• Wycieczka integracyjna klasy I b

      30.09.2023

      Korzystając z pięknego jesiennego dnia, klasa 1 b wybrała się na wycieczkę do Redshot Paintball w Marcinkowicach w ramach klasowej integracji.

      Uczniowie zmierzyli się ze sobą w kilku rozgrywkach, próbując dotrzeć do bazy przeciwników. Następnie zawodnicy mogli zregenerować siły przy pysznej pizzy oraz wymienić swoje spostrzeżenia na temat gry i nie tylko. 

      Opiekę sprawowały: pani Martyna Zbozień oraz pani Katarzyna Mróz.

      Bardzo dziękujemy i już nie możemy się doczekać kolejnych wycieczek ❤️

     • Zajęcia z pożarnictwa

      29.09.2023

      Dziś w ramach zajęć z zakresu pożarnictwa uczniowie klasy trzeciej brali czynny udział w realizacji tematu związanego z hydraulicznym sprzętem ratowniczym oraz pneumatycznym sprzętem ratowniczym. Ogromnym wsparciem była dzisiaj dla nas wizyta OSP Brzezna, która zaprezentowała sprzęt hydrauliczny stanowiący ich wyposażenie. Następnie uczniowie klasy trzeciej podjęli samodzielną próbę obsługi tych urządzeń oraz ich przygotowania do działania.

      Do szkoły w ramach pokazów przyjechał również zastęp z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, który posiada na wyposażeniu  pneumatyczny sprzęt ratowniczy. Tu również nasi uczniowie mieli możliwość w praktyce przećwiczyć możliwości wykorzystywania tego sprzętu podczas zdarzeń.

      W tym samym czasie uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w zajęciach związanych z wykorzystaniem mechanicznego sprzętu ratowniczego - czyli pił spalinowych do usuwania niebezpiecznie zwisających lub zagrażających drzew. Zajęcia  nadzorowane były przez strażaków z Ochotniczej Straży  Pożarnej z Krasnego Potockiego.  Niecodzienną okazją było pokazanie w praktyce zasad przygotowania niebezpiecznego drzewa do wycinki oraz jego wycięcie. Techniki te zaprezentowane przez strażaków OSP Krasne Potockie wskazały uczniom klasy czwartej w jaki sposób radzić sobie w tego typu zdarzeniach.

      Po wycięciu drzew uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej przystąpili do prac porządkowych związanych z poukładaniem pociętych kawałków drzewa.

      W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować strażakom OSP Krasne Potockie oraz OSP Brzezna za udzielaną pomoc w realizacji dzisiejszych zajęć. Kolejny już  raz przekonaliśmy się że na sprawdzonych przyjaciół zawsze można polegać!!! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

      Całość nadzorował mł. bryg. Arkadiusz Nosal.

      Dziękujemy za ogromne zaangażowanie!

     • Niezwykły Gość z Kanady

      28.09.2023

      W czwartkowe popołudnie odwiedziła nas pani Sharon Thompson, która przybyła do Polski z Vancouver. Wnuczka Zofii Morawskiej, niegdyś mieszkanki Dworu znajdującego się przy naszej szkole, przywiozła kilka rodzinnych fotografii, które wzbogaciły zasoby naszego Szkolnego Muzeum Historycznego. 

      Spotkała się także z wychowankami internatu, którzy mieli świetną okazję do rozmowy w języku angielskim.

      Był też czas na zwiedzenie budynku szkoły i strzelnicy w Powiatowym Centrum Sportu.

      Dziękujemy Pani Adrianie Jakubczak za lekcję "dworskiej" historii, pani Marysi Zając, panu Wojciechowi Dominikowi i młodzieży za miłe spotkanie.

      Dziękujemy także panu Grzegorzowi Kalinie i panu Łukaszowi Bugajskiemu za profesjonalną prezentację wyposażenia strzelnicy.

     • Uroczystości nadania Sztandaru Zakładowi Karnemu w Nowym Sączu

      28.09.2023

      W dniu 28.09.2023 r.  uczniowie klas 1a, 1b oraz 1d wzięli udział w Uroczystościach Nadania Sztandaru Zakładowi Karnemu w Nowym Sączu.

      Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami spotkali się na Rynku w Nowy Sączu skąd przeszli pod budynek Zakładu Karnego.Następnie razem z przedstawicielami Służby Więziennej, Policji oraz Straży Granicznej udali się ulicami Nowego Sącz na Mszę Świętą w Kościele pw. św. Kazimierza. Po Mszy uczestnicy przeszli do MCK „Sokół”, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości oraz poświecenie Sztandaru.

      Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.

      Opiekę sprawowali:

      pan Mariusz Jop, pani Anna Sarecka, pani Anna Słaby, pani Katarzyna Mróz i pani Martyna Zbozień.

     • AWANSE UCZNIÓW KLAS BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

      27.09.2023

      W dniu 27.09.2023 r. na placu przed naszą szkołą odbył się uroczysty apel, podczas którego wyróżniającym się uczniom klas Bezpieczeństwa Publicznego wręczono akty nadania kolejnego stopnia uczniowskiego.

      Awanse są odzwierciedleniem odpowiedniej średniej ocen uzyskanej przez uczniów na koniec każdego półrocza/roku szkolnego i jednocześnie otrzymania z zachowania minimum oceny dobrej.

      Wyróżnieni uczniowie to:

      Klasa III b:

      Wiktoria WIDLAK – stopień uczniowski młodszy aspirant;

      Klasa II b:

      Anna ADAMCZYK – stopień uczniowski sierżant sztabowy,

      Daniel DZIEDZIC – stopień uczniowski sierżant sztabowy,

      Wiktoria KUK – stopień uczniowski sierżant sztabowy, 

      Oliwia WYSKIEL – stopień uczniowski sierżant sztabowy, 

      Mikołaj CZACHURSKI – stopień uczniowski starszy sierżant,

      Katarzyna JANCZY – stopień uczniowski starszy sierżant,

      Patrycja MATYSIK – stopień uczniowski starszy sierżant,

      Kinga MIREK – stopień uczniowski starszy sierżant,

      Aleksandra FILIP – stopień uczniowski starszy posterunkowy,

      Maksymilian GUTOWSKI – stopień uczniowski starszy posterunkowy,

      Benedykt ŚWIGUT – stopień uczniowski starszy posterunkowy.

      Serdecznie gratulujemy Wszystkim wyróżnionym.

       

      tekst: mgr Grzegorz Kalina

      zdj. Jadwiga Wójs

     • Europejski Dzień Języków Obcych

      26.09.2023

      Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji każda klasa przygotowała prezentacje wylosowanego wcześniej kraju europejskiego. Młodzież stanęła na wysokości zadania i można było zobaczyć wiele ciekawych plakatów, przebrań, skosztować różnego rodzaju przysmaków, posłuchać narodowej muzyki oraz śpiewu, a nawet zatańczyć wspólnie 'Belgijkę' i wiele innych znanych tańców.

      W Konkursie na najlepszą prezentację komisja w składzie: pani dyrektor Iwona Sikorska, pani Paulina Darecka oraz pan Paweł Rogodzinski, przyznali następujące miejsca: 

      I miejsce - klasa I c (Belgia),

      II miejsce klasa II b (Hiszpania)

      III miejsce klasa III b (Austria)

      IV miejsce klasa I b (Szwajcaria).

      Gratulujemy !!!

      Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i niezwykle międzynarodową atmosferę!

      Szczególne podziękowania kierujemy do głównych organizatorek: pani Katarzyny Mróz i pani Martyny Zbozień, a także do wszystkich nauczycieli języków obcych, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia.

      Zdj. Monika Plata, Mikołaj Szymosz

      Film: Jadwiga Wójs

     • Święto Spadochroniarzy

      23.09.2023

      Uczniowie klas wojskowych: II a OPW oraz III ac PW uczestniczyli dzisiaj w uroczystościach z okazji Święta 6. Brygady Powietrznodesantowej, które odbyły się na błoniach Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

      Mimo deszczowej pogody, udział w uroczystej zbiórce oraz w pikniku spadochroniarskim był dla nas niezapomnianym doświadczeniem. Dziękujemy młodzieży za wzorowe reprezentowanie szkoły. Szczególne podziękowania kierujemy do Pawła Tadycha - dowódcy grupy oraz do Piotra Dudzika, Piotra Sekuły i Dawida Jacaka - odpowiedzialnych za Poczet Sztandarowy.

      Opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani Paulina Darecka, pani Dorota Wasak, pan Wojciech Dominik i pani dyrektor Iwona SikorskaDziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

      Wszystkim Spadochroniarzom życzymy dużo zdrowia, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym oraz bezpiecznych skoków i lądowań! Dziękujemy za Wasz trud i poświęcenie dla obronności naszego kraju.

      Zdj.  Wojciech Dominik.

     • Próbna ewakuacja

      22.09.2023

      22 września społeczność naszej szkoły uczestniczyła w próbnej ewakuacji na wypadek zagrożenia pożarem.

      Nad przebiegiem akcji czuwał pan mł. bryg. Arkadiusz Nosal wraz z uczniami klasy pożarniczej III ac.

      Dziękujemy !!!

      Po przeprowadzeniu próbnej ewakuacji, pani dyrektor Iwona Sikorska przekazała zebranym bieżące sprawy organizacyjno - porządkowe oraz ponownie zobowiązała wszystkich do przestrzegania zasad i regulaminów obowiązujących w szkole i w internacie.

      Drodzy uczniowie - liczymy na wzorową postawę i dobrą współpracę!

     • Przygoda klasy IIb w Ablandii

      22.09.2023

      Uczniowie klasy II b uczestniczyli dzisiaj w wycieczce integracyjnej do Rytra, gdzie spędzili aktywny czas w parku linowym "Ablandia". Poruszanie się trasami linowymi, wspinaczka od drzewa do drzewa po ruchomych kładkach, wiszących siatkach to dla uczestników wycieczki niezwykle ekscytująca przygoda na świeżym powietrzu. Po odbyciu krótkiego szkolenia, ci najodważniejsi - wraz z panem Kamilem Malickim zdecydowali się na przejście czarnej i czerwonej trasy - sprawdzając swoją fizyczną i psychiczną siłę, wytrzymałość, zwinność, równowagę i elastyczność.

      Następnie pani Paulina Darecka oprowadziła uczniów po parku ekologicznym, gdzie mogli zobaczyć węże, traszki, jaszczurki i salamandry.

      Dobra pogoda, zdrowa adrenalina, podróż pociągiem i wspólnie spędzony czas sprawił, że był to bardzo udany dzień.

     • Integracja klasy I a OPW

      21.09.2023

      W dniu 21 września klasa 1a OPW uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do pobliskiego Redshot Paintball w Marcinkowicach. Uczniowie najpierw wzieli udział w kilku rozgrywkach grupowych, sprawdzając swoje umiejętności strzelnicze oraz strategiczne.

      Po zaciętych walkach udało się wyłonić zwycięzców. Potem, młodzież mogła odpocząć w tamtejszej altance i posilić się przysmakami z grilla.

      Dziękujemy panu Wojciechowi Guzikowi za udostępnienie obiektu i pomoc w organizacji zabawy.

      Całość nadzorowały pani Katarzyna Mróz i pani Martyna Zbozień.

     • Błękitne niebo, uśmiechy na twarzach i mnóstwo niezwykłych wrażeń!

      21.09.2023

      21 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dzis w 44. Turystycznym Zlocie im. majora Juliana Zubka "Tatara". Tradycją Zlotu jest przejście piesze wybranymi szlakami turystycznymi na Halę Łabowską.

      W programie wydarzenia znalazły się: Apel Poległych, oddanie hołdu partyzantom 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym walczącym w czasie II wojny światowej, Gra Terenowa pod nazwą "Poszukiwanie grobów i miejsc pamięci walk partyzanckich i Żołnierzy Wyklętych w rejonie Hali Łabowskiej" oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.

      Brawo dla młodzieży za wzorowe reprezentowanie Szkoły.

      Dziękujemy opiekunom: pani Dorocie Wasak, pani Annie Sareckiej i panu Wojciechowi Dominikowi za zaangażowanie.

      Zdj. Jadwiga Wójs kl. II b i pan Wojciech Dominik

     • AKCJA MATURA...

      21.09.2023

      Uczniowie klasy 4b zaczęli przygotowania do Matury 2024. Dzisiaj oswajali się z częścią ustną egzaminu z języka angielskiego, wcielając się w rolę zdającego oraz egzaminującego.

      Powodzenia! 

     • I Małopolski Turniej Piłki Siatkowej Klas Mundurowych

      20.09.2023

      Dziękujemy niezawodnej drużynie dziewcząt i chłopców za reprezentowanie naszej szkoły w I Małopolskim Turnieju Piłki Siatkowej Klas Mundurowych. Nasza reprezentacja zajęła IV miejsce.

      Brawo: Julia Szczepanik, Monika Plata, Julia Bodziony, Antonina Kozak, Natalia Szkaradek, Patrycja Bochenek, Jonasz Niepsuj, Adrian Stec, Przemysław Łabuz, Szymon Wszołek, Jakub Biel, Jakub Mastalski.

      Opiekun drużyny: pan Wojciech Dominik.

      Impreza odbyła się w Hali Sportowej w Powiatowym Centrum Sportu w Marcinkowicach. W Turnieju wzięło udział 7 drużyn: ZS Tymbark, ELO Nowy Sącz, ZS Stary Sącz, ZS Trzebinia, ZS Wojnicz, ZS Gromnik i ZS Marcinkowice.

      I miejsce - ZS Gromnik

      II miejsce - ZS Stary Sącz

      III miejsce - ZS Tymbark

      Gratulujemy!!!

      Patronat honorowy nad Turniejem objął pan Marek Kwiatkowski - Starosta Nowosądecki.

      Swą obecnąscią zaszczycili nas także:

      Edward Siarka -  Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska

      gen. bryg. SG Stanisław Laciuga - Komendant KOSG w Nowym Sączu

      st. bryg. Paweł Motyka - Komendant Miejski PSP w Nowym Sączu

      ppłk Henryk Kiełbasa  - Szef WCR w Nowym Sączu

      mjr Dariusz Janik - Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Nowym Sączu

      kom. Wacław Fedko - Przedstawiciel KMP w Nowym Sączu.

      Dziękujemy  panu Mateuszowi Leśniakowi - Dyrektorowi PCS w Marcinkowicach za gościnę,  pani Joannie Zajączkowskiej - koordynatorowi MOS PN, pani Grażynie Cempie - Pulit - prezesowi Zarządu TZPS NS oraz panom: Wojciechowi Dominikowi i Mariuszowi Jopowi - nauczycielom ZS Marcinkowice - za zaangażowanie i ogromne wsparcie techniczne.

      Organizatorzy Turnieju:

      Małopolski  Szkolny Związek Sportowy

      Zespół Szkół w Marcinkowicach

      Nowosądecki Terenowy Związek Piłki  Siatkowej w Nowym Sączu

       

     • Wzgórze Elewa

      15.09.2023

      Uczniowie klasy II c przystąpili do zajęć związanych z podniesieniem tężyzny fizycznej. Zajęcia odbyły się na pasie taktycznym zwanym w naszej szkole "Wzgórzem Elewa". Kilkudziesięciominutowe zajęcia fizyczne mające na celu zapoznanie się ze Wzgórzem zakończyła dziesięciominutowa medytacja w pozycji leżącej. Następnie uczniowie przystąpili do ćwiczeń związanych z doskonaleniem musztry w kolumnie dwójkowej oraz czwórkowej. Należy jednoznacznie stwierdzić  że zapoznanie się ze "Wzgórzem Elewa" zdecydowanie stanowiło najlepszą atrakcję dla naszej młodzieży! Możliwość ponownej wizyty na Wzgórzu już za tydzień!

      Całość nadzorował mł. bryg. Arkadiusz Nosal.

     • Holiday memories

      15.09.2023

      Dzisiaj lekcję języka angielskiego w klasie II b prowadził Mikołaj Szymosz, który opowiedział nam o swoich przygodach i doświadczeniach przeżytych podczas 38. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

      Język angielski wybrzmiał śpiewająco... były też akcenty portugalskie, włoskie, argentyńskie i hiszpańskie. Brawo Mikołaj!