej społeczności, która z wielkim zaangażowaniem pielęgnuje pamięć o tradycji regionu.

      W organizacji przedsięwzięcia pn. „Regionalizm – to jest to!” wsparły nas  panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Marcinkowic, Rdziostowa, Klęczan i Piątkowej, które przygotowały piękne wystawy swej twórczości, poprowadziły dla uczniów warsztaty z bibułkarstwa, haftu, koronkarstwa, malowania na szkle i inne. Była też lekcja przędzenia na kołowrotku, szycia na maszynie i lekcja gwary.

      W całej szkole unosił się zapach pieczonego chleba, kołaczy i innych przysmaków, a sala gimnastyczna zamieniła się w barwną „krainę” pełną regionalnych skarbów.

      Swą obecnością zaszczycili nas także zacni goście, przedstawiciele służb mundurowych: z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, WKU w Nowym Sączu, Zakładu Karnego w Nowym Sączu, OSP w Klęczanach oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK. Wspólnie z nami świętowała także dyrekcja, nauczyciele i młodzież z sąsiedniej Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach.

       

      Przypomnijmy, że miejscem niezwykłym w naszej szkole jest Szkolna Izba Regionalna,  w której zobaczyć można rozmaite eksponaty gromadzone przez śp. pana profesora Józefa Gościeja. Są to m.in.:  przedmioty sztuki ludowej,  przedmioty codziennego użytku takie jak: gliniane garnki i talerze, dwojaczki dla kosiarzy, niecki i słomiane kosze do wypieku chleba, drewniane kieliszki czy praczki zwane często tarami,  narzędzia gospodarskie, ciesielskie, tkackie i inne. Znajduje się tam także rękodzieło wykonane przez zaprzyjaźnione panie z KGW z Marcinkowic.

      Uroczystości zakończyliśmy przyśpiewką w wykonaniu niezwykle utalentowanego muzycznie pana st. chor. Tomasza Jarosza z KOSG.

      Chleb ze smalcem, babka ziemniaczana z boczkiem, podpłomyki, drożdżówki, bułeczki, sernik, szarlotka i inne specjały z „Regionalnego Stołu” smakowały wyśmienicie.

       

      Głównymi organizatorami wydarzenia byli niezawodni nauczyciele naszej szkoły: pani Anna Sarecka, pani Paulina Darecka, pani Adriana Jakubczak, pani Terasa Poręba, pani Aneta Hajduga i Ks. Sebastian Musiał.

      Dziękujemy wszystkim za obecność, zaangażowanie i wspólne świętowanie.

       

     • Rekrutacja

      25.04.2022

      Młodzież naszej szkoły dzieli się swoimi umiejętnościami podczas rozmaitych pokazów dla uczniów szkół podstawowych. Taką okazją były Targi szkół średnich zorganizowane w Szkole Podstawowej w Ochotnicy Dolnej.

      Uczniowie przedstawili pokaz sztuk walki, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przybliżyli ósmoklasistom profile naszych klas mundurowych.

      Młodzieży reprezentującej naszą szkołę pieknie dziękujemy za zaangażowanie i wzorową postawę, a  nauczycielom: pani Marii Zając, panu Mariuszowi Jopowi i panu Lucjanowi Kantorowi za  organizację i opiekę.

     • Stypendia

      22.04.2022

      Stypendium Prezesa Rady Ministrów

      Gratulujemy Kasi Kotas z klasy IIIa i Wiktorowi Wójcikowi z klasy III c!

      Jesteśmy z Was dumni.

      Życzymy pomyślności i dalszych sukcesów.

     • Muzeum Morawskich

      22.04.2022

      20 kwietnia w progach naszej szkoły i Muzeum Morawskich zawitali Ambasador pan dr Stanisław Smoleń z Małżonką, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowiepan dr hab. Jacek Górski, dyrektor GOK w Łukowicy pan Jarosław Czaja. Wraz z nimi pojawiła się grupa młodzieży z Męciny z Opiekunką. Nasi goście z ciekawością odkrywali nieznaną dla siebie historię rodzin Faucków i Morawskich, dawnych właścicieli majątku. Spotkanie stało się również okazją do tego, aby za sprawą krótkiego wykładu pana prof. Górskiego, przenieść się do prehistorycznych dziejów Marcinkowic. W przeszłość przeniósł nas również pan Czaja, który w kilku zdaniach opowiedział o swoich odkryciach archeologicznych na terenie góry Łyżka, znajdującej się w gminie Łukowica.

      Spotkanie stało się okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy, ale również do nawiązania obiecującej współpracy z krakowskim Muzeum Archeologicznym, której owocem może być interesująca ekspozycja archeologiczna w naszym marcinowickim dworze. Gościom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, a szczególnie panu Ambasadorowiza zorganizowanie wizyty i serdecznie zapraszamy jeszcze do nas, bo przecież HISTORIA NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA JEST.

     • Szkolenie strzeleckie...

      22.04.2022

      Strzelanie programowe klas policyjnych w ramach innowacji pedagogicznej Bezpieczeństwo Publiczne.

      W przypadku uczniów klasy drugiej strzelanie miało charakter pogłębiający nabyte już umiejętności i stanowiło zaliczenie cyklu szkoleniowego w II półroczu roku szkolnego.

      Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy sukcesów w następnym roku.

     • Strzelanie uczy nas pokory, samodyscypliny i panowania nad emocjami...

      20.04.2022

       

      13 kwietnia uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli w  zajęciach na strzelnicy taktycznej w Mochnaczce Wyżnej. Pod nadzorem  profesjonalnych instruktorów z Atut Training Center, uczniowie doskonalili swoje umiejętności z zakresu strzelania.Szkolenie obejmowało: zasady bezpieczeństwa, trening manualny tzw. trening "na sucho" (abc strzelectwa), postawę strzelecką i prawidłowy chwyt, zgrywanie przyrządów celowniczych, wprowadzanie broni w cel, praca na języku spustowym, składanie się do strzału, przeładowanie rozładowanie broni, wymiana magazynka.Emocje tego dnia były tylko pozytywne. Dodatkowo, po zakończonym szkoleniu był też czas na integrację grupy przy smacznej kiełbasce oraz na prezentację efektów strzelania uwiecznionych na tarczach strzeleckich.

      Organizatorem wyjazdu był pan Lucjan Kantor, nauczyciel sztuk walki w naszej szkole oraz instruktor strzelania.Opiekę i nadzór sprawowali: pani dyrektor Iwona Sikorska oraz pan Paweł Rogodziński.Już niebawem, na zaproszenie głównego założyciela Atut Training Center pana Macieja Halczaka, uczniowie będą mogli uczestniczyć w darmowym szkoleniu z zakresupodstaw bezpiecznej obsługi broni palnej bojowej, medycyny pola walki, samoobrony i survivalu.Szkolenia poprowadzą byli żołnierze wojsk specjalnych, żołnierze WOT oraz byli operatorzy jednostek specjalnych policji BOA, a także  państwowi instruktorzy IPZSS.Dziękujemy.

      Wszystkich ósmoklasistów, którzy chcą dołączyć do naszej szkolnej społeczności, zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły:

      https://zsmarcinkowice.edupage.org/a/rekrutacja

     • "Rozwinięcie bojowe"

      13.04.2022

      W dniu 8 kwietnia klasy pożarnicze naszej szkoły podjęły próbę sprostania zadaniom praktycznym związanym z realizacją zajęć z tematu „Rozwinięcia bojowe” oraz „Łączność Radiowa”.  Pierwsze zdania podjęte zostały przez klasę 2, która musiał zmierzyć się z zasadami organizacji sieci łączności radiowej dowodzenia i współdziałania. Pozorowany pożar zabudowań gospodarczych, podział terenu akcji na odcinki bojowe oraz inne założenia sytuacji spotkały się z natychmiastową reakcją uczniów klasy 2 którzy starali się prowadzić korespondencję radiową zgodnie z wytycznymi które zostały przekazane podczas zajęć teoretycznych.W chwilę później do zajęć przystąpiła klasa 1, której zadaniem było dokonanie pierwszych prób rozwinięć linii głównej i gaśniczych. W tym działaniu liczył się czas sprawienia linii przez cztery wyłonione metodą losową zastępy, co pozwoliło na wyłonienie najlepiej działającej ekipy. W nagrodę uczniowie mogli osobiście poznać postać „Eugeniusza” który z wielką radością przekazywał uczniom wiedzę na temat rodzajów linii wężowych w pożarnictwie. Zajęcia zwieńczone zostały krótką odprawą po czym uczniowie z uśmiechem powrócili do zajęć szkolnych.Chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie kto to jest Eugeniusz? Zostań uczniem klasy pożarniczej naszej szkoły!!!

      sprawność i szybkość działania!czujność i współpraca!gotowość i skuteczność! 

      Zapraszamy do klasy pożarniczej!

      Szczegóły:

      https://zsmarcinkowice.edupage.org/a/rekrutacja

     • Mundurowi w akcji!

      13.04.2022

      Uczniowie klas pożarniczych zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadząc zajęcia pokazowe wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Gaboniu. 

      Maturzyści z klasy IIIc: Ryszard Gałęziowski, Adrian Nosidlak, Wiktor Wójcik, Sebastian Chlipała, Patryk Bieryt oraz Mateusz Kuczaj- tym razem wystąpili w roli nauczycieli- instruktorów.

      Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach pn. "Uratuj życie."

      Nad całością czuwali nauczyciele naszej szkoły: pan Paweł Rogodziński - nauczyciel biologii i edukacji dla bezpieczeństwa  oraz pan Mariusz Jop - nauczyciel wychowania fizycznego.

      Przypomnijmy, że pełnoletni  uczniowie klasy strażackiej, prowadzonej przez funkcjonariusza Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu - mł. bryg. Arkadiusza Nosala, kilka miesięcy temu zdali wzorowo egzamin strażaka ochotnika i na co dzień aktywnie działają w OSP na terenie całego powiatu.

      Dodatkowo, młodzież klas mundurowych, pod okiem instruktora pana Lucjana Kantora zaprezentowała widowiskowy pokaz sztuk walki. Dla wszystkich było to niezapomniane doświadczenie.

      Dziękujemy Dyrekcji  SP w Gaboniu za zaproszenie. 

      Dziękujemy nauczycielom naszej Szkoły za zaangażowaniw i profesjonalne przygotowanie uczniów.

      Młodzieży gratulujemy postawy i umiejętności. 

      Jesteśmy z Was dumni

     • Hala sportowa

      13.04.2022

      Hala sportowa wraz ze strzelnicą pięknieje w oczach!

      Prace postępują

      Z niecierpliwością oczekujemy na jesienne otwarcie

      Przesyłamy wiosenne pozdrowienia dla ekipy budowlanej

     • Paintball

      13.04.2022

      Uczniowie klasy policyjnej IIb LO wraz z panem Kamilem Mailckim oraz panią Anną Słaby zorganizowali wspólne wyjście integracyjne na paintball w Marcinkowicach. Cała grupa została bardzo miło przywitana przez właścicieli zaprzyjaźnionego "Paintball Nowosądecki".

      Już same przygotowania do gry sprawiły uczestnikom wiele frajdy. Na początek, każdy musiał dobrać odpowiedni dla siebie uniform, co nie było prostym zadaniem... Po krótkim szkoleniu, klasa została podzielona na dwie grupy, po czym rozpoczęła się "paintballowa bitwa". Polegała ona na tym, że drużyna musiała dostać się do bazy przeciwnego obozu. Zabawa trwała naprawdę długo, bo nikt nie chciał dać za wygraną. Po bardzo dynamicznej i udanej grze, na uczestników czekał smaczny grillowy poczęstunek.

      Wszystkim dopisywał dobry humor, a cały dzień przyniósł mnóstwo pozytywnych emocji.

      Poza tym wszyscy mogli poprawić swoją kondycję fizyczną oraz udoskonalić celne oko, czujność i wytrwałość w dążeniu do celu.

      Tekst: Julia Zajączkowska kl. IIb LO

      Zdj. Anna Słaby

     • Szkolenie strzeleckie....

      13.04.2022

      W dniu 12 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy 1b LO ZS w Marcinkowicach o profilu Bezpieczeństwo Publiczne uczestniczyli w strzelaniu programowym na strzelnicy LOK w Nowym Sączu przy ul. Tarnowskiej. Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa, uczniowie mieli możliwość sprawdzić się w strzelaniu z karabinka pneumatycznego i pistoletu.

      Strzelanie na obiekcie LOK w Nowym Sączu jest stałym elementem szkolenia w każdym semestrze prowadzonej w naszej szkole innowacji pedagogicznej Bezpieczeństwo Publiczne.    

     • Dzień Otwarty Szkoły...

      02.04.2022

      Wszystkie drogi prowadzą do Marcinkowic! 1 kwietnia to dzień wyjątkowy i pełen niezapomnianych wrażeń dla społeczności naszej Szkoły. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na Dzień Otwarty, który rozpoczęliśmy oficjalnym apelem z udziałem zaproszonych gości. Swą obecnością zaszczycili nas: Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki, st. bryg. Waldemar Kuźma – Komendant Miejski PSP w Nowym Sączu, mł. insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, mjr Cezary Pązik – Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nowym Sączu, Dariusz Gerhardt - prezes Sądeckiego WOPR, Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych, Paweł Sułkowski – prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, Maciej Halczak – właściciel strzelnicy Atut Training Centre z Mochnaczki Wyżnej, Żołnierze z 6 batalionu dowodzenia z Krakowa, Funkcjonariusze KMP z Nowego Sącza, Druhowie OSP z Olszanki, Muszynki, Krasnego Potockiego, Klęczan, Nowego Sącza - Biegonic oraz OSP RSG z Nowego Sącza. Odwiedziło nas ponad 200 uczniów ze szkół podstawowych z Nowego Sącza, Starego Sącza, Limanowej, Szczawy, Gabonia, Rdziostowa, Marcinkowic, Krasnego Potockiego, Gorlic, Maniowych, Biczyc Dolnych, Brzeznej, Chełmca, Kłodnego, Grybowa, Niskowej, Nowej Wsi, Trzetrzewiny, Olszany, Przyszowej, Skrzydlnej, Popowic, Podłopnia, Ochotnicy Dolnej, Podegrodzia, Pisarzowej, Mszany Dolnej, Piwnicznej – Zdroju, Stróżówki, Dominikowic, Sromowców Wyżnych, Jadowników i Pszczyny. Dzięki owocnej współpracy z Partnerami Szkoły, zapewniliśmy przybyłym gościom mnóstwo atrakcji. Ósmoklasiści mieli możliwość zapoznania się z ofertą kształcenia w klasach mundurowych o profilach: Bezpieczeństwo Bupliczne, Przysposobienie Wojskowe, Pożarnictwo z Elementami Ratownictwa Medycznego oraz w klasie sportowo – ratowniczej. Młodzież mogła także zobaczyć pokazy sztuk walki, zajęcia z ratownictwa, pożarnictwa, czarnej i zielonej taktyki, uczestniczyć w zajęciach ze strzelania i tyrolki, zwiedzić bazę szkoły, Szkolną Izbę Regionalną, Szkolne Muzeum Historyczne. Mogli także porozmawiać z uczniami, absolwentami, nauczycielami, dyrekcją i partnerami Szkoły. Mimo deszczowej pogody, to był bardzo udany dzień, bogaty w niezapomniane doświadczenia, widowiskowe zajęcia pokazowe, nowe znajomości i ogrom pozytywnych emocji. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Dnia Otwartego. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Dyrektora Wiesława Gródka, mł. bryg. Arkadiusza Nosala, por. Stanisława Badowskiego, Grzegorza Kaliny, Lucjana Kantora, Marii Zając, Adriany Jakubczak, Pauliny Dareckiej, Mariusza Jopa, Kamila Malickiego, Anny Sareckiej, Anny Słaby, Dariusza Czerwińskiego oraz niezawodnych Uczniów, Partnerów i Przyjaciół naszej Szkoły! Dziękujemy za Waszą obecność, zaangażowanie, bezinteresowne wsparcie i serdeczną atmosferę. Ósmoklasistów zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół w Marcinkowicach, bo to jedyna taka szkoła... inna niż wszystkie!