• Bieg Legionisty

            12.10.2023

            W dniu 12.10.2023 r., na obiekcie LKS "Zamczysko Marcinkowice" odbył się Jubileuszowy "XXX Bieg Legionisty" zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu. W biegu tym brały udział szkoły z terenu gminy Chełmiec. Łącznie wystartowało ponad 600 zawodników.

            ZS Marcinkowice reprezentowała 36-osobowa drużyna pod opieką nauczycieli:

            Pana Mariusza Jopa i Pana Wojciecha Dominika.

            W kategorii szkoły średnie - dziewczęta, nasze uczennice zajęły następujące miejsca:

            I miejsce - Julia Kowalczyk II a

            II miejsce - Karolina Rachwalik I a

            III miejsce - Monika Joniak I a

            IV miejsce - Julia Królikowska I c

            V miejsce - Anna Kapturkiewicz I a

            VI miejsce - Marcelina Wolak II a

            VII miejsce - Oliwia Wyskiel II b

            VIII miejsce - Zuzanna Ciągło I c.

            kategorii szkoły średnie - chłopcy, klasyfikacja przedstawia się następująco:

            II miejsce - Mateusz Kiełbasa II c

            IV miejsce - Jonasz Niepsuj IV b

            VI miejsce - Jakub Lipiński I d

            VII miejsce - Piotr Lelito II c

            BRAWO !!!

            Najlepsza trójka  zawodników w każdej kategorii otrzymała puchary, najlepsza ósemka dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

            Po ceremonii wręczenia nagród, Wójt Gminy Chełmiec wraz z Radnymi i delegacją Uczniów ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach złożyli wieńce i znicze przy mogiłąch legionistów na Wojskowym Cmentarzu w Marcinkowicach.

          • Przygotowania do Mistrzostw Świata

            10.10.2023

            Polscy saneczkarze i saneczkarki trenują w Lillehammer. Treningi na tym torze są szczególnie ważne dla kadry juniorów, którą w lutym 2024 roku czeka start na tym obiekcie podczas Mistrzostw Świata. 

            Są wśród nich uczniowie naszej szkoły, których serdecznie pozdrawiamy:

            Nikola Smorońska, Marlena Kądziołka i Maksymilian Gutowski.

            Pozdrawiamy także trenera pana Dariusza Ziarno.

            Powodzenia!

          • "To ustawienie żagli, a nie kierunek wiatru decyduje dokąd płyniesz..."

            07.10.2023

            "Żeglarstwo uczy samodzielności, kreatywnego myślenia...

            hartuje… ducha i ciało, uczy współdziałania w grupie i budowania wiary we własne możliwości..."

            6 października realizowaliśmy zajęcia na Jeziorze Żywieckim. W ramach prowadzonych zajeć zostalismy zaznajomieni z jachtem, jego przygotowaniem i przechowywaniem.Poznalismy zasady bezpieczeństwa na wodzie, nabyliśmy podstawowe umiejętności żeglarskie.

            W rolach głównych:

            uczniowie klasy II a OPW,

            panowie: kpt. Stanisław Badowski, Wojciech Dominik, Dariusz Czerwiński oraz instruktorzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

            Dziękujemy za wprowadzenie nas do świata żeglarskiego.

            Zdj. Wojciech Dominik

          • Emp@tyczna Klasa

            06.10.2023

            Dziś na lekcji wychowawczej klasa I b rozmawiała na temat Empatii w ramach ogólnopolskiego projektu "Emp@tyczna Klasa".

            Lekcję rozpoczęliśmy krótkim filmikiem „Lekcja pełna Odwagi - empatia” oraz dyskusją, czym dla każdego z nas jest empatia. Następnie uczniowie wykonali „Walizkę dobrych uczynków”, w której zebraliśmy wszystkie nasze dobre czyny z ostatniego tygodnia.

            Na końcu stworzyliśmy karteczki z miłymi słowami, które uczniowie naszej Szkoły będą mogli przekazać osobie, której chcą poprawić humor. Zachęcamy do włączenia się do akcji i okazywania empatii na co dzień.

            Dziękujemy uczniom klasy II b, którzy takżei wzięli udział w promowaniu empatii w naszej Szkole i pomogli przy karteczkach z dobrym słowem 

            Wychowawca klasy I b - pani Martyna Zbozień

          • Spotkanie z byłym żołnierzem JW GROM

            06.10.2023

             października, uczniowie klasy I d - Oddział Przygotowania Wojskowego uczestniczyli w spotkaniu  z Navalem - byłym żołnierzem JW GROM, który podzielił się z młodzieżą swą imponującą wiedzą i bogatym doświadczeniem związanym z bezpieczeństwem osób cywilnych, instytucji oraz strategicznych miejsc w kraju i na świecie. 

            Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece w Chełmcu. Dziękujemy za zaproszenie na to niezwykłe spotkanie.

            Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Dorota Wasak oraz pan Kamil Malicki.

          • „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

            05.10.2023

            „Kto czyta książki, żyje podwójnie” –  słowa, których autorem jest  U. Eco mogliśmy przeczytać na ścianie Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego.

            To magiczne miejsce odwiedziła dzisiaj klasa II b LO wraz z nauczycielkami: panią Elżbietą Gibas i Adrianą Jakubczak. Obecność młodzieży przyciągnęła uwagę pracowników biblioteki, którzy zaproponowali nam udział w cyklu lekcji bibliotecznych. Na pewno z nich skorzystamy w przyszłości, a już dzisiaj zostaliśmy zabrani na spacer po miejscach pamięci o zagładzie sądeckich Żydów. 

            Na rogu ul. Kazimierza Wielkiego i Franciszkańskiej zobaczyliśmy tablicę  upamiętniającą zabicie 81 żydowskich mieszkańców kamienicy, następnie udaliśmy się do pomnika na Skwerze Pamięci Ofiar Zagłady. Jest to niezwykłe miejsce, w którym z imienia i nazwiska upamiętniono 12 tysięcy sądeckich Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Wysłuchaliśmy tam pięknej lekcji historii, najważniejsze przesłanie, jakie z niej wynieśliśmy, to świadomość, że stawiane mury są niebezpieczne, na zawsze dzielą, segregują, izolują, historia uczy, że prowadzą do wojen, śmierci i zagłady, dlatego powinniśmy zamiast nich budować mosty, które łączą ludzi, uczą tolerancji i akceptacji. Poznawanie bolesnych wydarzeń z przeszłości powinno nauczyć nas budowania lepszej teraźniejszości. 

            Elżbieta Gibas

          • Mój Region - Moja Duma...

            05.10.2023

            Uczniowie klasy II b o profilu Bezpieczeństwo Publiczne, pod opieką pani Adriany Jakubczak i pani Elżbiety Gibas, uczestniczyli dzisiaj w Inauguracji XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „MÓJ REGION – MOJA DUMA, MOJE MIASTO – MOJA DUMA”. Uroczystość z udziałem licznych gości odbyła się w Sali Ratuszowej w Nowym Sączu.

            Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, a Uczniom i Nauczycielom dziękujemy za reprezentowanie szkoły.

          • #SprzątamyDlaPolski

            04.10.2023

            W środę, 4 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole VI edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.

            Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

            Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych.

            W ten sposób uczestnicy nie tylko sprzątają okoliczne tereny zielone, ale także wyrabiają w sobie nawyki odpowiedzialności środowiskowej. Inicjatywa ta odpowiada zatem zarówno na doraźne potrzeby niszczejącego środowiska, jak i na długofalowe zapotrzebowanie na budowę świadomego ekologicznie społeczeństwa. Dziękujemy kasie 1 b i 1 d LO za duże zaangażowanie w akcję.

            Akcję koordynowały Panie: mgr Aneta Próchnicka i mgr Anna Słaby.

          • Wyprawa na Cyrlę

            03.10.2023

            Przesyłamy słoneczne pozdrowienia z malowniczego szlaku na Cyrlę.

            Opiekę sprawują niezawodni nauczyciele: pani Elżbieta Gibas, pani Anna Sarecka, pan Mariusz Jop i pan Wojciech Dominik.

          • Emp@tyczna Klasa

            02.10.2023

            Dziś na lekcji wychowawczej klasa I a rozmawiała na temat Empatii w ramach ogólnopolskiego projektu "Emp@tyczna Klasa". Po krótkiej pogadance na temat "Co to jest empatia?" stworzyliśmy wspólnie mapę myśli w programie Mentimeter. Następnie uczniowie napisali listy do swoich młodszych kolegów i koleżanek z 8 klasy przekazując im swoje refleksje na temat egzaminu ósmoklasisty (Empatyczna Poczta). Potem młodzież obejrzała krótki film z serii "Reżyser Życia" na temat nastoletniej depresji, na podstawie którego rozpoczęliśmy dyskusję dotyczącą zachowań głównych bohaterów. Po długiej rozmowie udało nam się znaleźć rozwiązanie przedstawionego w nim problemu.

          • Wycieczka integracyjna klasy I b

            30.09.2023

            Korzystając z pięknego jesiennego dnia, klasa 1 b wybrała się na wycieczkę do Redshot Paintball w Marcinkowicach w ramach klasowej integracji.

            Uczniowie zmierzyli się ze sobą w kilku rozgrywkach, próbując dotrzeć do bazy przeciwników. Następnie zawodnicy mogli zregenerować siły przy pysznej pizzy oraz wymienić swoje spostrzeżenia na temat gry i nie tylko. 

            Opiekę sprawowały: pani Martyna Zbozień oraz pani Katarzyna Mróz.

            Bardzo dziękujemy i już nie możemy się doczekać kolejnych wycieczek ❤️

          • Zajęcia z pożarnictwa

            29.09.2023

            Dziś w ramach zajęć z zakresu pożarnictwa uczniowie klasy trzeciej brali czynny udział w realizacji tematu związanego z hydraulicznym sprzętem ratowniczym oraz pneumatycznym sprzętem ratowniczym. Ogromnym wsparciem była dzisiaj dla nas wizyta OSP Brzezna, która zaprezentowała sprzęt hydrauliczny stanowiący ich wyposażenie. Następnie uczniowie klasy trzeciej podjęli samodzielną próbę obsługi tych urządzeń oraz ich przygotowania do działania.

            Do szkoły w ramach pokazów przyjechał również zastęp z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, który posiada na wyposażeniu  pneumatyczny sprzęt ratowniczy. Tu również nasi uczniowie mieli możliwość w praktyce przećwiczyć możliwości wykorzystywania tego sprzętu podczas zdarzeń.

            W tym samym czasie uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w zajęciach związanych z wykorzystaniem mechanicznego sprzętu ratowniczego - czyli pił spalinowych do usuwania niebezpiecznie zwisających lub zagrażających drzew. Zajęcia  nadzorowane były przez strażaków z Ochotniczej Straży  Pożarnej z Krasnego Potockiego.  Niecodzienną okazją było pokazanie w praktyce zasad przygotowania niebezpiecznego drzewa do wycinki oraz jego wycięcie. Techniki te zaprezentowane przez strażaków OSP Krasne Potockie wskazały uczniom klasy czwartej w jaki sposób radzić sobie w tego typu zdarzeniach.

            Po wycięciu drzew uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej przystąpili do prac porządkowych związanych z poukładaniem pociętych kawałków drzewa.

            W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować strażakom OSP Krasne Potockie oraz OSP Brzezna za udzielaną pomoc w realizacji dzisiejszych zajęć. Kolejny już  raz przekonaliśmy się że na sprawdzonych przyjaciół zawsze można polegać!!! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

            Całość nadzorował mł. bryg. Arkadiusz Nosal.

            Dziękujemy za ogromne zaangażowanie!

          • Niezwykły Gość z Kanady

            28.09.2023

            W czwartkowe popołudnie odwiedziła nas pani Sharon Thompson, która przybyła do Polski z Vancouver. Wnuczka Zofii Morawskiej, niegdyś mieszkanki Dworu znajdującego się przy naszej szkole, przywiozła kilka rodzinnych fotografii, które wzbogaciły zasoby naszego Szkolnego Muzeum Historycznego. 

            Spotkała się także z wychowankami internatu, którzy mieli świetną okazję do rozmowy w języku angielskim.

            Był też czas na zwiedzenie budynku szkoły i strzelnicy w Powiatowym Centrum Sportu.

            Dziękujemy Pani Adrianie Jakubczak za lekcję "dworskiej" historii, pani Marysi Zając, panu Wojciechowi Dominikowi i młodzieży za miłe spotkanie.

            Dziękujemy także panu Grzegorzowi Kalinie i panu Łukaszowi Bugajskiemu za profesjonalną prezentację wyposażenia strzelnicy.

          • Uroczystości nadania Sztandaru Zakładowi Karnemu w Nowym Sączu

            28.09.2023

            W dniu 28.09.2023 r.  uczniowie klas 1a, 1b oraz 1d wzięli udział w Uroczystościach Nadania Sztandaru Zakładowi Karnemu w Nowym Sączu.

            Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami spotkali się na Rynku w Nowy Sączu skąd przeszli pod budynek Zakładu Karnego.Następnie razem z przedstawicielami Służby Więziennej, Policji oraz Straży Granicznej udali się ulicami Nowego Sącz na Mszę Świętą w Kościele pw. św. Kazimierza. Po Mszy uczestnicy przeszli do MCK „Sokół”, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości oraz poświecenie Sztandaru.

            Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.

            Opiekę sprawowali:

            pan Mariusz Jop, pani Anna Sarecka, pani Anna Słaby, pani Katarzyna Mróz i pani Martyna Zbozień.

          • AWANSE UCZNIÓW KLAS BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

            27.09.2023

            W dniu 27.09.2023 r. na placu przed naszą szkołą odbył się uroczysty apel, podczas którego wyróżniającym się uczniom klas Bezpieczeństwa Publicznego wręczono akty nadania kolejnego stopnia uczniowskiego.

            Awanse są odzwierciedleniem odpowiedniej średniej ocen uzyskanej przez uczniów na koniec każdego półrocza/roku szkolnego i jednocześnie otrzymania z zachowania minimum oceny dobrej.

            Wyróżnieni uczniowie to:

            Klasa III b:

            Wiktoria WIDLAK – stopień uczniowski młodszy aspirant;

            Klasa II b:

            Anna ADAMCZYK – stopień uczniowski sierżant sztabowy,

            Daniel DZIEDZIC – stopień uczniowski sierżant sztabowy,

            Wiktoria KUK – stopień uczniowski sierżant sztabowy, 

            Oliwia WYSKIEL – stopień uczniowski sierżant sztabowy, 

            Mikołaj CZACHURSKI – stopień uczniowski starszy sierżant,

            Katarzyna JANCZY – stopień uczniowski starszy sierżant,

            Patrycja MATYSIK – stopień uczniowski starszy sierżant,

            Kinga MIREK – stopień uczniowski starszy sierżant,

            Aleksandra FILIP – stopień uczniowski starszy posterunkowy,

            Maksymilian GUTOWSKI – stopień uczniowski starszy posterunkowy,

            Benedykt ŚWIGUT – stopień uczniowski starszy posterunkowy.

            Serdecznie gratulujemy Wszystkim wyróżnionym.

             

            tekst: mgr Grzegorz Kalina

            zdj. Jadwiga Wójs

          • Europejski Dzień Języków Obcych

            26.09.2023

            Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji każda klasa przygotowała prezentacje wylosowanego wcześniej kraju europejskiego. Młodzież stanęła na wysokości zadania i można było zobaczyć wiele ciekawych plakatów, przebrań, skosztować różnego rodzaju przysmaków, posłuchać narodowej muzyki oraz śpiewu, a nawet zatańczyć wspólnie 'Belgijkę' i wiele innych znanych tańców.

            W Konkursie na najlepszą prezentację komisja w składzie: pani dyrektor Iwona Sikorska, pani Paulina Darecka oraz pan Paweł Rogodzinski, przyznali następujące miejsca: 

            I miejsce - klasa I c (Belgia),

            II miejsce klasa II b (Hiszpania)

            III miejsce klasa III b (Austria)

            IV miejsce klasa I b (Szwajcaria).

            Gratulujemy !!!

            Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i niezwykle międzynarodową atmosferę!

            Szczególne podziękowania kierujemy do głównych organizatorek: pani Katarzyny Mróz i pani Martyny Zbozień, a także do wszystkich nauczycieli języków obcych, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia.

            Zdj. Monika Plata, Mikołaj Szymosz

            Film: Jadwiga Wójs