• Regionalizm - to jest to!

      21.12.2022

      REGIONALIZM – TO JEST TO! - pod takim hasłem - jak co roku - spotkaliśmy się w naszej szkole, by wspólnie piec, gotować, tańczyć, śpiewać, robić ozdoby świąteczne, a także poznawać historię i obyczaje związane z naszym regionem. Było kolorowo, obficie, głośno i wesoło. Trudno wymienić wszystko co się działo w murach naszej szkoły, wspomnę zatem tylko o niektórych działaniach. Uczniowie zbierali przepisy na regionalne potrawy, układali z puzzli mapę regionu, uczyli się gwary sądeckiej, poznawali elementy stroju ludowego.

      Niezastąpionym skarbem dla młodego pokolenia są wiedza i umiejętności Pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Zaprzyjaźnione ze szkołą wspaniałe Panie z Marcinkowic, Klęczan i Piątkowej po raz kolejny oczarowały wszystkich pięknymi stroikami, haftami, szydełkowymi cudami i oczywiście smakołykami, wykonanymi według tradycyjnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Panie nie tylko nakarmiły nas wszystkich, ale służyły też swoją wiedzą, pomagając uczniom rozwiązywać trudne zadania konkursowe, ucząc bibułkarstwa, robienia stroików, podłaźniczek i innych ozdób świątecznych.

      Swoje prace zaprezentowała też Pani Irena Szajewska – polonistka z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej z Marcinkowic. Jej uczniowie wzięli również udział w konkursie przeznaczonym dla młodzieży licealnej i osiągnęli naprawdę wysoki wynik.

      Zwieńczeniem spotkania było kolędowanie w wykonaniu uczniów klasy Ia LO przygotowane pod czujnym okiem wychowawcy - Pana Mariusza Jopa.

      Dziękujemy wszystkim za wspólną naukę i zabawę. A tych, którzy kochają swoją „małą, najbliższą sercu ojczyznę” zapraszamy już dziś na spotkanie w przyszłym roku.                                                                       

      Tekst: Elżbieta Gibas

      Zdj. Jadwiga Wójs, kl. I b         

      Serdecznie dziękujemy Paniom: Elżbiecie Gibas, Annie Sareckiej, Paulinie Dareckiej, Adrianie Jakubczak, Annie Słaby, Sabinie Baran, Panu Mariuszowi Jopowi oraz Uczniom i Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.                                                                                  

     • Życzenia...

      20.12.2022

      Gdy większość z nas wysyła sms-owe życzenia świąteczne..., uczniowie klasy Ib piszą je własnoręcznie... i to po angielsku!

      May your Christmas overflow with magical moments and wonderful memories, and may New Year bring hope and joy for you and your families

     • Szkolimy się...

      16.12.2022

      Uczniowie klasy pożarniczej przystąpili do zajęć związanych z wykorzystaniem aparatów ochrony układu oddechowego. Mieli oni możliwość w praktyce sprawdzić zasady prowadzenia działań w pomieszczeniach zadymionych. Ćwiczenia nie były proste ze względu na to, że maski aparatów powietrznych były całkowicie zasłonięte. Celem tego ćwiczenia było wyrobienie u naszych uczniów nawyków poruszania się w absolutnej ciemności lub absolutnym zadymieniu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że poszukiwania zaginionej osoby prowadzone były w labiryncie stworzonym przez ławki i krzesła. Pomimo dużego poziomu trudności, uczniowie wzorowo poradzili sobie z założeniem ćwiczenia i mimo wielkiego zmęczenia, wszyscy byli bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.

      mł. bryg. Arkadiusz Nosal 

     • Aparaty ochrony układu oddechowego...

      16.12.2022

      Uczniowie klasy pożarniczej przystąpili do zajęć związanych z wykorzystaniem aparatów ochrony układu oddechowego. Mieli oni możliwość w praktyce sprawdzić zasady prowadzenia działań w pomieszczeniach zadymionych. Ćwiczenia nie były proste ze względu na to, że maski aparatów powietrznych były całkowicie zasłonięte. Celem tego ćwiczenia było wyrobienie u naszych uczniów nawyków poruszania się w absolutnej ciemności lub absolutnym zadymieniu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że poszukiwania zaginionej osoby prowadzone były w labiryncie stworzonym przez ławki i krzesła. Pomimo dużego poziomu trudności, uczniowie wzorowo poradzili sobie z założeniem ćwiczenia i mimo wielkiego zmęczenia, wszyscy byli bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.

      mł. bryg. Arkadiusz Nosal 

     • Konkurs Kolęd i Pastorałek

      15.12.2022

      W naszej szkole było dzisiaj bardzo magicznie, świątecznie i muzykalnie...

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wystąpili w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek.

      Zwycięzców poznamy już w najbliższą środę - w dniu, w którym świętujemy Festiwal "Ragionalizm - to jest to!".

      Dziękujemy pani Marii Zając i panu Dyrektorowi Wiesławowi Gródkowi za organizację i cudowną dekorację.

      Dziękujemy  za wsparcie techniczne Mateuszowi Cięciwie, Mikołajowi Kłosowskiemu i Robertowi Maurkowi. 

     • Dzielimy się wiedzą

      14.12.2022

      Dzielimy się wiedzą...

      Dla młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej Nr 20 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Nowym Sączu, przeprowadziliśmy pokaz z zakresu walki wręcz, ratownictwa medycznego...

      Za przygotowanie młodzieży dziękujemy panu Lucjanowi Kantorowi, panu mł. bryg Arkadiuszowi Nosalowi, panu Pawłowi Rogodzińskiemu.

     • Multimedialny Trenażer Strzelecki

      09.12.2022

      Już niedługo …

      Nowoczesne wyposażenie Strzelnicy w Hali Sportowej w Marcinkowicach stanowi m.in. Multimedialny Trenażer Strzelecki. Daje on możliwość stosowania tarcz strzeleckich zgodnych z regulaminami szkolenia oraz działania w środowisku symulowanym, które odzwierciedla realne cele, jak np. sylwetki uzbrojonych przeciwników w terenie zalesionym czy zurbanizowanym. Wersja laserowa trenażera wykorzystuje odpowiednio dostosowaną replikę broni z zainstalowanym systemem laserowym służącym do określenia celności i właściwości dokonanego strzału. Sercem Multimedialnego Trenażera Strzeleckiego jest system komputerowy łączący ze sobą m.in. elementy zobrazowania, kontroli broni, analizy wyników i zarządzania treningiem strzeleckim.

      Już w styczniu 2023 r. rozpoczniemy profesjonalne treningi strzeleckie!

      Dzisiejsze szkolenie nadzorował Starosta Nowosądecki – Pan Marek Kwiatkowski.

     • Saneczkarze...

      09.12.2022

      Pierwszy dzień treningów w Austrii za nami.

      Pod czujnym okiem trenerów kadry narodowej Krzysztofa Orszulika, Małgorzaty Jędrzejko i Mirosławy Ogrodzkiej nasi uczniowie Zuzanna, Emilia, Jakub i Oliwer, doskonalili techniki jazdy, aby płynnie przejechać trasę toru długości 1700 m.

      🛷💪🛷

     • Saneczkarze...

      09.12.2022

      Pozdrowienia z Bielsko Białej ślą, Oliwier Hajduk, Jakub Smaś, Emilia Dudek oraz Zuzanna Kwiecińska.

      Za chwilę wyruszamy do Winterleiten, gdzie rozpoczynamy treningi Kadry Narodowej Juniorów w Saneczkarstwie Naturalnym.

     • Krwiodawstwo...

      09.12.2022

      Dzieląc się cząstką siebie, dokonujecie wielkich czynów...

      Po raz kolejny uczniowie klas maturalnych ruszyli do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa...

      Dziękujemy, za waszą chęć niesienia pomocy...

     • Unihokej w Hali sportowej w Marcinkowicach

      07.12.2022

      Wielkie sportowe emocje zapanowały dziś w Hali sportowej przy Zespole Szkół w Marcinkowicach. Młodzież reprezentująca szkoły prowadzone przez Powiat Nowosądecki rywalizowała ze sobą w Mistrzostwach Powiatu w Unihokeju. Organizatorem Mistrzostw - w ramach Licealiady Szkół Ponadpodstawowych - był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Nowosądeckiego w Marcinkowicach. Spotkanie otworzył Starosta Nowosądecki - Pan Marek Kwiatkowski, który życzył zawodnikom sukcesów oraz dobrej i bezpiecznej gry fair play.

      Mistrzem Powiatu została niepokonana drużyna chłopców z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Krynicy – Zdroju. Serdecznie gratulujemy!!!

      Dziękujemy wszystkim zawodnikom, nauczycielom, opiekunom oraz koordynatorom zawodów.

      Już jutro odbędą się kolejne zawody. Tym razem, także w Unihokeju, walczą drużyny dziewcząt!

      Powodzenia !!!

     • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

      07.12.2022

      Światowy Dzień Wolontariatu

      W dniu dzisiejszym wspólnie z wolontariuszami Stowarzyszenia Sursum Corda /w górę serca/, wzięliśmy udział w barwnym korowodzie Wolontariuszy - Superbohaterów. W Starym Sączu, byliśmy na uroczystej Gali Wolontariatu, podczas której rozstrzygnięto konkurs na Wolontariusza i Koordynatora 2022 roku.

      Wyróżnienie w ramach konkursu Wolontariusz roku 2022 Korpusu Solidarności, otrzymały Joanna Jakubowska i Karolina Jędrzejowska.

      Gratulujemy

      Wszystkim wolontariuszom, działającym w naszej szkole, dziękujemy za zaangażowanie i bezinteresowną pracę na rzecz innych.

      Dzięki Wam Świat jest lepszy

     • Przysięga wojskowa...

      07.12.2022

      W ostatni weekend czterech uczniów naszej szkoły, zakończyło szkolenie podstawowe i wzięło udział w tzw. "pętli taktycznej", czyli egzaminie sprawdzającym poziom wyszkolenia i przygotowania kandydatów na żołnierzy OT.

      W dniu 3 grudnia na Rynku w Tarnowie złożyli przysięgę wojskową i rozpoczęli służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

     • 108. Rocznica Bitwy Marcinkowickiej

      06.12.2022

      Pamięć Walczących o Wolność i Ojczyznę wciąż żywa!

      Społeczność Zespołu Szkół w Marcinkowicach w sposób szczególny pielęgnuje wartości patriotyczne. Nadrzędną wartością jest dla nas dbałość o dziedzictwo i tradycje narodowe, pamięć o bohaterach, którzy poświęcili swe życie w walce za ojczyznę oraz kształtowanie tożsamości narodowej.

      6 grudnia 2022 r. świętowaliśmy w naszej Szkole 108. Rocznicę Bitwy Marcinkowickiej. 

      Program uroczystości obejmował występ artystyczny, Apel Pamięci na miejscowym cmentarzu wojskowym oraz spotkanie w Dworze Morawskich.

      W wydarzeniu wzięli udział:

      Pan Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki,

      Pan Sebastian Bielak – Starszy Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu,

      Ks. Tadeusz Celusta – Proboszcz Parafii Marcinkowice,

      Pan ppłk Przemysław Juszczak – Naczelnik Wydziału Ochrony Informacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu,

      Pan ppłk Henryk Kiełbasa – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu,

      Pan mjr Jan Rosiek – Dowódca 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej,

      Pan chor. Grzegorz Cichański – Przedstawiciel 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej,

      Pan asp. sztab. Piotr Kaczor – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu,

      Pan kpt. Marcin Berdychowski – Przedstawiciel Zakładu Karnego w Nowym Sączu,

      Pan kpt. Stanisław Badowski – przedstawiciel dowódcy 6 batalionu dowodzenia w Krakowie,

      Pan mł. bryg. Arkadiusz Nosal - Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu,

      Pani Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, 

      Pani Urszula Łabuda – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rdziostowie,

      Pan Tadeusz Lis – Radny Gminy Chełmiec,

      a także przedstawiciele Rodziców, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie naszej Szkoły.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości.

      W szczególności dziękujemy: wychowankom internatu za udział w akademii, paniom: Marii Zając, Anecie Próchnickiej, Annie Sareckiej za przygotowanie programu i scenografii, uczniom klasy pożarniczej za nadzór nad nagłośnieniem, panu kpt. Stanisławowi Badowskiemu  i uczniom klas wojskowych za zaangażowanie w przygotowanie Apelu Pamięci.

      Dziękujemy także przedstawicielom Orkiestry Wojskowej z Krakowa: trębaczowi i werbliście za uświetnienie Apelu Poległych.

      Dziękujemy wszystkim Gościom, Partnerom i Sympatykom Szkoły za obecność i wspólne świętowanie.

       

     • Przewodnik psów służbowych...

      30.11.2022

      W dniu 30.11.2022 roku uczniowie klasy 3b LO o profilu Bezpieczeństwo Publiczne uczestniczyli w ramach przedmiotu Podstawy Kryminalistyki i Kryminologii, w spotkaniu z przewodnikiem psów służbowych w Policji. Gośćmi naszej szkoły byli asp. sztab. Łukasz Rydzyk i st. sierż. Adam Wnęk z Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką służby policjantów i psów służbowych. Mieli też możliwość obserwacji tropienia psa wyszkolonego do wyszukiwania narkotyków oraz pracy psa patrolowego. Składamy serdeczne podziękowania Panu Komendantowi Miejskiemu Policji w Nowym Sączu insp. dr. Krzysztofowi Dymurze za możliwość przeprowadzenia zajęć, a policjantom za profesjonalne przeprowadzenie zajęć.

     • Lekcja wychowawcza w Zakładzie Karnym...

      30.11.2022

      Lekcja wychowawcza w Zakładzie Karnym

      W ramach prowadzonych zajęć, przedstawiona została specyfika funkcjonowania jednostki penitencjarnej, w tym zasad bezpieczeństwa stosowanych na terenie jednostki. Młodzież naszej szkoły, miała możliwość poznać pracę funkcjonariusza Służby Więziennej. Omówione zostały zasady i warunki odbywania kar pozbawienia wolności, prawa i obowiązki osadzonych przebywających w Zakładzie Karnym.

      Prowadzone zajęcia profilaktyczno - wychowawcze, miały za zadanie wzbudzić pewne refleksje i pokazać, konieczność brania większej odpowiedzialności za siebie i swoje wybory. Należy pamiętać, że czasem jeden błąd, może zaważyć na całym naszym życiu.

      Za profesjonalne przeprowadzenie zajęć dziękujemy panu mjr Dariuszowi Janikowi

      Rzecznikowi Prasowemu Zakładu Karnego w Nowym Sączu.