W dniu 8 stycznia 2025 r. uczniowie klasy 1b LO o profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE zakończyli cykl szkoleń strzeleckich z broni palnej bocznego zapłonu. Po zaliczeniu obowiązkowych strzelań z pistoletu i karabinków kalibru .22LR, uczniowie przystąpili w tym tygodniu do ćwiczeń teoretycznych i praktycznych „na sucho” z broni palnej centralnego zapłonu – tzw. trening manualny.
Od września 2024 r. bowiem, koncepcja szkoleń z wyszkolenia strzeleckiego przewiduje w każdej z klas poszerzanie wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów w strzelaniach z broni palnej o różnych kalibrach. Koncepcja opiera się bowiem na założeniu, że uczeń klasy mundurowej po zakończeniu nauki w ramach innowacji pedagogicznej powinien umieć posiadać podstawowe umiejętności w posługiwaniu się bronią palną i znać zasady bezpiecznego posługiwania się bronią palną „krótką” i „długą” bocznego i centralnego zapłonu.
Przed rozpoczęciem zajęć praktycznych w zakresie strzelania z broni palnej centralnego zapłonu, które będą realizowane w II półroczu, rozpoczęto zajęcia teoretyczne w zakresie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym zakresie, a także omówiono i przeprowadzono „na sucho” zajęcia w zakresie przygotowania się do strzelania, ładowania broni, przyjmowania prawidłowej postawy strzeleckiej, zgrywania przyrządów celowniczych, rozładowywania broni po zakończeniu strzelania.
W trakcie zajęć zapoznano uczniów z budową i nazewnictwem podstawowych części broni palnej krótkiej w postaci pistoletów, różnic występujących w budowie broni – CZ P10 F, CZ SHADOW 2, GLOCK 17 Generacja 5., GLOCK 19 Generacja 5., AREX DELTA GREY OR, WALTHER P99, kalibru 9x19mm. Zaprezentowano również uczniom „nowy nabytek” strzelnicy ćwiczebno-sportowej w Marcinkowicach, a mianowicie pistolet maszynowy PM-84P.
Podobne zajęcia prowadzone są również w klasie 2b i 3b profilu BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE.
Grzegorz Kalina