Uczniowie klas pożarniczych z Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli w 10-dniowym obozie szkoleniowym w Białogórze.
W programie obozu znalazły się zajęcia specjalistyczne organizowane na terenie Jednostki OSP Choczewo oraz Jeziora Choczewskiego. Były to m.in. rozwinięcia linii gaśniczych
i operowanie prądami wodnymi, musztra, praktyka z zakresu używania Aparatów Ochrony Dróg Oddechowych, hydrauliki oraz pilarek i agregatów, ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego i chemicznego, zajęcia z gaszenia pożarów wewnętrznych, stosowania piany gaśniczej oraz inne działania z pożarnictwa i ratownictwa medycznego.
Był też czas na rekreację w postaci wycieczki do pięknego Gdańska, spływu kajakowego rzeką Słupią, zabawy w Aquaparku w Redzie i spotkania „oko w oko” z rekinami żarłaczami, (oczywiście przez szklaną szybę stanowiącą zabezpieczenie). Dużo emocji dostarczył młodzieży turniej siatkówki plażowej o "puchar brygadiera" i wspólne kibicowanie reprezentacji Polski w strefie kibica, zorganizowanej na terenie jednostki OSP Choczewo.
Niezwykła lekcja historii i pokory miała miejsce podczas wizyty w Miejscu Pamięci „Pomorze Kaszuby – Cmentarz Ofiar III Rzeszy Niemieckiej Jesień 1939 – Wiosna 1940” w Lesie Piaśnickim. Młodzież, po wysłuchaniu przejmującej prelekcji wygłoszonej przez mł. bryg. mgr inż. Arkadiusza Nosala, uczciła pamięć zamordowanych Polaków zapalając symboliczny znicz.
Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników obozu był udział w gaszeniu prawdziwego pożaru lasu w Białogórze. Uczniowie klasy II c wraz z kadrą udali się do miejsca koncentracji, gdzie poproszono ich o wykonanie przecinki w ściółce leśnej i jej przekopanie.
Z powierzonego zadania wywiązali się wzorowo. Nad całością działań czuwała kadra oficerska i aspirancka obozu.
Obóz zakończył się uroczystym apelem z udziałem Pani Iwony Sikorskiej – p.o. Dyrektora Zespołu Szkół w Marcinkowicach, Pana asp. Karola Wojciechowskiego -
naczelnika OSP Choczewo, mł. bryg. mgr inż. Arkadiusza Nosala (osoba odpowiedzialna za prawidłową organizację obozu i nauczyciel przedmiotów pożarniczych), st. asp. w st. spoczynku Michała Chruślickiego, st. str. Michała Móla , dh Marka Koziała, asp. Damiana Michalika, st. ogn. Tomasza Badowskiego, st. kpt. Piotra Stokłosy, sierż. Władysława Taraska, asp. Grzegorza Taraska, asp. sztab. Marcina Piotrowskiego oraz Wychowawców Pani Marii Zając i Pani Anety Próchnickiej.
W imieniu Starosty Nowosądeckiego Pana Marka Kwiatkowskiego, Pani Dyrektor wyróżniła Panią Anetę Próchnicką, która otrzymała „Srebrne Jabłko Sądeckie” oraz funkcjonariuszy: st. asp. w st. spoczynku Michała Chruślickiego, asp. Damiana Michalika, st. ogn. Tomasza Badowskiego wręczając „Złote Jabłka Sądeckie” za wieloletnie, bezinteresowne wsparcie
w organizacji szkoleń i zajęć dla młodzieży Zespołu Szkół w Marcinkowicach.
Za szczególne zaangażowanie, Brygadier uhonorował „Nagrodą Brygadiera” uczniów klasy II c: Emilię Grzesicka, Bartosza Mastalskiego, Karola Waśko i Wiktora Wójcika.
Wszystkim uczestnikom obozu towarzyszył dobry humor i „bagaż” niezapomnianych nadmorskich wrażeń, a zdobyta wiedza, umiejętności oraz integracja całego zespołu są na najwyższym poziomie.
Uczniowie klasy II c z Wychowawcą