• 108. Rocznica Bitwy Marcinkowickiej

Pamięć Walczących o Wolność i Ojczyznę wciąż żywa!

Społeczność Zespołu Szkół w Marcinkowicach w sposób szczególny pielęgnuje wartości patriotyczne. Nadrzędną wartością jest dla nas dbałość o dziedzictwo i tradycje narodowe, pamięć o bohaterach, którzy poświęcili swe życie w walce za ojczyznę oraz kształtowanie tożsamości narodowej.

6 grudnia 2022 r. świętowaliśmy w naszej Szkole 108. Rocznicę Bitwy Marcinkowickiej.

Program uroczystości obejmował występ artystyczny, Apel Pamięci na miejscowym cmentarzu wojskowym oraz spotkanie w Dworze Morawskich.

W wydarzeniu wzięli udział:

Pan Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki,

Pan Sebastian Bielak – Starszy Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu,

Ks. Tadeusz Celusta – Proboszcz Parafii Marcinkowice,

Pan ppłk Przemysław Juszczak – Naczelnik Wydziału Ochrony Informacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu,

Pan ppłk Henryk Kiełbasa – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu,

Pan mjr Jan Rosiek – Dowódca 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej,

Pan chor. Grzegorz Cichański – Przedstawiciel 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej,

Pan asp. sztab. Piotr Kaczor – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu,

Pan kpt. Marcin Berdychowski – Przedstawiciel Zakładu Karnego w Nowym Sączu,

Pan kpt. Stanisław Badowski – przedstawiciel dowódcy 6 batalionu dowodzenia w Krakowie,

Pan mł. bryg. Arkadiusz Nosal - Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu,

Pani Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach,

Pani Urszula Łabuda – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rdziostowie,

Pan Tadeusz Lis – Radny Gminy Chełmiec,

a także przedstawiciele Rodziców, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie naszej Szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości.

W szczególności dziękujemy: wychowankom internatu za udział w akademii, paniom: Marii Zając, Anecie Próchnickiej, Annie Sareckiej za przygotowanie programu i scenografii, uczniom klasy pożarniczej za nadzór nad nagłośnieniem, panu kpt. Stanisławowi Badowskiemu  i uczniom klas wojskowych za zaangażowanie w przygotowanie Apelu Pamięci.

Dziękujemy także przedstawicielom Orkiestry Wojskowej z Krakowa: trębaczowi i werbliście za uświetnienie Apelu Poległych.

Dziękujemy wszystkim Gościom, Partnerom i Sympatykom Szkoły za obecność i wspólne świętowanie.